החזרה לשגרה רפואית בספק: "כמעט אף בית חולים לא נערך בזמן עם מלאי חומרי הרדמה"

משרד הבריאות מתנה את החזרה לניתוחי שגרה במלאי גדול של חומרי הרדמה, שנמצאים במחסור עולמי ■ בתי החולים: "המתווה מנותק מהצרכים ומהמציאות" ■ משרד הבריאות: "אם היו נערכים בזמן - לא היתה להם בעיה" ■ בבתי החולים השייכים לכללית לא צפוי מחסור בחומרי הרדמה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רופאים בבית החולים איכילוב במהלך ניתוח להשתלת אלקטרודות במוחו של חולה אפילפסיה
הרדמה בחדר ניתוחצילום: תומר אפלבאום

הקרב בין מנהלי בתי החולים למשרד הבריאות על החזרה לפעילות לא דחופה (אלקטיבית) מתחדש. אתמול (שני) פירסם משרד הבריאות באופן רשמי כי לאור "מגמת ההתמתנות" בתחלואת הקורונה, תתאפשר חזרה מדורגת לפעילות רפואית לא דחופה בבתי החולים.

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, פירסמה אתמול את המתווה הסופי לחזרה לפעילות לא-דחופה, בדגש על ניתוחים, תחת מספר מגבלות של היקף הפעילות (ירידה ל-60% מהפעילות הממוצעת בתקופה שקדמה לקורונה), עבודה ב"קפסולות" - צוותים שלא נפגשים זה עם זה כדי למנוע הדבקה, ומלאי חומרי הרדמה לארבעה חודשים לפחות במחסני בית החולים.

אלא שבתי החולים, שמנהלים בעניין זה מאבק עם המשרד בשבועות האחרונים, מתנגדים למתווה. במכתב ששיגרו אמש מנהלי בתי החולים באמצעות האיגוד שלהם למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הם טוענים שהמתווה "מנותק מהצרכים ומהמציאות". שתי התלונות המרכזיות של בתי החולים נוגעות לעבודה בשיטת הקפסולות, שלטענתם "לא מגובה על ידי אנשי המקצוע שלנו למצב הנוכחי", וכן לדרישה למלאי חומרי הרדמה גדול. לדבריהם, "ההנחיות בנושא מלאי חומרי ההרדמה עומדות בסתירה לצורך החיוני שקיים כדי לטפל בחולים האחרים שאינם סובלים מקורונה, והחובה שלנו לאזן ביניהם".

בשיחה עם TheMarker, עזרא מתייחסת לחוסרים בחומרי הרדמה. "אם לבית החולים יש מלאי מספיק - אין לו כל בעיה לחזור לפעילות. אך למיטב ידיעתנו, כמעט אף בית חולים לא נערך כפי שדרש המנכ"ל במכתבו מלפני כמה חודשים, שבו בתי החולים נדרשו להצטייד במלאי תרופות לחודשים קדימה", היא אומרת. "אם אין מספיק מלאי - יש בעיה. כי בסופו של דבר צריך חומרי הרדמה גם לניתוחים דחופים וטיפול נמרץ. הנקודה היא שכרגע אין לנו מספיק מלאי ביד. כל המלאים באוויר ולכן - כשיש מחסור צריך לפעול בהתאם". החסם הזה,

ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאותצילום: דניאל צ'צ'יק

החסם הזה מייתר למעשה את מתווה החזרה לפעילות - כי בתי החולים לא יכולים לנתח?

עזרא: "מי שנערך והצטייד בזמן - זה לא מייתר. בתי החולים לא יפסיקו לנתח כי יש ניתוחים דחופים, ואת זה אף פעם לא עצרנו. יש גם ניתוחים עם סוגי הרדמות אחרות, שלא דורשים את חומרי ההרדמה שבמחסור, כמו ניתוחים בהרדמה מקומית.

רכש חומרי ההרדמה הוא בכלל בידיים של בתי חולים? לפחות חלקם תלויים ברכש מרכזי דרך חברת שראל

"הם צריכים לעקוב ולהתעדכן מתי יש רכש מרכזי, אבל בינתיים אי אפשר לנתח בלי להתחשב במחר ומחרתיים, ואני לא מדברת רק על הקורונה אלא על ניתוחים גדולים. חלק מהמחסור נובע מכך שבתי חולים לא נערכו בזמן לפי ההנחיות. מי שדאג לרכש לפי ההנחיות שלנו - אין לו בעיה".

זה לא מוגזם להקפיד על מלאי לארבעה חודשים של קורונה, כשהמגפה דועכת ומחלקות קורונה נסגרות?

"הנבואה לא ניתנה לי. אנחנו לא יודעים אם לא צפוי גל נוסף של תחלואה ומה יהיה בחורף הקרוב, אך אנחנו נערכים לאפשרות שיהיה גל כזה. חשוב להבין שהמחסור בחומרי הרדמה לא נוגע רק לקורונה, אלא לכל הפעילות הניתוחית וטיפול נמרץ. בשגרה אין בעיה של רכש, אבל אנחנו לא במצב שגרתי אלא במצב של בעיה עולמית של רכש חומרי הרדמה".

לגבי העבודה בקפסולות אומרת עזרא כי "ההנחיות מציינות בצורה ברורה ביותר שכאשר אי אפשר לעבוד בקפסולות - הנהלות בתי החולים יתאמו עם היחידה למניעת זיהומים בתוך המוסד איך לעבוד כדי למנוע חשיפה ונזקים. כלומר, עליהם לפעול באחריות מנהלים. יש להם שיקול דעת לפעול בהתאם להנחיות היחידה למניעת זיהומים במוסד".

עם זאת, נראה כי מגבלת חומרי ההרדמה רלוונטית בעיקר לבתי החולים הממשלתיים. בשירותי בריאות כללית שבבעלותה 14 בתי חולים כלליים, לעומת זאת, אמרו ל-TheMarker כי "כל בתי החולים של הכללית הצטיידו בחומרי הרדמה באמצעות הרכש המרכזי שהכללית מבצעת. החזרה לשיגרה הניתוחים תבוצע על פי ההנחיות ואנו ערוכים לבצע כ-90 אלף ניתוחים בהרדמה כללית בשנה הקרובה".

יו"ר איגוד מנהלי בתי החולים, פרופ' ארנון אפק, אומר בתגובה לדברי עזרא כי "בתי החולים בישראל מחויבים לטפל בחולים רגילים ובחולי קורונה, ומחזיקים במלאי מתוגבר של תרופות הרדמה לשימוש שגרתי. האחריות לרכש ולאחזקה של מלאי החירום של ישראל, לרבות מנשמים, תרופות וחומרי הרדמה היא של משרד הבריאות, בהתאם לתרחיש הייחוס שאותו הוא עצמו קובע".

אפק הוסיף כי "למדנו כי הטיפול בחולי קורונה קשים מחייב אחים, אחיות, רופאים ורופאות מיומנים בטיפול נמרץ וברפואה פנימית. על המשרד להוסיף מיידית תקנים ותקציב הנדרשים לגיוס ולהכשרת הצוותים לקראת החורף הקרוב, שבו קרוב לוודאי שניאלץ להתמודד עם שילוב של מגפות השפעת והקורונה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker