ההפלות בבתי החולים ייפסקו; בארגוני הנשים מתריעים: "נשים יסכנו את עצמן מייאוש"

בשל סכנת ההדבקה בקורונה בוטלו רוב הפעולות המתוכננות בבתי החולים, למעט רשימה מצומצמת שלא כוללת הפסקות הריון. משרד הבריאות: "בבתי חולים כלליים ניתן להמשיך בכפוף לוועדת חריגים של בית החולים. במרפאות כירורגיות ממשיכות הפלות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בדיקת אולטרה סאונד לאשה בהיריוןצילום: אי־אף־פי

האם היערכות בתי החולים לטיפול בקורונה תגרור קשיים בקיום הפסקות הריון? משרד הבריאות ביטל החל מתחילת השבוע את הפעילות המתוכננת מראש במערכת הבריאות, למעט פרוצדורות דחופות, כמו טיפולים וניתוחים אונקולוגים, ניתוחי כלי דם דחופים, טיפולי דיאליזה, צנתורים, בדיקות דימות דחופות ועוד. באשר לטיפולי הפרייה חוץ גופית (IVF), המשרד הודיע לבתי החולים כי אין להתחיל מחזורי הפריה חוץ-גופית חדשים, אלא רק להשלים מחזורים קיימים. בנוסף, תבוצע שאיבת ביציות מנשים לפני טיפול אונקולוגי.

אלא שהפסקות הריון לא מופיעות ברשימת החריגים ששיגר משרד הבריאות לבתי החולים. נכון להיום, כ-60% מהפסקות ההריון מבוצעות בבתי החולים ורק כ-40% במרפאות כירורגיות פרטיות. במכתב דחוף ששיגרה שורה ארוכה של ארגוני נשים ואנשי מקצוע מתחום בריאות הציבור להנהלת משרד הבריאות, הן מתריעות כי אם לא תינתן לנשים הזכות לבצע הפסקות הריון, הן עלולות להיגרר להפסקות הריון מחתרתיות ומסוכנות: "הפסקת היריון אינה פרוצדורה שסובלת דיחוי ופגיעה בזכות להפסקות היריון נגישות ובטוחות עלולות לגרום לכך שנשים יפעלו מתוך ייאוש בדרכים שיסכנו אותן", כותבים הארגונים.

על המכתב, אותו יזמה עמותת "לדעת לבחור נכון", חתומים בין היתר שדולת הנשים, מרכז אישה לאישה, מרכז הסיוע לנפגעי ונפגעות תקיפה מינית, נשים  לגופן, וכן פרופ' נדב דוידוביץ', ראש בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון ועוד.  "נדהמנו לגלות כי הפסקות היריון יזומות אינן כלולות ברשימת ההליכים המוחרגים על ידי המשרד הבריאות", כותבים הארגונים. "משיחות שקיימנו עם חלק מבתי החולים, נראה כי בתי החולים מחליטים על דעת עצמם, במסגרת הוועדות המקומיות של כל בית חולים, האם לצמצם ובכמה לצמצם ואף לבטל את פעילות הוועדות להפסקות ההיריון וביצוע הפסקת הריון בפועל", כותבים הארגונים. 

לדבריהם, למרות שבית החולים מוגדר כמקום עם סכנת הידבקות ולכן נכון לצמצם את ההגעה אליו, "הפסקות היריון יזומות הינן טיפול רפואי חיוני עבור נשים הזקוקות להפסיק את הריונן… עלינו להגן על נערות ונשים שיוכלו על אף המצב הנוכחי לקבל שירות חיוני זה". 

הפסקת הריון כרוכה במעבר שלב של ועדה להפסקת הריון ולאחר מכן הפעולה עצמה שמתבצעת באמצעות פעולה כירורגית או באמצעות תרופה, בהתאם לנסיבות המקרה. 

בארגוני הנשים מציעים פתרון שיאפשר את קיום הפסקות ההריון במתכונת חדשה "שתצמצם שימוש בכח אדם של בתי החולים ותעבירם לקהילה ובכך להוריד עומס על בית החולים ולצמצם את הסיכון הבריאותי של נשים ושל הצוות המטפל".

לפיכך, הן מציעות לבטל את הוועדות להפסקת הריון או לקבוע כי הוועדות להפסקת הריון יתקיימו בקהילה או שלא בנוכחות האישה אלא על ידי ייצוגה על ידי עובד סוציאלי. הצעה נוספת היא שהפסקות ההיריון התרופתיות שנערכות עד שבוע 9 להריום יבוצעו במרכזי בריאות האישה בקופות החולים בקהילה. 

במשרד הבריאות אומרים כי "בבתי חולים כלליים ניתן להמשיך בכפוף לוועדת חריגים של בית החולים. במרפאות כירורגיות ממשיכות הפלות. נערות יוכלו לעשות הפלות באתרים שעד כה לא אושרו, ויקבלו הכרה זמנית לחודשיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker