אופטימיות זהירה? 5 גרפים על מצב הקורונה בישראל

למרות כמה נתונים חיוביים מהימים האחרונים, ראש מערך החדשנות בכללית, פרופ' רן בליצר, אומר: "תמונת המצב של החולים הקשים לא מייצרת שום סיבה להכריז על מגמת בלימה בהתפשטות המגיפה. אם מסתכלים על בני ברק ובמקומות אחרים - המצב חמור ומטריד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה בנמל תל אביב
אשה בנמל תל אביבצילום: AFP

המטה לביטחון לאומי ומשרד הבריאות פירסמו ביומיים האחרונים נתונים וגרפים שיכולים להעיד על אופטימיות זהירה בכל הנוגע למאבק בקורונה בישראל. להלן כמה מהם: 

1. בגרף שיעור התמותה במדינות השונות, שהוצג לשרי הממשלה, ממוקמת איטליה במקום הראשון - הן במספר המתים במדינה (10,779) והן בשיעור המתים מתוך סך החולים המאומתים (כ-11%, הנתונים נכונים ל-29 במארס). ישראל ממוקמת במקום האחרון והמעודד, עם 0.36% מתים מכלל החולים המאומתים. 

2.  גם בהשוואת סך נדבקים ל-100 אלף איש, המיקום של ישראל לא רע, עם 51.5 נדבקים ל-100 אלף איש. את המקום הראשון והשלילי תופסת ספרד עם 182.6 נדבקים לכל 100 אלף איש, ובמקום האחרון (והחיובי) ממוקמת דרום קוריאה עם 18.8 נדבקים לכל 100 אלף איש. עם זאת, יש להביא בחשבון כי מספר הנבדקים שנמצאים חיוביים לקורונה מושפע גם ממספר הבדיקות הנערכות בכל מדינה.

3. בגרף שמתאר את מספר בדיקות הקורונה היומי ניתן לראות את הזינוק במספר הבדיקות לשיא של 6,849 ביום ראשון, 29 במארס. ניתן לשאוב עידוד מכך ששיעור התוצאות החיוביות שנמצאו בבדיקות יציב יחסית, 7.5%-8.5% בימים האחרונים.

4.  בגרף שמתאר את מספר החולים לפי מגמות שונות, ניתן לראות את ההאטה שחלה במספר הנדבקים בישראל. אם מגמת הגידול במספר החולים היתה נמשכת כמו בשבוע של 16-9 במארס, הרי שכעת היו כאן כ-45 אלף חולים. בפועל, נכון להיום (ג') מספר החולים שנמצאו בישראל הוא 5,358. על פי הגרף, אם תימשך המגמה של השבוע האחרון, בישראל יהיו יותר מ-12.5 אלף חולים בשבוע שיסתיים ב-6 באפריל.

5. בגרף שמתאר את מספר החולים המאומתים בישראל לפי קבוצות גיל, ניתן למצוא אולי את התשובה למספר המתים המועט יחסית עד כה. לפי הגרף, באופן מפתיע קבוצת הגיל שבה מספר החולים המועט ביותר, למעט גילאי 0-9 - היא קבוצת בני 79-70: 40.2 חולים לכל 100 אלף נפש. נראה כי הישראלים שומרים על ההוראות המפורשות של משרד הבריאות, ולא מתקרבים לסבא וסבתא. קבוצת הגיל שבה מספר החולים הוא הגבוה ביותר היא גילאי 29-20, עם 67.5 חולים לכל 100 אלף נפש, ואחריה גילאי 50-59, עם 65.4 חולים לכל 100 אלף נפש.

האזינו: המומחה שמסביר איך נצא מהסגר למרות סכנת ההידבקות

איך נצא מהסגר למרות סכנת ההידבקות?

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

ראש מערך החדשנות בכללית, פרופ' רן בליצר, שגם מייעץ לראש הממשלה ומשרד הבריאות בנושא הקורונה בימים אלה, אומר כי למרות כמה נתונים מהימים האחרונים, מוקדם מדי להכריז על השתלטות על המגיפה. לדבריו, "תמונת המצב של החולים הקשים לא מייצרת שום סיבה להכריז על מגמת בלימה בהתפשטות המגיפה. ייתכן שמה שאנחנו רואים היום זה שתי מגמות, כשאחת ממסכת את השניה: האחת, מגמת התייצבות באוכלוסיה הכללית; והשנייה, גידול מעריכי מואץ בהידבקות בחברה החרדית. את המצב באוכלוסיה הערבית קשה עדיין להעריך". 

לדבריו, "אם מסתכלים על ניתוח לפי ערים, בבני ברק ובמקומות אחרים - המצב מדאיג מאוד, והתיאורים שזורמים מהשטח מטרידים. אני שומע שבאות משפחות שלמות לבדיקות ורובם יוצאים חיוביים. את התולדה של זה נראה בשבוע הבא ובשבוע שאחריו, כשאחוז מסוים מהם יגיעו לטיפול נמרץ, בהתאם לסטטיסטיקה של המחלה - ואנחנו עלולים לראות הכפלות של פעם ביומיים-שלושה". 

בליצר מוסיף: "אני רוצה לקוות שהאפשרות הראשונה נכונה אבל אין לי דרך לשלול את השנייה, ומכיון שתחלואה אף פעם לא נשארת ממוקדת בסקטור אחד - אנחנו צריכים להמשיך לעקוב אחר המגמות, ולשמור על כללי הבידוד והריחוק החברתי הקיימים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker