כאוס בבדיקות הקורונה: "אנחנו לא יכולים להגיד לאנשים מה התוצאה הנכונה שלהם"

במסר ששלח גורם באחת הקופות לעמיתיו, הוא מדווח על "משבר משמעותי" בבדיקות הקורונה. נעצרה ההעברה למלונות, כדי למנוע מצב שבו בטעות מעבירים אדם בריא לסביבה עם קורונה

רוני לינדר
בדיקת קורונה במעבדה בביה"ח איכילוב, בשבוע שעבר
בדיקת קורונה במעבדהצילום: AFP

"עקב בעיית מחשוב שהתגלתה הלילה בהעברת הנתונים, מתן תשובות המעבדות מתעכבת" - כך נמסר בהודעה לקונית לציבור הבוקר ממשרד הבריאות. עוד נמסר כי "עבודת המעבדות נמשכת כסדרה בשבת וכך גם לקיחת הבדיקות על ידי מד"א. צוותים של משרד הבריאות ומשרד ראש הממשלה עובדים על פתרון בשעות אלה".

מאחורי ההודעה מסתתרת דרמה גדולה, שבקופות החולים יש שמגדירים אפילו ככאוס. במסר ששלח גורם באחת הקופות לעמיתיו, הוא מדווח על "משבר משמעותי" ועל כך שלגבי בדיקות שמגיעות ממשרד הבריאות - "אנחנו לא יכולים להגיד למטופלים מה התוצאה הנכונה שלהם. משרד הבריאות בספק לגבי אמינות הבדיקות. לא ברור ממתי, לא ברורה העצמה והכיוון". לגבי מטופלים שהתשובה שלהם חיובית כותב הגורם כי יש להגיד להם שהתוצאה שלהם כנראה חיובית וחשוב שיהיו בבידוד, "אך זה לא סופי". בנוסף, נעצרה ההעברה למלונות, כדי למנוע מצב שבו בטעות מעבירים אדם בריא לסביבה עם קורונה.

העלייה החדה במספר הבדיקות בתוך ימים ספורים היא ככל הנראה הסיבה לבלאגן. "חלק מהמעבדות עובדות עם טכנולוגיה ותוכנה של שנות ה-80, חלקן הקלידו עדיין ידנית", אומר גורם במערכת הבריאות. "יש פה כמות בדיקות אדירה שהן לא מורגלות אליה".

האחראית על המעבדות במשרד הבריאות, רותי ישי, הודיעה הבוקר לקופות החולים כי "יש לעצור הפצת תוצאות בדיקה לגמרי ועד להודעה חדשה. גם במערכת הפנימית של הארגון וגם מול המשרד. כעת מטפלים באינטנסיביות במערכת על מנת לתקן. שיגור תוצאות ברמת המעבדות ייתכן ומעכב תהליכים".

החשש הוא משני תרחישים: האחד הוא מסירת תוצאות שליליות לאדם שיש לו קורונה (false negative), מה שיגרום לו לחזור לתפקוד רגיל ולהמשיך את שרשרת ההדבקה. החשש השני הוא ממסירת תוצאה חיובית לאדם שאין לו קורונה (false positive), מה שעלול לגרום להכנסת אנשים בריאים לסביבה של אנשים חולים, כמו בתי המלון שבהם שוהים חולים.

בדיקת קורונה בירושלים, השבועצילום: אוהד צויגנברג

אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות המיקרוביולוגים, הביכוכימאים ועובדי המעבדות, אמרה בתגובה כי "עד כה, עושות המעבדות הרפואיות עבודה מצוינת, מקצועית ומהימנה.  הבעיה היא בפער בין הנתונים המתפרסמים של היקף הדיגום המטופלים, לבין קצב הגעתן למעבדות. כל דגימה, מרגע הגעתה לכל אחת מהמעבדות הרפואיות, בשעות הפעילות, נבדקת תוך 6 שעות ומועברת התשובה מהמעבדות למשרד הבריאות, לפי הפרוטוקול. יש לבדוק את השרשרת והמסלול כולו, מרגע לקיחת הדגימה, עד הגעתה למעבדה, ומסירת התשובה על ידי משרד הבריאות".

מוריס דורפמן, ראש חטיבת רגולציה מחשוב ובריאות דיגיטלית במשרד הבריאות, אמר כי "במסגרת בדיקה שגרתית של מהימנות הנתונים אמש, טרם הודעה לחולים, התגלו מספר נתונים סותרים. המדובר ב-8 דיווחים מתוך 6,000 דגימות שבהם היה פער בין הנתון שהגיע מהמעבדה לבין הנתון שהופיע אצלנו במערכת הממוחשבת שממנה אנחנו מעבירים את המידע לקופות שמוסרות את התשובות לנבדקים".  לדבריו, "לאור זאת הוחלט לעצור את הדיווחים לנבדקים ולבצע בדיקה מקיפה בכל 27 המעבדות של נתוני הבדיקות שבוצעו אתמול וטרם דווחו לנבדקים. עד כה לא מצאנו טעויות נוספות". 

דורפמן קרא לכל האנשים שנלקחו מהם בדיקות במהלך היומיים האחרונים "להישאר בבידוד ובשעתיים הקרובות נתחיל להודיע על התוצאות של הבדיקות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker