משרד הבריאות הזהיר את בתי החולים: יש מחסור בחומרי הרדמה - צמצמו את השימוש

ההנחיה התקבלה בתמיהה בכמה מבתי החולים, שכן לא פורטה מה רמת המלאי הקיים, לכמה זמן עליהם לתכנן, האם המשמעות היא הפסקה מלאה של כלל הניתוחים שאינם דחופים לשם הצלת חיים או שעדיין ניתן להמשיך לעשות ניתוחים, והאם קיים צפי להגעת חומרי הרדמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת קורונה בבית חולים שיבא
מחלקת קורונה בבית חולים שיבאצילום: עופר וקנין

שילוב בין שימוש בחומרי הרדמה רבים לטיפול בחולי קורונה לבין מחסור עולמי באותם החומרים בדיוק הביא את משרד הבריאות לשגר מכתב בעל השלכות קשות לבתי החולים, ובו קריאה לצמצם את מספר הניתוחים ולצמצם באופן כללי את השימוש בחומרי הרדמה. "כידוע לכם, אנו נמצאים בתקופה מאתגרת עם צפי לשימוש נרחב בתרופות הרדמה וטיפול נמרץ עקב המגפה", כתבה  ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות למנהלי בתי החולים. "עקב צפי זה, אנו חוששים מפערים באספקת חלק מהתרופות. לכן, אבקש לקיים שימוש מושכל בתרופות הרדמה ובכלל, כולל הימנעות משימוש שלא לצורך ו/או בניתוחים שאינם נדרשים בעת הזו".

ההנחיה התקבלה בתמיהה בכמה מבתי החולים, שכן לא פורטה מה רמת המלאי הקיים, לכמה זמן עליהם לתכנן, האם המשמעות היא הפסקה מלאה של כלל הניתוחים שאינם דחופים לשם הצלת חיים או שעדיין ניתן להמשיך לעשות ניתוחים, והאם קיים צפי להגעת חומרי הרדמה.

מכל מקום, ההנחיה מעמידה בסכנה גם את מעט הפעילות הכירורגית שעדיין מתבצעת בבתי החולים. הסיבה למחסור היא כי חולי קורונה רבים מורדמים למשך זמן רב. מוצרים נוספים שנמצאים במחסור כרגע בגלל השימוש הנרחב בקורונה הם מייצבי קצב לב ולחץ דם, שקיות עירוי, חומרי הזנה תוך ורידית ומשאבות מזרק שבאמצעותן מווסתים את העירויים למטופלים. 

משרד הבריאות פנה כבר בסוף חודש פברואר לקופות החולים ולבתי החולים בדרישה להצטייד באופן מיידי בתרופות, חיסונים, אביזרים ומכשור רפואי שיספיקו לארבעה עד שישה חודשים - כדי למנוע מצב של מחסור, שייווצר בעקבות מגפת הקורונה בעולם.

הקופות אכן עשו מאמצים גדולים להצטייד במלאי עצום מראש, אלא שלא הייתה היערכות מספיקה לגבי תרופות שקשורות ישירות לטיפול בחולי קורונה קשים, כמו חומרי הרדמה והזנה תוך ורידית. כעת יש מחסור עולמי בתרופות הללו, ועיכוב בהגברת הייצור שלהן על ידי היצרנים הגדולים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker