"שירותי הרפואה המונעת לא מתוקצבים כראוי ותקציבם נשחק"

מבקר המדינה ממליץ ל"משרד הבריאות ומשרד האוצר לבחון באופן קבוע את תקצוב לשכות הבריאות וטיפות החלב, על מנת לוודא שהן יכולות לעמוד בנדרש מהן" ■ איגוד רופאי בריאות הציבור: "הדו"ח חושף תמונה עגומה של הזנחת בריאות הציבור בשגרה"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יש צורך ב–2,700 רופאים נוספים, ולא פחות מ–30 אלף אחיות חסרות במערכת הבריאות בישראל
רוני לינדר

אחד הצרכים האקוטיים שעולים בעת התפרצות של מגיפות הוא תפקוד מוצלח של שירותי בריאות הציבור - החל מטיפות החלב, דרך בדיקות שגרתיות וחיסונים ועד האחיות שמבצעות חקירות אפידמיולוגיות.

דו"ח מבקר המדינה מזכיר לנו, כמו שהזכיר יותר מפעם אחת בעבר, כי שירותי הרפואה המונעת מתוקצבים בחסר. בניגוד לעדכון הרגיל של סל שירותי קופות החולים אין להם מנגנון עדכון קבוע, אף על פי שתקציבם נשחק עם הגידול באוכלוסיה וההתפתחות הטכנולוגית. מבקר המדינה התריע על כך בעבר, אבל דבר לא השתנה ומשרדי הבריאות והאוצר כלל לא קיימו דיון בנושא. 

במשרד האוצר אמרו בתגובה כי התקצוב של שירותי הרפואה המונעת ("התוספת השלישית") דווקא גדל בשנים האחרונות, אך התוספות לא מנוצלות במלואן על ידי משרד הבריאות. משרד הבריאות השיב כי ביקש פעמים רבות ליצור מנגנון עדכון תקציבי קבוע לשירותי הרפואה המונעת. במשרד תומכים בעדכון דמוגרפי של התוספת השלישית ועדכון על פי הפעולות שהתווספו במהלך השנים. 

מבקר המדינה מתמקד בדו"ח בטיפות החלב, שאחראיות על חלק ניכר מההתחסנות בישראל ומצביע על בעיות תקצוב. "מומלץ כי משרד הבריאות ומשרד האוצר יבחנו באופן קבוע את תקצוב לשכות הבריאות וטיפות החלב, על מנת לוודא שהן יכולות לעמוד בנדרש מהן ועל מנת להבטיח את רמת מוכנותן למקרים של התפרצות מחלות", נכתב בדו"ח.

רופאיםצילום: חגי פריד

מאיגוד רופאי בריאות הציבור נמסר בתגובה כי "הדו"ח חושף תמונה עגומה של הזנחת בריאות הציבור בשגרה, הפוגעת בנו גם בחירום. חרף כל אזהרותינו לא מושקעים המשאבים וכוח האדם הנדרשים לצורך הגנה על בריאות הציבור. בלתי נתפס שגם כיום, בשעה של מגיפה עולמית, ממשיכים לחפש רק פתרונות טכנולוגיים ומזניחים קשות את ההון האנושי, שהוא המפתח להגנה על בריאות הציבור. המחסור החמור בכוח אדם בבריאות הציבור בשגרה פוגע קשות במוכנות שלנו בחירום".

באיגוד הוסיפו כי "רופאי ורופאות בריאות הציבור, יחד עם אחיות בריאות הציבור ועובדי מעבדות בריאות הציבור, עובדים בעומס אדיר בשגרה וביתר שאת בחודשיים האחרונים במענה לקורונה. השקעה במערכת בריאות הציבור וברפואה הציבורית איננה בשוליים. היעדר תקינה לכוח אדם בבריאות הציבור והיעדר מנגנון מוסכם לעדכון תקציב סל שירותי בריאות הציבור פוגעים בנו. כפי שעולה מדו"ח המבקר, השקעה בבריאות הציבור היא ההשקעה הטובה ביותר. חשוב שניישם מיידית את הלקח הזה, כרגע בתוך משבר הקורונה וגם לאחר שנעבור אותו ונחזור לשגרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker