נופלים כמו זבובים: מחלקות שלמות נשלחו לבידוד - ובתי החולים יעברו לעבודה במשמרות

אחרי שמאות אנשי צוות נשלחו לבידוד ומחלקות נסגרו, החל מהשבוע הבא יעברו בתי החולים לעבודה במשמרות בצוותים קבועים כדי למנוע נטרול מחלקות ■ במשרד האוצר עדיין לא הסדירו את נושא השכר - ומתכוונים לנכות ימי מחלה משכר אנשי צוות בבידוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרגיל היערכות לקבל חולי קורונה בבית החולים שיבא, החודשצילום: מוטי מילרוד

3,030 אנשי צוות רפואי שוהים בבידוד, נכון להיום (שבת) בבוקר. 814 מהשוהים בבידוד הם רופאים ורופאות ו-893 אחים ואחיות. 42 אנשי צוות חולים בקורונה. מבין אנשי הצוות שנמצאים בבידוד לאחר שנחשפו לחולה קורונה בזמן עבודתם, 660 אנשי צוות בבידוד לאחר שנחשפו למטופל שאובחן כחולה קורונה ו-521 בבידוד לאחר שנחשפו לאיש צוות אחר שאובחן כחולה קורונה.

רוב המבודדים הם צוותים רפואיים שעובדים בבתי חולים (1,567), עובדים בקופות החולים בקהילה (780), עובדי בריאות ממזרח ירושלים (295), וכן 135 עובדי מד"א, 95 עובדים בבתי חולים פסיכיאטרים, 74 בבתי חולים גריאטרים, 25 מבתי חולים שיקומיים, 17 עובדים ממטה משרד הבריאות ו-15 מלשכות הבריאות.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

ביום שישי נכנסה לבידוד ביתי מחלקה שלמה המונה 38 אנשי צוות בבית החולים פוריה. זאת לאחר שהתגלה כי אחד הרופאים במחלקה חלה בקורונה. מדובר במחלקה האורתופדית בבית החולים, ובעקבות הבידוד המלא, המחלקה נסגרה לקליטת חולים חדשים. החולים שכבר נמצאים במחלקה טופלו על ידי צוות אחר.

בבית החולים וולפסון נסגרה ביום חמישי מחלקה פנימית - וכל הצוות נכנס לבידוד גם הוא לאחר שהתגלה כי שני חולים שאושפזו בה חלו בקורונה. בשבוע שעבר נשלחו 25 רופאים ו-60 אחיות מהמיון בשיבא, כולל מנהל המיון, לבידוד, לאחר שאחד הרופאים במחלקה נדבק בקורונה מאדם שחזר מחו"ל.

גם באיכילוב הושבתה המחלקה האורולוגית כולה, ו-40 אנשי צוות נשלחו לבידוד לאחר שאחד הרופאים בה נדבק בקורונה, ברמב"ם נשלחו תשעה אנשי צוות מהמיון לבידוד בליל שבת לאחר שהתברר שנחשפו לאדם שהגיע על רקע של טראומה ופציעה קלה והתברר בדיעבד שהיה גם חולה קורונה. בין התשעה שנשלחו לבידוד: רופא, ארבעה אחים ואחיות, שני טכנאי רנטגן ושני אנשי שינוע. מקרים דומים התרחשו גם בקפלן, הדסה, במרפאות בקהילה ובתי חולים נוספים.

האירועים המטרידים האלה גרמו לראשי מערכת הבריאות להבין, כבר לפני יותר משבוע, שחייבים לארגן בצורה אחרת את סידור העבודה, כך שצוותים שלמים לא ינוטרלו בבת אחת בעקבות מגע עם חולי קורונה. "בקצב ההדבקות הנוכחי אנחנו צפויים לראות מחלקות שלמות נסגרות מפאת מחסור בכוח אדם מטפל", אמר אתמול יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ציון חגי.

"המצב הזה לא יכול להימשך ועלינו להיערך למנוע את ההדבקות הבאות. אני קורא למערכת הבריאות להיכנס לארגון מחדש של העבודה בבתי החולים בדחיפות האפשרית, כדי שנצליח לשמר את צוותי הרפואה בנוכחות מלאה. יש לנקוט גישה של עבודה בקבוצות קטנות בכדי להפחית חשיפה של צוותים ולדאוג למיגון מסיבי בכל המחלקות ולכל הצוותים הרפואיים בהקדם", אומר פרופ' חגי.

ואכן, החל בשבוע הבא בתי חולים רבים יחלו לעבוד במתכונת שתבטיח הפרדה בין צוותים. שיטת העבודה המקובלת צפויה להיות משמרות של 12 שעות ואחריהן מנוחה של 24 שעות וחוזר חלילה. מודל העבודה הזה כבר התחיל במרכז הרפואי שיבא השבוע, ויתרחב לכלל בתי החולים הממשלתיים בשבוע הבא. גם בתי החולים של הכללית צפויים לעבור לעבודה במשמרות במהלך השבוע הבא, באופן מדורג: ראשית במחלקות המוגדרות חיוניות בזמן הקורונה - מיון, הרדמה, מחלקות קורונה, התאוששות, טיפול נמרץ ויחידות למניעת זיהומים.

המעבר לשיטת המשמרות כרוך בשינוי יסודי בשיטת התגמול של הרופאים, שחלק גדול משכרם מבוסס על עבודה נוספת ובכלל זה תורנויות, כוננויות ושעות נוספות, שלמעשה יתבטלו עם המעבר לשיטת המשמרות. "ברגע שעוברים למשמרות - זה מחייב הסכם קיבוצי מיוחד שיבטיח שההשתכרות של הרופאים לא תיפגע, ואנחנו על סף חתימה על הסכם כזה", אומר ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה. לדבריו, על פי הסיכום שהושג עם משרד האוצר, השכר ייגזר משכרו הממוצע של כל רופא בשלושת החודשים שקדמו לתחילת העבודה במשמרות, כולל שכרו עבור עבודה נוספת.

ד"ר זאב פלדמןצילום: מיה פלדמן

עוד מציין ד"ר פלדמן כי "יש חוסר הבנה של חלק מבתי החולים שאנחנו במצב חירום שמחייב לעבור לעבודה בצוותים מופרדים שלא נפגשים אחד עם השני, כך שיהיו לפחות שלושה צוותים אורגניים לכל יחידה תפעולית כדי שאם צוות אחד נכנס לבידוד - אז שני הצוותים האחרים יכולים להמשיך לתת את השירות לאוכלוסייה".

במשרד האוצר אמרו ל-TheMarker: "אנחנו בשלבים מתקדמים של המשא ומתן ותוך הבנה מלאה של החשיבות לחתימתו", אך הרופאים עדיין מחכים לתשובה מהמשרד.

>>> עדכון: ההסתדרות הרפואית ומשרדי הבריאות והאוצר סיכמו הבוקר (א') על הסכם קיבוצי שיסדיר את מתכונת עבודתם ותגמולם של הרופאות והרופאים בבתי החולים הממשלתיים בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה. הסכם דומה צפוי להיחתם בהמשך היום עם שאר המעסיקים עבור כלל בתי החולים הציבוריים ועבור הרופאים בקהילה (מרפאות קופות החולים). על פי ההסכם, השינויים במתכונת העבודה והתורנויות לרבות דילול משמרות בוקר וביטול פעילות אלקטיבית, לא ייפגעו בשכרם של הרופאים והרופאות. מתכונת העבודה תהיה ככל שניתן על פי משמרות של 12 שעות עבודה, שלאחריהן יהיו הרופאים זכאים ל-24 שעות מנוחה. השכר ייקבע על פי השכר הממוצע שקיבלו בשלושת החודשים המלאים האחרונים. ההסכם צפוי להיחתם הבוקר. עם זאת, עדיין לא נמצא פתרון לנושא הפגיעה בשכר הרופאים שיישלחו לבידוד.

הפוסט שפירסמה ד"ר ריי ביטון

בינתיים, בארגון המתמחים מרשם, דורשים מההסתדרות הרפואית לעמוד על שורה של נושאים בטרם היא חותמת על הסכם קיבוצי בנוגע למעבר למשמרות. בפוסט שכתבה בפייסבוק יו"ר מרשם, ד"ר ריי ביטון, היא דורשת להכניס להסכם סעיפים שמבטיחים כי שכרן של רופאות בהריון או שחזרו מחופשת לידה יחושב לפי השכר בשלושת חודשי העבודה לפני הפסקת התורנויות; להקים קרן שתפצה רופאים ורופאות על בייביסיטר בזמן שבתי הספר וגני הילדים מושבתים; לאסור על עבודה אלקטיבית כדי לצמצם חשיפה לקורונה; וכן להכיר בתקופת בידוד שאליה נשלחים צוותים רפואיים אחרי חשיפה לחולי קורונה כתאונת עבודה - ולא כימי מחלה.

נושא התשלום לצוותים רפואיים שנכנסו לבידוד בעקבות מגע עם חולים במהלך עבודתם עדיין נמצא במחלוקת בין ההסתדרות הרפואית למשרד האוצר. באוצר דורשים להכיר בימי הבידוד כימי מחלה שינוכו מימי המחלה של הרופאים, אך הרופאים מוחים על כך מכיוון שמדובר בפגיעה פוטנציאלית קשה בשכרם שכן ימי המחלה אינם כוללים עבודה נוספת שהיא חלק ניכר מהכנסתם. לדבריהם, חשיפה וכניסה לבידוד בזמן העבודה בבתי החולים והמרפאות דומה לפציעה בזמן מלחמה, ולא ייתכן כי הבידוד יגרור פגיעה בשכרם.

העובדה שצוותים רבים נשלחים לבידוד מטרידה מאוד את עובדי המערכת גם מכיוון נוסף: חלקם מתוסכלים מהיעדר ציוד מיגון מספק שהיה יכול למנוע הדבקות ממקור לא ידוע. על פי ההנחיות הנוכחיות של משרד הבריאות, יש להתמגן רק כאשר בודקים חולה שחשוד בקורונה, וזאת מתוך הנחה שכרגע שכיחות הקורונה בקהילה עדיין נמוכה. אלא שכבר קרו לא מעט מקרים שבהם חולה שלא היה חשוד כחולה קורונה התגלה בדיעבד כחולה.

"זה כל כך מתסכל", אומר לנו בכיר באחד מבתי החולים שאנשי צוות רבים בו נשלחו לבידוד. "אני לא מבין למה לא הוציאו כבר לפני שבועיים נוהל שאומר שכל מי שמגיע למיון - ילד, ילדה, יולדת, צעיר, מבוגר, טראומה או חום - כל מי שנכנס בדלת חשוד בקורונה. הרי צוות רפואי כיום שווה משקלו בזהב. אלה אנשים שאי-אפשר לאבד. כל בית חולים הוא כמו ספינת קורונה. אפשר לאבד בית חולים שלם ביומיים מבחינת צוות. היה צריך להגיד: אף אחד לא מקבל חולה אם הוא לא ממוגן".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker