"המקצוע שלנו הוא לעשות בדיקות מעבדה, תנו לנו לעשות אותן!"

מנכ"ל קופת חולים לאומית, ניסים אלון ל-TheMarker: "המצב הוא שאדם בן 75 יושב לבד בבית, יש לו סימפטומים, הוא בחרדות נוראיות ואני אומר לו: אל תבוא אלי כי תדביק אותי. מה הוא אמור לעשות? אם הוא מגיע למרפאה הרופא בלחץ ובצדק כי אמצעי מיגון חסרים"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עובדי בית החולים בדגו, דרום קוריאה
עובדי בית החולים בדגו, דרום קוריאהצילום: AFP

"המקצוע שלנו הוא לעשות בדיקות מעבדה - מאות מיליוני בדיקות בשנה. תנו לנו לעשות את זה - כך אומר מנכ"ל קופת חולים לאומית, ניסים אלון ל- TheMarker. לדבריו, "כל הציוד כבר מוכן ואנחנו וגם הקופות האחרות רק מחכים לאישור של משרד הבריאות לבצע את הבדיקות. אני רוצה להגיע ליום שכל מי שיש לו סימפטומים יוכל לבצע בדיקה".

מה המצב כרגע? אין לכם סמכות בכלל?

אלון: לא. אנחנו כרגע קבלן ביצוע של משרד הבריאות ורק אנשי מד"א מבצעים את הדיגום ואין לנו סמכות אישור. מה שעשו בהתחלה - ריכוז כל הבדיקות במד"א -היה סביר, אבל עכשיו צריך לפתוח הלאה גם לקהילה. המצב הוא שאדם בן 75 יושב לבד בבית, יש לו סימפטומים, הוא בחרדות נוראיות ואני אומר לו: אל תבוא אלי כי תדביק אותי. מה הוא אמור לעשות? אם הוא מגיע למרפאה הרופא בלחץ ובצדק כי אמצעי מיגון חסרים. בדיקת מעבדה היתה פותרת את זה. גם אם משרד הבריאות צודק שזה לא יפתור את הבעיה כי יש אנשים א-סימפטומטים - זה ירגיע את כל מי שבחרדה ואת הרופאים. 

>> למה בישראל אין כמעט מחלימים מהקורונה? | האזינו

0:00
-- : --
האינטרסנטים: למה בישראל אין כמעט מחלימים מהקורונה

אז מה אתה מבקש בעצם?

אני מבקש - תנו שיקול דעת לרופא המטפל באישור רופא מחוזי - כמו שיש אישור ל- MRI. אני מבין משיחות עם משרד הבריאות שזה מה שיהיה, ואני מקווה שזה יקרה מהר. אם יש מחסור במשאבים אז תגבילו אותנו במספר הבדיקות, לפי גודל קופה. אבל תנו לנו לנהל את זה. 

ניסים אלון
ניסים אלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

כבר כמה ימים שבמשרד הבריאות מתחייבים להעלות משמעותית את מספר הבדיקות אך כרגע הביקוש עולה עשרות מונים על ההיצע. אתמול אמר המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, איתמר גרוטו, כי "הגענו למצב שאנחנו יכולים לעשות 1,200 בדיקות ביום אבל לאור ההדבקה במעבדה המרכזית של משרד הבריאות יש עיכוב מסוים - לכן אנחנו בשלבי ניקוי והחזרה מדורגת לפעילות. למזלנו הרבה בתי חולים כבר עברו הכשרה ויעשו את הבדיקות אצלם. היינו אמורים לעלות ל- 2,400 אך זה יתעכב מעט". 

לדברי אלון, צוואר בקבוק מרכזי להפעלת המעבדות והבדיקות הוא הנחיית משרד הבריאות מתחילת האירוע שלא לרכוש מוצרי מעבדה אלא באישור המשרד ודרכו. "הסיבה לכך ברורה לי - אנחנו במחסור במשאבי מעבדה, וזו החלטה נכונה מבחינת משרד הבריאות. הוחלט לעשות שימוש מושכל במשאבים ונקבע שיתמקדו רק באלה שבסיכון גבוה. לכן לא מאשרים לי לנסות לקנות חומרים בעצמי", אומר אלון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker