"ניסוי" הקורונה הגדול: מאות ילדי צוותים רפואיים למדו יחד - רק ילדה אחת נדבקה

גנים ובתי ספר פעלו באחרונה במקומות הרגישים ביותר: בתי חולים ■ מבדיקת TheMarker עולה כי רק מקרה אחד של קורונה התגלה אצל אחת הילדות, בתה של אחות בבית חולים השרון ■ בשיבא נדבקה עובדת שטיפלה ב-50 ילדים - ואף אחד מהם לא נדבק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 ילדי הצוותים הרפואיים ברמב"ם מתאמנים במשיכת חבל
ילדי הצוותים הרפואיים ברמב"ם מתאמנים במשיכת חבלצילום: דוברות רמב"ם

עוד לפני המחקר של מכון גרטנר בבני ברק, התקיים בבתי החולים בישראל "פיילוט טבעי" שכולל הדבקה של ילדים במוסדות חינוך. הניסוי אינו מבוקר או מתוכנן והוא בוצע בבתי ספר שנפתחו עבור ילדי העובדים בבתי חולים שונים. זאת, כדי שההורים של הילדים יוכלו לטפל בחולים.

בבתי ספר אלה היו עשרות ילדים בגילאי גן-בית ספר יסודי. מי שלימדו אותם היו חיילים, מתנדבים מעמותות שונות ומתנועות בוגרים של תנועות נוער ובנות שירות לאומי. בכיתות היו 8 עד 15 ילדים, ומהתמונות שמגיעות מבתי החולים עולה כי לא היתה הקפדה על ריחוק חברתית וחבישת מסכות.

CORONA TIME - ועידת החינוך של TheMarker

מחלקת קורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב, באפריל
מחלקת קורונה בבית החולים איכילוב בתל אביב, באפרילצילום: אוהד צויגנברג

מבדיקה שערך TheMarker עולה כי בבית החולים איכילוב בתל אביב, שבו הופעל גן ובית ספר ל-210 ילדים בגילי 3 עד 8, בהרכב של 10 ילדים בקבוצה, במשך מספר שבועות, אף ילד לא נדבק בקורונה. בבית החולים רמב"ם בחיפה למדו בבית ספר 60-50 בגילי 10-5 ואף ילד לא נדבק בקורונה. בשערי צדק למדו בין 70 ל-90 ילדים בגילי 9-3 ואף ילד לא נדבק.

פיילוט הלימודים של מאות ילדי הצוותים הרפואיים
פיילוט הלימודים של מאות ילדי הצוותים הרפואייםצילום: דוברות שיבא

מקרה אחד של קורונה אצל אחת הילדות התגלה היום בבוקר בגן של בית חולים השרון: המקרה התגלה לאחר שאחות העובדת בבית החולים נמצאה חולה בקורונה בבדיקת סקר שעשתה במסגרת מרפאה תעסוקתית של בית החולים. לאחר בדיקה התגלה כי בתה בת ה 4 נדבקה ממנה אך אינה סימפטומטית. מכיוון שהילדה היתה בכיתת גן שהפעיל בית החולים, 9 ילדים נוספים שנחשפו נכנסו לבידוד. למחרת קיבלו הורי הגן הודעה כי כל הילדים שהיו בכיתתה של הילדה נבדקו לקורונה ונמצאו שליליים, כלומר - לא נדבקו ממנה. הם ממשיכים לשהות בבידוד עד תום 14 יום מהחשיפה.   

אבי ברוך, סמנכ"ל משאבי אנוש בשיבא
אבי ברוך, סמנכ"ל משאבי אנוש בשיבאצילום: דוברות שיבא

בבית הספר והגן של בתי החולים בילינסון והשרון למדו לאורך כל התקופה 150 ילדים ועד כה לא היה בהם כל מקרה של הדבקה. במרכז הרפואי שיבא למדו במשך חודשיים כ-200 ילדים מגיל 3 ועד 12 (כיתה ו') בכיתות של שמונה ילדים. 60 אנשים הפעילו את בית הספר, ובהם 30 חיילים ו-30 עובדים של שיבא. אבי ברוך, סמנכ"ל משאבי אנוש בשיבא, סיפר כי "עובדת נדבקה בקורונה ובעקבות זאת בדקנו פעמיים, בהפרש של שבוע, 50 תלמידים שבאו איתה במגע. אף אחד מהם לא נדבק".

כאשר נשאל בנוגע לנהלי בטיחות מיוחדים ענה ברוך כי "הצוות היה בשלב הראשון בלי מסכות כדי לא להפחיד את הילדים. הנהלים השתנו בהמשך. הילדים התחילו לחבוש מסכות רק בשבוע שעבר. הקפדנו שיהיו קבוצות אורגניות בכיתות, אבל ברור שבהפסקות היו זליגות. קשה מאוד לעצור ילדים. ביקשנו מהילדים לחטא כל בוקר את הידיים באלכוג'ל. הבנתי שמשרד החינוך אוסר למדוד חום לילדים אלא להסתפק בהצהרה וזה חבל לדעתי".

פיילוט הלימודים של מאות ילדי הצוותים הרפואיים
פיילוט הלימודים של מאות ילדי הצוותים הרפואייםצילום: דוברות שיבא

בהמשך הסביר ברוך כי "זה נכון שהמדחום נותן תוצאות שנראות מופרכות כאשר בודקים אנשים בריאים, אבל הוא כן נותן אינדיקציה במקרה שיש חום. אנחנו לא הכנסנו לבתי הספר אף ילד בלי לוודא שהילדים מדדו חום ונראים בריאים. אני מדבר הרבה עם מכון גרטנר ואומר להם 'יש לי ניסיון של חודשיים - תלמדו ממנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker