בלי בדיקה בנתב"ג: המטוסים נוחתים - ומספר מקרי ההדבקה שמקורם בחו"ל מזנק

עלייה במקרי ההדבקה שמקורה בחו"ל מעלה שאלות על כניסת נוסעים, במיוחד מאזורים מוכי קורונה כמו ניו יורק: מדוע לא מבצעים בדיקות קורונה בכניסה, מדוע מאפשרים לאנשים להתפזר ברחבי הארץ רק על סמך הצהרה, ומדוע הם יכולים להשתמש בתחבורה ציבורית למרות הסיכון הגבוה?

רוני לינדר
הדר קנה
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אולם מקבלי הפנים בנמל התעופה בן גוריון
בני משפחה מקפידים על ריחוק וחבישת מסכות בנתב"ג במארס (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: תומר אפלבאום

טיסות שממשיכות לנחות בישראל בשבועות האחרונים גורמות ככל הנראה לעלייה במקרי הקורונה בישראל. מדו"ח שהפיץ הבוקר (ו') מרכז הידע והמידע למלחמה בקורונה, עולה כי לאחר תקופה שבה הייתה ירידה בשיעור החולים החדשים שנדבקו בחו"ל, בימים האחרונים חלה עלייה בשיעור חולי הקורונה החדשים שנדבקו בחו"ל. 

הטיסות לישראל נמשכו גם השבוע, למרות הסגר הגורף שהטילה הממשלה לקראת ליל הסדר והימים שאחריו. שתי טיסות מניו יורק של חברת יונייטד נחתו בנתב"ג בימים רביעי וחמישי בבוקר, ועליהן עשרות נוסעים מהאזור מוכה הקורונה. בדו"ח פיקוד העורף שפורסם היום, נכתב כי "בניגוד להנחיות הממשלה – הנוסעים לא נשלחו למלונות הבידוד של פיקוד העורף, אלא נשלחו לבידוד ביתי ללא פיקוח".

התפלגות מקורות ההדבקה של חולים חדשים בישראל
צילום: מקור: מרכז הידע והמידע למלחמה בקורונה

הגעת הטיסות התאפשרה לאחר שאושרה על ידי ועדת חריגים המורכבת מנציגי משרד הבריאות, התחבורה והפנים. הנוסעים המגיעים  לישראל לא עוברים בדיקות קורונה בכניסה אך מחויבים בבידוד של 14 יום. הם עוברים תשאול ומוחתמים על טופס שבו הם מצהירים כי יש להם היכן לשהות בבידוד. אם יש לנוסע היכן לשהות, ההגעה ליעד היא עצמאית ויכולה להתבצע ברכב פרטי או במונית. ככל הנראה, רוב הנוסעים שנחתו היום ואתמול הגיעו עצמאית ליעדם. מי שמצהיר שאין לו מקום לשהות בו בבידוד יכול לבקש בידוד במלונית, ופיקוד העורף אחראי על ההסעה לשם.

היום אחר הצהריים צפויה לנחות בנתב"ג טיסה מגיאורגיה של משפחות שחזרו מיעד זה עם תינוקות שנולדו שם בהליך פונדקאות. הטיסה אמורה לכלול לא יותר מ-50 נוסעים. 

שלט מחוץ למרכז הרפואי של ברוקלין, השבוע. "ניו יורק אוהבת את הרופאים, האחים והאחיות שלה", נכתב
ניו יורק. נוסעים ממשיכים להגיע לישראלצילום: Kathy Willens/אי־פי

העלייה במקרי ההדבקה שמקורה בחו"ל מעלה שאלות על האופן שבו ישראל מתמודדת עם כניסת נוסעים מחו"ל לתחומה, בעיקר כשמדובר בהגעה מאזורים מוכי קורונה כמו ניו יורק. מדוע לא מבצעים בדיקות קורונה בכניסה, מדוע מאפשרים לאנשים להתפזר ברחבי הארץ רק על סמך הצהרה, מדוע הם יכולים להשתמש בתחבורה ציבורית למרות הסיכון הגבוה, ועל סמך אילו פרמטרים מאשרות ועדות החריגים את נחיתת הטיסות בישראל מיעדים עתירי קורונה. 

ממשרד הבריאות טרם נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker