"ביטוח נסיעות לחו"ל יכול להתייקר גם פי 20 בהשוואה לתקופה שלפני הקורונה"

אלון קצף, נשיא קבוצת דייוידשילד: "ביטוח נסיעות הפך מביטוח פשוט יחסית לאחד הביטוחים המורכבים בעולם מבחינת ניהול הסיכון. כל נתון חדש שנוסף מרסק את הנחות העבודה הקודמות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אולם ההמראות בנתב"ג. לחברות הביטוח תהיה טבלת תמחור דינמיתצילום: ניר כפרי

"אנחנו מטפלים היום בכמה עשרות אנשים שחלו בקורונה ומאושפזים בחו"ל. בארה"ב, למשל, העלות היא כ–10,000 דולר ויותר ליום אשפוז — ואנחנו מדברים על 40–60 יום שבהם אנשים נמצאים במחלקה", אומר אלון קצף, נשיא קבוצת דייוידשילד, שבין החברות שבבעלותה נמצאת גם פספורטכארד. "הקורונה שמה אותנו במצב חדש של אשפוז ממושך עם הציוד הרפואי הכי יקר שיש, של הרדמה והנשמה. המשמעות תהיה שביטוחי נסיעות לחו"ל יהיו בסדרי גודל יקרים יותר ממה שהאנושות הכירה עד עכשיו".

לדברי קצף, הקורונה שינתה את מהותו של ביטוח הנסיעות. "מביטוח פשוט יחסית הוא נהפך אחד הביטוחים המורכבים בעולם מבחינת ניהול הסיכון". השינוי יתחיל בכך שלחברות הביטוח תהיה טבלת תמחור דינמית, שתהיה תלויה במצב המגפה במדינת היעד ועלות שירותי הבריאות הרלוונטיים שם. לכן מעריך קצף שמכירת הביטוח תהיה רק זמן קצר לפני הנסיעה. "לא תהיה מכירה של חודשים רבים מראש כי אי אפשר לדעת מה יהיה המצב במדינת היעד".

גם תקופת הנסיעה תשפיע על עלות הביטוח. "עד היום התעריף היה שטוח לכל אורך תקופת הנסיעה אבל אנחנו מבינים שככל שאדם נשאר בטריטוריה מסוימת, ההסתברות שיידבק במחלה עולה בטור גיאומטרי. לכן יכול להיות שיום הביטוח הראשון יעלה 2 דולרים אבל יום הביטוח ה–21 יעלה כבר 20 דולר". רק בסוף, לאחר תמחור רובד הקורונה, יהיה גם חיתום רפואי, שיתייחס לגיל ומחלות רקע, שגם הוא יושפע מהקורונה. לדברי קצף, ייתכן שבתקופה הראשונה אנשים החל מגיל מסוים לא יבוטחו.

קצף מעריך כי השמים ייפתחו כשיתחילו לעשות בדיקות קורונה עם העלייה למטוס, כך שיימנע הצורך ב–14 ימי בידוד בסיום הטיסה. "לאזורים מסוימים בעולם עלות הביטוח תהיה פי שלושה ולאזורים מסוימים הביטוח יעלה פי 20 ממה שהיה עד כה. רק מחירים כאלה יכולים לשקף את הסיכון, שבו במקרה הטוב נצטרך לשלם על בית מלון ובידוד לחודש ימים ובמקרה הרע נצטרך לשלם הוצאות רפואיות של מאות אלפי דולרים". קצף צופה שהמחירים ינועו בין 10 דולרים ליום למאות רבות של דולרים.

"התעשייה עובדת ומחפשת פתרונות", מדגיש קצף. "כל פעם נכנס נתון נוסף שמרסק את הנחות העבודה הקודמות. למשל, הנחת העבודה שלנו כרגע היא שילדים לא נכנסים לאשפוז. אבל באחרונה ראינו שהיו כמה ילדים בניו יורק שחלו בתסמונת קוואסאקי. כרגע אנחנו מתייחסים לכך כאירוע נקודתי אבל אם עוד שלושה שבועות נגלה שאחד מאלף ילדים מגיע לבית חולים, נתחיל לתמחר מחדש. גם שהמטוסים יתחילו להמריא, נבדוק אחת לשבוע שלא טעינו".

כיצד מתמודדים בענף הביטוח עם ההתאוששות האטית של ענף התעופה? "אנחנו מתאחדים עם עוד שתי חברות ביטוח, אחת מאוסטרליה ואחת מאירופה, כדי לעשות פול משותף, כדי שיהיה מספיק פיזור סטטיסטי ונוכל לגבות זו את זו", משיב קצף. "אם אני מבטח רק עשרה אנשים זה לא ביטוח, זה קזינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker