שערוריית התפילה המשותפת: נתניהו צריך לפטר את ליצמן מיד

שר הבריאות יעקב ליצמן לא יכול להמשיך בתפקידו. במקרה של הקורונה, ההתנהגות שלו מהווה סכנה של ממש לשלום הציבור. לאחר שיחלים ממחלתו, אולי כדאי שגם משטרת ישראל תבדוק את התנהלותו בשבועות האחרונים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ליצמן ונתניהו במסיבת עיתונאים על הקורונה, החודש
שר הבריאות ליצמן וראש הממשלה נתניהו בהצהרה טלוויזיונית על משבר הקורונה, החודשצילום: אוהד צויגנברג

אם נכון הפרסום הערב בחדשות 12 שלפיו שר הבריאות יעקב ליצמן, שהיום נודע כי חלה בקורונה, עבר על האיסורים שהוביל משרד הבריאות עצמו והפר את כללי הריחוק החברתי שקבעה הממשלה - על ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר אותו לאלתר. 

קשה להפריז במידת הנזק שגורמת התנהגות שכזו מצד שר הבריאות: החל מהנזק הישיר והמיידי של הכנסת כל צמרת המדינה לבידוד כולל ראשי משרד הבריאות, ראש הממשלה, וראש המל"ל בעיצומה של המערכה הקשה ביותר בתולדות מערכת הבריאות בישראל, דרך הנזק האדיר לאמון הציבור בנבחריו, ועד המסר הנורא שהתנהגותו שולחת לקהל הישיר שלו, החרדים, שנמצאים בימים אלה במוקד התפרצות המגיפה. 

תחקיר TheMarker: ביקור אצל מנכ"ל הבנק, ליווי ליזמים: עבור מי עובד שר הבריאות יעקב ליצמן?

זהו רק השיא במסכת של מהלכים תמוהים ומקוממים של שר הבריאות בזמן הקורונה, שכללו בעיקר ניסיונות להשיג פטורים מכללי הריחוק החברתי, כמו ניסיון להחריג את המקוואות ובתי הכנסת מאיסור ההתקהלות. וזאת, למרות שהיה ידוע היטב כי מדובר במוקדי הדבקה מרכזיים. כך, פעל ליצמן כביכול לטובת הקהילה שלו, אך למעשה הזיק לה יותר מכל אדם אחר. 

קשה שלא לפרש את התנהגותו של ליצמן כניסיון התרסה נגד השלטון: ניסיון לכופף את החוקים ולהסתיר את ההפרה שלהם, כאילו ליצמן שוכח כי הוא הוא השלטון עצמו - כבר שנים רבות. 

ההתנהגות הזאת תואמת את ממצאי התחקיר שפירסמנו הבוקר ותחקירים מהעבר על האופן שבו הפך ליצמן את לשכת שר הבריאות למכשיר לקידום אינטרסים של קהילתו בתחומי הנדל"ן, הכספים והבריאות. זו התנהגות שכל כולה בדלנות וסקטוריאליות, אך במקרה של הקורונה היא מהווה סכנה של ממש לשלום הציבור כולו, ולשלום הקהל שלו בפרט. 

עוד מעידה ההתנהגות הזו על שיקול דעת לקוי, חוסר הבנה והפנמה של חומרת המצב. כל אלה מתכנסים למסקנה אחת: גם ציבורית וגם מהותית, ליצמן לא יכול להמשיך בתפקידו. המחשבה כי הוא מתעקש לאחוז בתיק גם בקדנציה הבאה - היא כבר בלתי נתפשת. לאחר שיחלים ממחלתו, אולי כדאי שגם משטרת ישראל תבדוק את התנהלותו בשבועות האחרונים, לפחות באותו מרץ שבו היא חוקרת הפרות בידוד ורודפת באמצעות ניידות אזרחים שיצאו לעשות ספורט בניגוד להנחיות.

יצוין כי ליצמן הכחיש את העדויות שפורסמו בערוץ 12 וטוען כי מדובר בלחצים פוליטיים על רקע המשא ומתן להקמת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker