"בשורה שחיכתה הרבה מאוד שנים": הטיפולים שיהיה אפשר לקבל בבית - במקום בבית החולים

ד"ר נועה לביא, מנהלת שירות המיאלומה ברמב"ם ומיוזמי השינוי: "יש אנשים שפשוט הפסיקו לבוא לטיפולים ופוגעים בעצמם"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אחות במחלקה מבודדת בבביה"ח רמב"ם
אחות במחלקה מבודדת בבביה"ח רמב"םצילום: רמי שלוש

אם הצורך הוא אבי ההמצאה, אז אם לא נפספס את ההזדמנות - הקורונה עשויה להיות הזרז לשינויים חיוביים בתחום הרפואה. אחד השינויים האלה הוא דבר שכבר שנים מדברים עליו אך לא מבצעים: מתן תרופות דרך הווריד בבית החולה, ולא בבית החולים באשפוז יום.

היוזמה היא יוזמה של ד"ר נועה לביא, מנהלת שירות המיאלומה ברמב"ם, וד"ר משה גת, ראש החוג למיאלומה, ופרי שיתוף פעולה של ארגון 8400, עם משרד הבריאות וקופות החולים. במסגרתה יקבלו חולי סרטן וחולים במחלות אוטואימוניות כמו מחלות מעי דלקתיות, דלקות מפרקים למינהן, מחלות ראומטיות את הטיפולים התרופתיים התוך ורידיים (IV) בביתם, באמצעות אחות מוסמכת שעברה הכשרה מיוחדת. הטיפולים כוללים כימותרפיה, תרופות ביולוגיות ואימונותרפיה.

לביא מספרת כי "מערכת החיסון של חולי מיאלומה ושל כל החוליםההמטואונקולוגים בכלל רעועה, ולפי מה שמתואר כרגע על קורונה ממחקר בסין - הם צפויים לסיבוכים קשים אם יידבקו בקורונה. פעמים רבות גם מדובר בחולים מבוגרים עם הרבה מחלות רקע". לכן, לדבריה, "בית החולים הופך לסביבה יותר ויותר מסוכנת עבורם, וצריך כמה שאפשר לשמור עליהם, שלא יבואו לבית החולים. במיאלומה זה הצורך הכי בוער - כי אלה אנשים שבאים כל הזמן לבית החולים לטיפולים קבועים, ואלה טיפולים שנראה שדי פשוט לתת אותם בבית. הם קצרים ופשוטים".

ד"ר נועה לביאצילום: מחלקת מיאלומה, רמב"ם

"במשך שנים בתי החולים חסמו את האפשרות הזאת מחשש לפגיעה בהכנסות מאשפוזי יום, למרות שכולם חושבים שזה אפשרי ונכון רפואית ואנושית", אומר ד"ר רוני צבר, המייסד והמנהל הרפואי של צבר רפואה וחבר ב-8400. "אבל המציאות השתנתה, ויש אתגר עצום להמשיך ולתת טיפולים מורכבים, שניתנים לחולים הללו, שמפחדים להגיע לבתי החולים בתקופת הקורונה, והצוות מודאג שהם לא מקבלים טיפול חיוני". 

לדבריו, "עכשיו סוף סוף יש נכונות של כל הגורמים - בתי חולים, קופות חולים ומשרד הבריאות - כדי לאפשר שינוי ברגולציה שניתן יהיה לתת את הטיפולים הללו בבית המטופלים. המשרד כבר נתן אישור, חברות התרופות הכינו יחד עם האיגודים הרפואיים את הפרוטוקולים המדויקים שמיועדים לטיפולים בבית, והתברר שניתן לתת את הרוב המוחלט של התרופות לרוב המטופלים בביתם. ברור שיש פה סוגיות מורכבות של הכנה ושינוע התרופות בתנאים מבוקרים ומתן בתנאים מורכבים בבית, אבל הכל בר ביצוע. לחלק מהמטופלים מדובר בטיפול של שנים מרובות, וזו בשורה ענקית, שחיכתה הרבה מאוד שנים לקרות".

לדברי לביא, "אנחנו מחכים כעת לאישור סופי של קופות החולים להתחיל במהלך - החולים משוועים לזה. יש ביניהם אנשים שפשוט הפסיקו לבוא לטיפולים ופוגעים בעצמם, ואחרים שמפחדים להפסיק טיפול ומגיעים למרות שהם יציבים ואנחנו מאפשרים להם לא להגיע. כבר עכשיו הביקור שלהם נעשה בטלפון, אז גם את בדיקות הדם וגם את הטיפול הם יוכלו לעשות בבית. זו בשורה גדולה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker