"נערכים להנשמת 5,000 חולי קורונה במקביל, אך כרגע 2,864 מכונות הנשמה זמינות"

מנכ"ל משרד הבריאות בדיון בוועדת הקורונה של הכנסת: "אנחנו מאוד פוחדים מפסח והרמדאן" ■ ראש המל"ל: "אנחנו מתארגנים תוך כדי, זה לא שיש תוכנית מגירה לגבי איך מתמודדים עם הקורונה" ■ ח"כ עופר שלח: "תמונה מדאיגה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה בר סימן טוב ועפר שלח, בדיון בכנסת הבוקרצילום: דוברות הכנסת ועדינה ולמן

במשרד הבריאות נערכים להנשמה של 5,000 חולי קורונה במקביל, אך כרגע  2,864 מכונות הנשמה זמינות - כך עידכן מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, בוועדה לעניין ההתמודדות עם נגיף הקורונה בראשות ח"כ עפר שלח.

בר סימן טוב  אמר כי "יש לנו במלאי מעל כ-1,500 מכונות הנשמה ששמישות וזמינות עכשיו. יש עוד מכונות הנשמה שאנחנו לוקחים מהצבא, בין 800 ל-900, יש עוד 70 במגזר הפרטי שנשתמש גם בהם. סך הכל יעמדו לרשותנו בזמן הקרוב 2,864". לדבריו, "לצד זאת יש מאמץ מורכב להביא עוד מכונות הנשמה ואנחנו עובדים על אלפי הזמנות של מכונות הנשמה. אנחנו לא יודעים להגיע כמה תוך זה יגיע". עוד עידכן בר סימן טוב כי משרד הבריאות פועל להגדלת הייצור המקומי בארץ, והוא "מקווה שזה ייתן לנו עוד כמה מאות מכונות הנשמה".

לדברי בר סימן טוב, ככל ששיא החולים הקשים המונשמים יהיה רחוק יותר - כך תהיה אפשרות להצטייד בזמן. "כרגע אין לנו את היכולת להנשים 5,000 איש", הודה, "אם זה יקרה בעוד חודש - המצב יהיה יותר טוב. אם בעוד חודשיים - עוד יותר טוב".

בר סימן טוב אמר כי בשבועות הקרובים בתי החולים בישראל יהיו "בתי חולים לקורונה", ושליש מהמאושפזים בהם יהיו מונשמים. "אנחנו מייצרים אופציה של מלוניות וגם של אשפוז בבתי חולים גריאטרים, שהם מדרגה בין מלון לבין בית חולים כללי, אבל את החולים הקשים אנחנו רוצים במתאר של בית חולים".

לדבריו, "כל העולם מתמודד עם אותן סוגיות מאוד קשות וכולם יגיעו לצומת של את מי מנשימים קודם. זאת פנדמיה בסדר גודל שלא הייתה בעת המודרנית".
עוד אמר בר סימן טוב כי "אנחנו רוצים להגיע לחג הפסח עם יכולת קצת לקחת סיכונים. אנחנו מאוד פוחדים מפסח והרמדאן שאנשים יוצאים ומתקהלים. זה הכי מסוכן. אנחנו עכשיו רואים את ההשלכות של פורים. השבועיים הקרובים קריטיים מאוד להצלחה שלנו להתמודדות עם התחלואה".

ראש המל"ל מאיר בן שבת אמר כי "אנחנו מתארגנים תוך כדי, זה לא שיש תוכנית מגירה לגבי איך מתמודדים עם הקורונה. האם כל השרים שותפים לכל החלטה ובכל עניין? לא. אי אפשר לנהל ככה מדינה. פיקוד העורף כמו משרד הביטחון ערוכים לקבל את השליטה". בהתייחסו לבדיקות אמר כי "יש דיון מקצועי בנושא, האם נכון להרבות בבדיקות בשלבים בהם אנחנו נמצאים. ראש הממשלה קבע יעדים ומשרד הבריאות עומד ביעדים הללו ואף יותר. כבר בסוף השבוע הזה נגיע ל5,000 בדיקות. לצד המסקנות שמגיעות אלינו ממשרד הבריאות, יש אצלנו תהליך חשיבה עצמאי על בסיס נתונים סטטיסטיים".

ח"כ עפר שלח, יו"ר הוועדה לטיפול במשבר הקורונה, אמר בסיום הדיון כי "מדיוני הפתיחה של הוועדה המיוחדת למשבר הקורונה עולה תמונה מדאיגה. האנשים המופקדים על ניהול המשבר הציגו מערכת שהגיעה אליו לא מוכנה ומתפקדת בכלים חסרים. אין היום לממשלה אסטרטגיה לאומית, כלכלית ובריאותית לניהול חיינו מעבר לחג הפסח, וחוסרים בסיסיים אינם מקבלים מענה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker