מדטרוניק פותחת את הפטנט שלה למכונות הנשמה - האם זה באמת יהיה שימושי?

מנכ"ל החברה בישראל: "יש לנו דרישה ל-100 אלף מכונות ויכולת ייצור של 2,000 בחודש בלבד. המדינות מוכנות לשלם כל מחיר כדי לקבל מנשמים, יכולנו להעלות מחירים" ■ אולם, נשמעים גם קולות שאומרים שמדטרוניק לא נוקטת בצעד מנדיבות נטו, אלא בין השאר כדי ליצור תלות של היצרנים בשירותי החלפים והתיקונים שלה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוות טיפול נמרץ בבית חולים, מארס 2020
צוות טיפול נמרץ בבית חולים, מארס 2020צילום: POOL/רויטרס

"אתגר אנושי חסר תקדים דורש תגובה חסרת תקדים" - כך צייץ אמש מנכ"ל ענקית המכשור הרפואי מדטרוניק, עומר אישראק, כשהודיע כי יפתח את כל הפטנטים על מכונות ההנשמה של החברה ויאפשר לכל חברה בעולם לייצר מכונות על פי המפרט של החברה. מדובר במכונות הנשמה מסוג PB560, המיועדות להנשמה של החולים הקשים ביותר ששוכבים בטיפול נמרץ.  מדטרוניק היא אחת מחמש חברות גדולות שמרכיבות את רוב השוק הזה.

ההודעה יוצאת דופן בהחלט: לא בכל יום מוותרת חברה על הנכס הגדול ביותר שלה, הפטנט, ופותחת אותו באופן חופשי לכל העולם. לדברי מנכ"ל מדטרוניק ישראל, ירון יצהרי, "המקבילה של צעד כזה היא שמחר יגלו תרופה לקורונה וחברת התרופות תאפשר לכל העולם לייצר גנריקה של התרופה".

המרדף הישראלי אחר מכונות הנשמה אינו ייחודי: העולם כולו נמצא בימים אלה במירוץ לפתרונות הנשמה שונים, מאחר שלקורונה אין חיסון או תרופה ייעודית, והנשמת החולים הקשים היא הדרך המרכזית לשמור אותם בחיים ולהמתין לשיפור במצבם. לדברי יצהרי, "הדרישה העולמית ממדטרוניק היא ל-100 אלף מכונות הנשמה, כאשר בשגרה, עד לפני חודשיים היינו מייצרים 10,000 מכונות בחודש בלבד. כעת עלינו לייצור של 2,000 מכונות בחודש, ועומדים להגדיל בתוך חודש את הייצור ל-4,000 מכונות". למדטרוניקס, אגב, אין פס ייצור של מכונות הנשמה בישראל.

גם לאחר ההגדלה המשמעותית הזאת, הכמות לא מגרדת אפילו את הדרישה מעולם שלם שמשווע למכונות הנשמה. החסם מפני הגדלה דרמטית של הייצור הוא מחסור בחומרי גלם, אישורים רגולטורים וכמובן - קווי ייצור מתאימים.  

מכונת הנשמה של מדטרוניק
מכונת הנשמה של מדטרוניקצילום: מדטרוניק

ואולם, נשמעים גם קולות שאומרים שמדטרוניק לא נוקטת בצעד מנדיבות נטו, אלא בין השאר כדי ליצור תלות של היצרנים מאוחר יותר בשירותי חלפים ותיקונים שרק מדטרוניק יודעת לספק. בנוסף, נשמעת הטענה כי חלק מהשרטוטים שפירסמה החברה ישנים, שחלק מרשימות החלקים חסרות ושיהיה קשה מאוד למפעלים להתבסס על מה שפורסם כדי לייצר מכונות הנשמה במהירות.

בנוסף, לדבריו, "אני לא מכיר למוצר הזה מתכלים. אם יש מתכלים מדובר בדולרים בודדים. מחזור המכירות של מדטרוניק העולמית הוא 35 מיליארד דולר והשווקים המרכזיים שלה הם בתחום הלב, הסוכרת, הכירורגיה והרובוטיקה. מחיר ממוצע עולמי של מכונת הנשמה כזאת הוא 50 אלף דולר וגם אם נגדיל לאלפי מכונות בחודש - זה בשוליים מבחינת הכנסות החברה", הוא מוסיף.

מנכ"ל מדטרוניק, עומר אישראק (משמאל) ומנכ"ל מדטרוניק ישראל, ירון יצהרי
מנכ"ל מדטרוניק, עומר אישראק (משמאל) ומנכ"ל מדטרוניק ישראל, ירון יצהריצילום: מדטרוניק

בנוסף, בחברה מציעים לכל בתי החולים לתקן ולהשמיש מחדש מכונות הנשמה ישנות של החברה שכבר יצאו משימוש, ללא עלות. "בשבועיים האחרונים שיחררנו לשוק 25 מנשמים מתוקנים כאלה, חלקם בני 20 שנה שישבו והעלו אבק. אנחנו רוצים לקרוא שוב לכל מי שיש לו מכשיר ישן במחסנים של מדטרוניק - לפנות אלינו", אמר יצהרי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום