אחד העובדים החיוניים למאבק בקורונה בישראל הוכנס לבידוד בגלל השב"כ - ולא מבין למה

"אני נכנס למעצר בית של 8 ימים כשאני יודע שבחוץ אני נחוץ ואין שום דבר שאפשר לעשות" ■ בעקבות פניית TheMarker נעשה בירור נוסף בין משרד הבריאות והשב"כ. התבררה הסיבה שבגינה נכנס העובד לבידוד - והוא שוחרר ממנו

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כבאים בברזיל
כבאים בברזילצילום: AFP

כמו אזרחים רבים בישראל בימים האחרונים, גם דניאל (שם בדוי) קיבל הודעה ממשרד הבריאות כי הוא עלה על הרדאר של איכון השב"כ והיה במגע עם חולה מאומת. כמו אזרחים רבים אחרים, אין לו מושג במי מדובר וגם אין לו כל אפשרות לברר פרטים. שלא כמו אזרחים רבים אחרים, במקרה של דניאל הכנסתו לבידוד עלולה לפגוע לא רק בחופש הפרט שלו אלא בכלל הציבור. הסיבה: דניאל הוא עובד חיוני ביותר בהקשר לקורונה, עד כדי כך שאנחנו לא יכולים לפרט פה את מהות עבודתו, אך נוכל רק להגיד שמדובר באיש מפתח שנמצא בחזית המאבק בקורונה. עוד נגיד שסוג העבודה שלו לא מאפשר לו לעבוד מהבית. 

"ביום ראשון בערב הייתי בעבודה יחד עם עובדים נוספים. בשעה עשר בלילה בערך כשעוד היינו ממש באמצע יום העבודה, קיבלתי SMS שלפיו בתאריך ה-16 במרץ שהיתי ליד חולה קורונה. מייד עצרנו את העבודה, התרחקתי משאר העובדים ונסעתי הביתה כדי להכנס לבידוד", הוא מספר. 

לאחר מכן, השקיע דניאל את זמנו בשיחזור מדוקדק של כל קורותיו באותו יום: "נכנסתי למערכת השעות במקום העבודה שלי ושאלתי את כל מי שניתן אם יש אצלנו חולה מאומת - והתשובה היא לא. אחר כך בדקתי בויזה שלי אם במקרה עצרתי באותו יום במקום כלשהו והתשובה היא שלא. אני זוכר שהייתי בבית, בעבודה ובערב הייתי בגינה ובמרחק הנדרש עם כמה חברים שאף אחד מהם לא חולה ואף אחד מהם לא קיבל את אותה ההודעה". 

אולי נדבקת מאחד השכנים? 

"גם לא. אני גר בבית פרטי וביישוב שאין אף אדם בו שהוא חולה מאומת".

המסקנה של דניאל היא אחת: "או שיש טעות ביום, או שזו טעות אחרת של המערכת, אולי נסעתי באוטו ולידי היה רכב עם חולה קורונה. אין לי מושג. התחושה היא שאני נכנס למעצר בית של 8 ימים כשאני יודע שבחוץ אני נחוץ ואין שום דבר שאפשר לעשות".

התקשרת למשרד הבריאות לנסות לברר?

"כן, וכמובן שקודם כל בדקו שההודעה אמיתית ולא פייק ואישרו אותה אבל מסירת פרטים לא התאפשרה. הסבירו לי שזו צנעת הפרט ושיש התחייבות שלא יימסרו שום פרטים של חולים, אז אין אפילו דרך להיאבק בזה. ניסיתי להפעיל קשרים ולהגיע לשב"כ, לפחות שיבדקו שוב את המקרה בצורה פרטנית וינסו לראות אם ההודעה באמת הכרחית או נחוצה, אפילו בלי למסור לי את הפרטים. בינתיים זה לא התקדם".

כפי שדיווחנו פה בימים האחרונים, הודעות האיכון של השב"כ שנשלחות על ידי משרד הבריאות מכילות רק תאריך ואין לאנשים שמקבלים אותן כל דרך לבדוק עם איזה חולה הצטלבו ומתי - עליהם להכנס לבידוד בלי לשאול שאלות. משיחה עם בכירים במשרד הבריאות עולה כי מדויקים ככל שיהיו האמצעים, הם לא מסוגלים להבחין למשל בהפרדה בין קירות של חדרים ובתים וכי טווח הטעות שלהם לא קטן. ועם זאת, אין כל אפשרות לבדוק ולערער. היחידים שקיבלו אישור לחרוג מחובת הבידוד הם צוותים רפואיים. לגביהם, הודיע משרד הבריאות כי אם קיבלו הודעה על חשיפה לחולה אך שהו במתקן רפואי כשהם ממוגנים באותו יום - הם פטורים מחובת הבידוד. 

הכנסת עידכנה אתמול את בג"ץ שהוקמה ועדת חוץ וביטחון זמנית לחוץ וכי לפיכך המדינה מבקשת להמשיך באיכון וזיהוי על פי תקנות שעת החירום עד להחלטת הוועדה שתדון ביום חמישי. בהודעת המדינה נכתב כי "התמודדות הולמת של מדינת ישראל עם משבר נגיף הקורונה – משבר חסר תקדים בהיבטי בריאות הציבור, המאיים על בריאותם ושלומם של כלל תושבי המדינה ומאיים אף לשתק את המשק הישראלי ולפגוע בחוסן הלאומי – נופלת בגדרם של "אינטרסים ממלכתיים חיוניים לביטחון הלאומי של המדינה", ומשכך רשאית היתה הממשלה, ועודנה רשאית, להסמיך את שירות הביטחון הכללי לבצע פעילות בתחום זה, בכפוף לאישור ועדת המשנה".

עדכון: בעקבות פניית TheMarker נעשה בירור נוסף בין משרד הבריאות והשב"כ. בבירור הסתבר כי דניאל נפגש עם אישה שקרוב משפחתה חולה בקורונה, והטלפון שלה רשום על שמו. בעקבות כך קיבל דניאל אישור לסיים את הבידוד ולחזור לעבודה. טעות שכזאת היא בטח לא היחידה, וחושפת באג בשיטת האיכון, וגם את העובדה שהיעדר היכולת לברר פרטים גורמת לבידוד מיותר של אנשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker