מלחמה על כל מטוש: מה בדיוק הביא המוסד?

פרופ' איתמר גרוטו: זה צוואר הבקבוק - כרגע יש כמות מספקת לביצוע 3,000-2,000 בדיקות ביום רק לימים הקרובים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ערכה לבדיקת קורונה בגרמניהצילום: בלומברג
רוני לינדר

אז מה בדיוק הסיפור עם ציוד הבדיקות שהביא המוסד ולמה הוא גרם למשנה למשרד הבריאות להגיד ש"זה לא מה שהיינו צריכים"? ההסבר פשוט: בדיקות קורונה דורשות שני סוגים של ציוד: האחד הוא סט של מטוש (המוצר שבאמצעותו נוטלים את הדגימה מהאדם, באמצעות שני מטושים לכל אדם - אחד ללקיחת דגימה מהאף והשני מהלוע) ומבחנה, והשני הוא ה"קיט", הערכה שמכניסים לתוך מכונות הבדיקה.

בשני סוגי המוצרים הללו יש מחסור עולמי וביקוש עצום מצד מדינות רבות, אך המחסור האקוטי בישראל כרגע הוא במטושים עצמם. לדברי המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, למעשה יש כרגע מטושים בכמות מספקת לביצוע 3,000-2,000 בדיקות ביום רק לימים הקרובים. 

המוסד הביא את הקיטים, ולא את המטושים. "כרגע הקיטים לא במחסור, אבל טוב שיש לנו אותם להמשך, מדובר בחומרים באיכות טובה מאוד", אמר גרוטו.

האזינו: הסיפורים מסמרי השיער על בדיקות הקורונה

הסיפורים מסמרי השיער על בדיקות הקורונה

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

בימים אלה יש ניסיונות קדחתניים מצד גורמים רבים למצוא ולרכוש מטושים כדי לאפשר את המשך הבדיקות והגדלת היקפן. 20 מעבדות ברחבי הארץ כבר הוכשרו לביצוע הבדיקה ויש כושר ייצור גדול מאוד של בדיקות - כשצוואר הבקבוק הוא המטושים בלבד. ביומיים האחרונים בוצעו יותר מ-2,000 בדיקות ביום.

לדברי גרוטו, "אנחנו פועלים בעשרה ערוצים שונים לרכישת מטושים". ואולם החדשות הטובות יותר הן שישראל נערכת לייצור עצמי של מטושים בשתי מעבדות. "כרגע אנחנו בתהליך של תיקוף של החומרים ובשבוע הבא כבר יהיה ייצור עצמי של מטושים", אומר גרוטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker