"שבוע לא יספיק": סימני השאלה סביב התקנות המחמירות שנכנסו לתוקף

כרגע קשה לקבל תשובה מוסמכת ממשרדי הבריאות או ראש הממשלה באשר למספר האנשים המותר חתונות, הלוויות, בריתות ותפילות. התקנות לא אוסרות כרגע על הזמנה לבתים של אנשי מקצוע כמו אינסטלטור, חשמלאי ואפילו מנקה

רוני לינדר
אשה בתל אביב
אשה בתל אביב (אילוסטרציה, למצולמת אין קשר לנאמר)צילום: עופר וקנין

תקנות שעת החירום הרשמיות נכנסו לתוקפן בשעה 17:00. מוקדם יותר, אמר היועץ המשפטי של משרד הבריאות, עו"ד אורי שוורץ, בשיחה עם כתבים, כי "העיכוב בחתימה על התקנות לשעת חירום נגרם כתוצאה מחילוקי דעות שהיו עד הרגע האחרון סביב שאלת מספר האנשים שתותר השתתפותם בטקסים דתיים - חתונות, הלוויות, בריתות ותפילות".

לדבריו, "הוחלט שתפילה תהיה רק במקום פתוח ורק עד עשרה אנשים ובמרחק 2 מטרים זה מזה, ואני מזכיר שאת כל אולמות האירועים כבר סגרנו. אבל בחתונה למשל שדורשת מניין לפחות ויש בה גם נשים - קשה לעמוד במגבלה של עשרה אנשים". עם זאת, כרגע קשה לקבל תשובה מוסמכת ממשרדי הבריאות או ראש הממשלה באשר למספר האנשים המותר בטקסים דתיים אלה.

במענה לשאלת עיתונאים מדוע מותרת תפילה בקבוצה של עד עשרה ואילו פעילות ספורט אסורה, השיב שוורץ כי "הכלל הגורף הוא לצמצם ולצמצם. אנשים עושים ספורט אולי באופן יחידני או בזוג אבל הם מגיעים לאותם המקומות ונוצרות כך התקהלויות. קשה יותר לשמור על מרחק מאנשים אחרים, להבדיל מתפילה שהיא אירוע תחום בזמן שאנשים לא זזים במהלכו". לדבריו, "נעשה פה צעד מאוד משמעותי של סגירת בתי הכנסת ויש קהל גדול שעבורו זו מכה קשה". 

שוורץ אמר כי למרות שתוקף התקנות הוא לשבוע, "אפשר להעריך וזה לא יהיה הימור פרוע ששבוע לא יספיק". עם זאת לדבריו, "מכיוון שהמגבלות שמטילים פה הן באמת חסרות תקדים, חשוב לנו להיות עם יד על הדופק ולבדוק את עצמנו כל שבעה ימים. גם אם צריך להחמיר עוד, וגם לגבי מקומות שלפעמים צריכים להקל קצת". 

הוא אמר כי ההחלטה לאפשר העברת ילדים בין בתי הורים גרושים או הורים שחיים בנפרד התגבשה בעקבות צורך שעלה מהשטח, אך אמר כי בני זוג שגרים בנפרד לא יוכלו להיפגש. 

לעומת זאת, התקנות לא אוסרות כרגע הזמנה של אנשי מקצוע כמו אינסטלטור, חשמלאי ואפילו מנקה או מורה פרטי לבתים. "אבל אני מעריך שגם זה ישתנה", אמר שוורץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker