"מחטף בחסות הקורונה": שינוי דרמטי בשיטת בחינות הרישוי לרפואה

במקום כמה בחינות במקצועות השונים, ייבחנו הסטודנטים בבחינה אחת ■ אגודת הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת ת"א: "מעבר לבחינה אחודה ללא התאמת מבנה הלימודים עצמם, תהווה פגיעה בהכשרתנו כרופאים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית חולים בתקופת הקורונה
בית חולים השרון בפתח תקוהצילום: אייל טואג

על רקע משבר הקורונה, הודיעו היום (ב') דיקני בתי הספר לרפואה על שינוי משמעותי בשיטת בחינות הסיום של הסטודנטים לרפואה.

במקום כמה בחינות במקצועות שונים, ייבחנו הסטודנטים בבחינה אחת מסכמת. המודל יהפוך למודל הקבוע והמקובל של בחינה בסוף לימודי הרפואה. זאת, מסבירים הדיקנים, "עקב הנסיבות שבהן לא ניתן לבצע את הבחינות הארציות במועדים שנקבעו וגם לא להשלים חלק מהסבבים".

כיום, נבחנים הסטודנטים שלומדים בישראל בחמש בחינות סיום שונות ובמועדים שונים במקצועות פנימית, כירורגיה, ילדים, פסיכיאטריה וגינקולוגיה. על פי הודעת הדיקנים, בוגרי השנה האחרונה (שנה שישית במסלול שש שנתי ותלמידי שנה רביעית במסלול הארבע שנתי) ייגשו לבחינה אחת במקצועות פנימית, כירורגיה וילדים, בפורמט של 75 שאלות לכל מקצוע. סטודנט שייכשל באחת משלוש היחידות יידרש לחזור רק על הבחינה ביחידה בה נכשל.

השינוי עבור הסטודנטים שלומדים בשנה הלפני אחרונה (שנה חמישית במסלול הרגיל ושנה שלישית במסלול הארבע שנתי) גדול אף יותר: הם לא ייבחנו כלל השנה, ובסוף השנה הבאה ייבחנו בבחינה אחת שתכלול חמישה מקצועות: פנימית, כירורגיה, ילדים, פסיכיאטריה וגניקולוגיה. פורמט זה יהפוך למבחן הרישוי הקבוע של בוגרי רפואה בישראל.

בנוסף הודיעו הדקאנים על קיצור תהליכים עבור סטודנטים לרפואה שסיימו את לימודיהם אך טרם סיימו את עבודת הגמר. סטודנטים אלה יוכלו להתחיל את הסטאז' שלהם במהלך השנה הקרובה, אך יקבלו רישיון לרפואה רק לאחר שישלימו את עבודת הגמר. בנוסף, מתייחסים הדקאנים לעובדה שהסטודנטים לרפואה מתנדבים במד"א ובגופים אחרים מאז תחילת המגפה, כשרק 200 מהם זוכים לתגמול. "מוצע שיו"ר התאחדות הסטודנטים לרפואה, תפנה ליו"ר מד"א, אלי בין ותבקש תגמול שווה לכל הסטודנטים לרפואה המתנדבים במד"א. היה ובקשתה לא תתקבל, הפקולטות תתחשבנה בסטודנטים מתנדבים, בעת מתן המלגות", כותבים הדקאנים.

בית החולים איכילוב
בית החולים איכילוב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

"בחטף, בחסות משבר הקורונה"

הסטודנטים לרפואה קיבלו את ההודעה בהפתעה ולאו דווקא כבשורה חיובית עבורם. "אנו קוראים לדיקנים להקפיא את המהלך הזה עד לפתיחת דו-שיח עם הסטודנטים לרפואה. לא ייתכן ששינוי כה מהותי בהכשרה שלנו ייעשה בחטף, בחסות משבר הקורונה", אומר עמרי רחמימוב, יו"ר אגודת הסטודנטים לרפואה באוניברסיטת תל אביב.

במכתב ששיגרה התאחדות הסטודנטים לרפואה בישראל לדקאנים, נכתב: "אנו חוששים מאפשרות כי מעבר לבחינה אחודה ללא התאמת מבנה הלימודים עצמם, תהיה הלכה למעשה פגיעה בהכשרתנו כרופאים. נכון לכתיבת שורות אלה ישנו חשש כבד, אי שביעות רצון והתנגדות למהלך".

לדבריהם, "בתום סבב שיחות אינטנסיבי שקיימנו עם הסטודנטיות והסטודנטים לרפואה, עולים שורה של ספקות בנוגע להחלטה זו, ובראשם: מדוע איחודן של בחינות הגמר הוא הפתרון הנדרש והטוב ביותר נוכח משבר הקורונה - מבין שלל האפשרויות האחרות להתמודד עם הקושי לקיים את הבחינות כסדרן?"

עוד תוהים הסטודנטים: "מדוע לא נשקלה החלופה של ביצוע מבחנים מקוונים או בקבוצות קטנות כפי שמתבצע כעת בכל בתי הספר התיכוניים, במוסדות להשכלה גבוהה בישראל ובמקומות רבים בעולם?" 

הסטודנטים מבקשים גם לדעת מהי ההערכות האקדמית למעבר לבחינה אחודה. "מבדיקתנו, במדינות בהן מתקיימת בחינה אחודה בתום לימודי הרפואה, קיימים עזרים לימודיים המוצעים לסטודנטים כדי להתמודד עם כמויות החומר הגדולות: מוגדרים סילבוסים מצומצמים, ומתקיימים קורסי הכנה. אילו כלי עזר יוצעו לסטודנטים נוכח שינוי כה משמעותי?", הם תוהים. 

ממשרד הבריאות נמסר: "הנושא הנו באחריות הדיקנים והמשרד לא היה שותף למהלך זה".

מההסתדרות הרפואית לא נמסרה כל תגובה למהלך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker