מחקרכמו באיטליה: שליש מההדבקות בישראל - בין צעירים למבוגרים

מרכז המידע והידע הלאומי למאבק בקורונה: המחקר מדגיש את חשיבות ההימנעות ממפגשים משפחתיים כמו ארוחות ואירועים, בדגש על ליל הסדר וחג הפסח, וגם את חשיבות ההקפדה על היגיינה אף בתוך הבית, במיוחד בבתים שבהם מספר נפשות רב

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אשה בשוק מחנה יהודה בירושלים
אשה בשוק מחנה יהודה בירושליםצילום: AFP

הנה עוד חיזוק להנחיה החד משמעית שלא לחגוג את ליל הסדר עם סבא וסבתא: ניתוח כמותי שביצעה קבוצת המחקר המכונה "מרכז המידע והידע הלאומי למאבק בקורונה" בקרב 1,000 מקרים של הדבקות ידועות מבין 3,800 חולים מאומתים גילה כי בישראל יש שכיחות גבוהה של הדבקה בין-דורית, כלומר: הדבקה בין קבוצות גיל שונות, בפער של 20 עד 40 שנה בין המדביק לנדבק. שליש מההדבקות היו בין אנשים בגילאים הללו.

עורכי המחקר מעריכים כי רוב ההדבקות הבין דוריות הללו מתרחשות בין דורות בתוך המשפחה. לאור זאת, החוקרים ממליצים "להדגיש את חשיבות ההימנעות ממפגשים משפחתיים כמו ארוחות ואירועים, בדגש על ליל הסדר וחג הפסח, וגם את חשיבות ההקפדה על היגיינה אף בתוך הבית, במיוחד בבתים שבהם מספר נפשות רב".

שליש

הממצא על העברה בין דורית מזכיר את המחקר שנעשה באוניברסיטת אוקספורד, שלפיו אחת הסיבות המרכזיות להתפרצות הקשה של קורונה באיטליה ולתמותה הגבוהה של מבוגרים וקשישים שם נבעה ממגורים משותפים של בני משפחה מדורות שונים באותם בתים. גם ישראל היא חברה מאוד משפחתית עם מגע אינטנסיבי בין הדורות, גם אם לא מדובר במגורים משותפים.

עוד מצאו החוקרים בישראל כי שליש נוסף מההדבקות היה בין אנשים מאותו הגיל (עד חמש שנים הפרש) מכל הגילאים, וכי ריכוז גבוה במיוחד של מקרי הדבקה נמצא בין אנשים בגילאים 20 עד 30. הדבקות אלה של צעירים מוגדרות על ידי עורכי הסקירה כ"הדבקות חברתיות". מסקנתם היא כי "סביר כי מימוש עקרונות הריחוק החברתי, בדגש על מקומות בילוי, עתיד להקטין את מספר ההדבקות באותה שכבת גיל, בייחוד בקרב האוכלוסייה הצעירה".

קבוצת המחקר מגדירה את עצמה כ"גוף אמ"ני (אגף המודיעין) שהוקם בשיתוף גורמי רפואה, אקדמיה, מערכת הביטחון ומשרד הבריאות במטרה לספק מידע ותובנות לצורך המאבק בנגיף הקורונה". הקבוצה מעבירה את דו"חותיה למשרד הבריאות. הקבוצה פירסמה לפני כשבועיים דו"ח שגילה כי שליש ממקרי ההדבקה בקורונה שהתרחשו בתוך ישראל - אירעו בבתי כנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker