רוני לינדר

ברירת המחדל לאשפוז של חולי קורונה קלים שמהווים כ-80% מסך חולי הקורונה היא בבית מלון, ורק במקרים חריגים - החולה ישאר בבית. כך הבהירה היום (ד') ד"ר ורד עזרא, ראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות, בשיחה עם כתבים.

לדבריה, "זו ההעדפה שלנו כי אנחנו חושבים שמי שנמצא בבית מדביק את סביבתו וממשיך להפיץ את הנגיף. במקרה שכל המשפחה חולה יש אפשרות להישאר יחד בבית, אבל כשמישהו עלול להדביק את כל משפחתו - יש עדיפות רפואית שיהיה מבודד במלון. שם נוח, שם דואגים לו, ונותנים לו אוכל". האחריות על החולה, בין אם הוא בביתו ובין אם במלון, מסבירה עזרא, היא של קופת החולים שמחויבת לנטר כל חולה פעמיים ביום לפחות ולוודא שאין החמרה במצבו.

לדברי עזרא, במקרה של סירוב של חולה להתפנות לבית מלון יש אפשרות לאלץ אותו לעשות זאת: "משפטית יש לנו את האופציה לחייב, אבל נשמח לא להגיע אליה. הייתי שמחה שאזרחי ישראל יגלו את האחריות האישית, המשפחתית והסביבתית ויעברו כשהם צריכים לבית מלון", אמרה עזרא. לדבריה, "היה לנו אירוע שאפילו הורים חשבו שהילד שלהם לא מקפיד על הבידוד והוא לא רצה להתפנות למלון, ובמקרה הזה הספיק האיום שלנו שיהיה צו שמחייב אותו". 

בתשובה לשאלה מה יקרה במצב של אם חד הורית או מקרים סוציאלים של אנשים שמתקשים להתנתק ממשפחתם למלון לתקופה של כמה שבועות, השיבה עזרא כי "כבר היה לנו מספר רב של מקרים סוציאלים מאז תחילת האירוע. כל התרחישים שדמיינו כאפשריים - קרו ואף בחומרה רבה יותר. ולכל מקרה מצאנו פתרונות פרטניים יצירתיים. יש פה צוות מסור שמטפל בעניינים האלה".  

לדבריה, למרות שכרגע יש רק חמישה בתי מלון שקולטים חולים קלים, אין שום בעיה להרחיב במהירות את מספר המלונות, אפילו תוך פחות מ-24 שעות מרגע ההחלטה. "המלונות ריקים כרגע וניתן להשמיש אותם בקלות ותוך שעות בודדות המלון יכול לקלוט חולים". עם זאת, לדבריה, "יכול להיות שנגיע למספר של עשרות אלפי חולים שנחליט שממנו זה פחות רלוונטי ואפשרי לבודד בבתי מלון, ומהרגע הזה נחליט שרק קבוצה מסוימת צריכה להיות בבית מלון. כרגע זה עדיין לא המצב".

מלון בירושלים שהוסב לטובת חולי קורנהצילום: אוהד צויגנברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker