שני קציני מילואים נבחרו לנהל את חמ"ל הקורונה של שיבא — ללא מכרז

החמ"ל הוקם באמצע מארס בזמן שהיה מחסור עולמי בציוד רפואי - במטרה להאיץ את הרכש ■ בכיר במערכת הבריאות: "זה לא נראה טוב. מיד כשהשניים סיימו מילואים — הם התחילו להרוויח כסף כיועצים פרטיים. אין עכשיו מצב חירום שמצדיק מהלך כזה"

שוקי שדה
שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקה לאשפוז חולי קורונה בביה"ח שיבא
מחלקה לאשפוז חולי קורונה בביה"ח שיבאצילום: אייל טואג

שני קציני מילואים שהועסקו בחודשים האחרונים במרכז השליטה (משל"ט) של שיבא קיבלו לידיהם את ניהולו למשך שלושה חודשים — בהליך פטור ממכרז. במשרד הבריאות סירבו לפרט כמה כסף מקבלים השניים, איש סיירת מטכ"ל וקצין בכיר באגף הלוגיסטיקה, עבור עבודתם. במשרד הבריאות מבצעים בימים אלו בקרב חברות לוגיסטיקה הליך מכרזי לניהול המקום באופן קבוע.

משל"ט שיבא, שנקרא גם חמ"ל שיבא, הוקם באמצע מארס במטרה להאיץ רכש של ציוד רפואי, כמו מכונות הנשמה, מטושים וציוד מגן לצוותים הרפואיים. החמ"ל הוקם בזמן שהיה מחסור עולמי בציוד רפואי ומדינות התחרו זו בזו על רכישתו. בראש המשל"ט עמד ראש המוסד, יוסי כהן, ובניהולו היה מעורב גם ח', ראש אגף טכנולוגיה במוסד. במשל"ט היו גם קצינים וחיילים (סדיר ומילואים) מסיירת מטכ"ל, אגף המודיעין ואגף הלוגיסטיקה בצבא, עובדי משרדי הבריאות ועובדים ממינהל הרכש במשרד הביטחון.

באופן רשמי, החמ"ל כפוף למשרד הבריאות ועובד בהתאם להנחיותיו. לפני כשבועיים, משנראה כי משבר הקורונה עומד להסתיים, במשרד החליטו להעביר לידי שני הקצינים את ניהול המשל"ט, שפועל במתכונת מצומצמת יותר. השניים, שמילאו במשל"ט תפקיד מרכזי בימי המשבר, אף גייסו אליו עשרה עובדים.

עניין העסקת הקצינים מעורר ביקורת בקרב גורמים במערכת הבריאות. "זה לא נראה טוב, בעייתי ברמה האתית", אומר בכיר במערכת הבריאות, "מיד כשהשניים סיימו מילואים — הם התחילו להרוויח כסף כיועצים פרטיים. אין עכשיו מצב חירום שמצדיק מהלך כזה".

ממשרד הבריאות נמסר: "שני הקצינים המוערכים טיפלו במשל"ט במשך תקופה מוגבלת של התפרצות המחלה והמשיכו בתקופה של שלושה חודשים בפטור ממכרז כדי למנוע אובדן ידע של נושאים מהותיים במשל"ט. במקביל מתבצע הליך מכרזי מסודר לגיוס חברה לוגיסטית שתנהל את המשל"ט באופן קבוע. כל ההליך אושר כנדרש על ידי ועדת מכרזים וחשבות המכרז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker