היועמ"ש אישר: המדינה תרכוש תחליף גנרי לתרופה לקורונה שהפטנט שלה בתוקף

הנימוק להחלטה התקדימית: מצב החירום והעובדה שחברת התרופות שמחזיקה בפטנט לא מסוגלת לספק מלאי מתאים ■ אתמול פורסם מחקר שלפיו התרופה המיועדת לרכישה לא יעילה לטיפול במחלה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדה לבדיקת קורונה בבית החולים שיבא
רוני לינדר

לראשונה מאז נחקק חוק הפטנטים ב-1967, אישר היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להפעיל את הסמכות הקבועה בסעיף 104 לחוק, ולהתיר שימוש בתחליף גנרי לתרופה המוגנת בישראל במספר פטנטים, כדי לטפל בחולי קורונה.

מדובר בתרופה אנטי-ויראלית בשם קלטרה, המיוצרת על ידי חברת התרופות אבווי האמריקאית, והפטנט האחרון שמוגן בישראל בקשר לתרופה זו יפקע רק ב-2024. שר הבריאות הוסמך על ידי הממשלה והיום (ה') יצא ההיתר התקדימי.

ההיתר ניתן לאחר שהתברר כי החברה בעלת הפטנט והיבואן הרשמי בישראל אינם מסוגלים לספק את המלאי הדרוש בישראל לתרופה זו, המבוקשת מאוד בכל רחבי העולם בימים אלה. לכן, בהתאם לחוות הדעת, שגובשה על ידי עוה"ד הווארד פולינר ואילת פלדמן מהמחלקה האזרחית בייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים; עו"ד שירלי אברמוביץ' מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות; ועו"ד יהונתן קוליץ מרשות הפטנטים - המדינה תוכל לאפשר יבוא של תחליפים גנריים של התרופה ממדינות שבהן הפטנטים לגביה כבר פקעו.

התרופה קלטרה נועדה במקור לטיפול ב-HIV, ונמצאה כטיפול אפשרי בנגיף קורונה, ואכן כמה מהחולים הקשים בישראל טופלו בה. לכן, הצהיר משרד הבריאות כי היא דרושה באופן דחוף להגנה על בריאות הציבור.

בהודעת משרד המשפטים נכתב כי "התרופה אינה מוגנת עוד בפטנט במדינות מסוימות, ובמדינות אלה, שאחת מהן היא הודו, קיימים תחליפים גנריים מותרים שלה, ומהן יבוצע היבוא". עוד נמסר כי "יבוא תחליפים גנריים של התרופה באופן מיידי אינו שולל את הזכויות של בעלי הפטנטים לקבל תמלוגים בדיעבד בגין השימוש בפטנטים שלה בשעת חירום זו".

ההיתר חל על טיפול בחולי קורונה בלבד, אך לא לשם טיפול ב-HIV - המחלה המקורית שלשמה ניתן הפטנט - ו"כך הפגיעה בבעלי הפטנט תהיה מצומצמת יותר", נמסר.

אלא שדווקא אתמול פורסם מאמר חדש בכתב העת המדעי המוביל בעולם, ניו אינגלנד ג'ורנל אוף מדיסין, שלפיו במחקר שנעשה על 200 חולים נמצא כי התרופה לא מורידה תמותה ולא משפרת את מהלך המחלה. עם זאת, התקדים שלפיו המדינה מקצרת את הפטנט של תרופה בשעת חירום - עשוי לשמש בעתיד גם בתרופות אחרות.

מחברת אבווי נמסר: "ב-AbbVie אנו מחוייבים לקחת חלק משמעותי במאמץ העולמי להתמודדות עם נגיף הקורונה. מסיבה זו אנו מספקים את התרופה קלטרה כאופציה ניסיונית לטיפול בנגיף COVID-19 לפי הצרכים המיידים של החולים, לרבות בישראל בה סופקו כבר כל בקשות הטיפול לחולים מאושפזים עקב הידבקות בנגיף. בשל משבר הבריאות הציבורי החמור, אנו נוקטים את כל הצעדים הנחוצים כדי להסיר את החסמים האפשריים בפני מקורות אספקה חלופיים של התרופה, לרבות תרומה ציבורית של הקניין הרוחני שלנו הקשור לתרופה. אנו נעדכן את יצרני התרופות הגנריות על החלטה זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker