תשכחו מליל הסדר: "להפסיק לחלוטין עם ארוחות משפחתיות, לא לבקר את סבא וסבתא"

האם מותר לתת לילד להיפגש עם חברים ולצאת לגינה? מתי צריך לשטוף ידיים? ולמה רצוי שמבוגרים וחולים כרוניים לא יתקרבו לסופר? פרופ' רן בליצר משיב

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זוג בנמל התעופה בן גוריון
רוני לינדר

עד סוף השבוע קיבלנו את המנה הראשונה במאבק בקורונה. המנה העיקרית הגיעה ביום חמישי עם סגירת בתי הספר, והתגברה במוצ"ש עם השבתה כמעט מלאה של חיי השגרה והפנאי. ההנחיות החדשות שניתנו אמש לציבור משנות מהותית את מציאות החיים של הישראלים, אבל מלבד ציות להוראות החיצוניות - מה עוד אנחנו יכולים לעשות כדי להימנע מהדבקה? שוחחנו עם פרופ' רן בליצר, ראש מערך החדשנות בשירותי בריאות כללית, וחבר בצוות הטיפול במגפות של משרד הבריאות. בליצר משתתף בימים אלה במעגל הדיונים הקרוב של ראש הממשלה.

מה הכי חשוב לעשות?

הכי הכי חשוב - שכל מי שיש לו חום ושיעול או קוצר נשימה או מרגיש רע יכניס את עצמו לבידוד מלא, כלומר גם מבני המשפחה שלו, עד יומיים אחרי שהוא ללא תסמינים. גם אם מישהו מרגיש רע והחום גבולי - עליך לבודד את עצמך גם מבני הבית. רוב הסיכויים שזו לא קורונה שהיא כנראה רק אחוז קטן מאד מכלל התחלואה הנשימתית, אבל האתגר שלנו הוא לוודא שאותם מעטים שיש להם קורונה מעבירים את תקופת המחלה שלהם בחדר סגור, ולא מדבקים את בני משפחתם וסביבתם הקרובה כדי לעצור מעגלי הדבקה נוספים. 

התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה בישראל מדי יום | האזינו

בקרוב - מאות חולי קורונה חדשים מדי יום בישראל

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

מה הדבר השני הכי חשוב? 

סבא וסבתא, אנשים עם מחלות כרוניות משמעותיות ומוחלשי מערכת החיסון צריכים לנקוט בצעדים מחמירים הרבה יותר ולבודד את עצמם באופן מוחלט ככל האפשר ממגעים חברתיים פיסיים ולהגביר ככל האפשר מגעים מרחוק. לא צריך להזניח את סבא וסבתא, אלא להיות כל הזמן בקשר איתם, לעלות לשיחות וידיאו, להגביר את הקשר הרגשי מרחוק, כי האוכלוסיה הזאת צריכה תמיכה - אבל לא לבוא לבקר.

פרופ' רן בליצרצילום: אייל טואג

להפסיק עם ארוחות שבת ומפגשים משפחתיים לגמרי?

חד משמעית. עדיף גם שלא יעשו קניות -  או שיעברו לקניות און ליין או לעשות עבורם את הקניות. זהירות יתר היא צו השעה. לא לקחת שום סיכון, להחמיר, למעט במפגשים באופן מוחלט ככל האפשר עד יעבור זעם. ולהגביר את המפגשים מרחוק. אסור שהבידוד הפיסי יוביל לבידוד חברתי - גם מדיכאון אפשר למות.

מה הביסוס להנחיה הכל כך קשה הזאת?

נתונים מכל המדינות בהן התרחשה התפרצות קורונה מראים שהתמותה בקבוצות הגיל המבוגרות גבוהה בסדרי גודל מהתמותה בשאר קבוצות הגיל ולכן נדרש למנוע מהם ולו את הסיכוי הקטן ביותר שיידבקו במחלה. 

מה עוד חשוב לעשות?

שתי המלצות: לשמור על הידיים ולשמור מרחק. מה זה לשמור על הידיים? להפסיק ללחוץ ידיים וכמה שפחות להשתמש בידיים על משטחים. לא לגעת בפנים. וחלק שני - לרחוץ ידיים כמה וכמה פעמים ביום. 

בתוך הבית שלי צריך לרחוץ ידיים?

בכל כניסה לבית, שלך ושל כל אורח. להרגיל את הילדים לרחוץ ידיים. כמובן שלפני אוכל רוחצים ידיים - לא מכניסים אוכל לפה לפני רחיצת ידיים. 

עובדות בסניף הדואר, ירושלים. למצולמות אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

מה הסיבה להמלצה לרחוץ ידיים?

הסיבה היא שהמחלה מדבקת בטיפות (הדבקה טיפתית) והטיפות נשארות על משטחים ועל הידיים ולכן הרבה יכול להימנע אם נשטוף ידיים. 

למה מבקשים לשמור על מרחק של 2 מטר אחד מהשני?

כי כשאנחנו מדברים אנחנו מתיזים רוק למרחק מסוים ואם נשמור על מרחק של 2 מטר לא נדביק זה את זה. וזה הכלל הכי חשוב והכי קשה ליישום. חלק מהמגבלות שניתנו על המשק ניתנו כדי להפוך את זה לכלל שניתן לעמוד בו. 

מה אומרים לילדים שנמצאים בבית ורוצים לפגוש חברים?

הכלל הבסיסי הוא כמה שפחות מגעים - עדיף ומגעים קבועים עדיפים על מגעים מזדמנים. מומלץ לצמצם את חוג האנשים שנפגשים איתם לקבוצה אחת מוגבלת שנגדיר אותה כמשפחה המורחבת שלכם לתקופת הקורונה. אם אחד מהם חולה - כל השאר ייכנסו לבידוד. עם שאר החברים אפשר להיפגש באמצעים אלקטרוניים. 

מה לגבי יציאה לגינה?

זה בסדר אם שומרים על מרחק של 2 מטר אחד מהשני. 

אפשר להמשיך לעשות ספורט בחוץ?

כל פעילות יחידנית בחוץ או עם אחד מבני המשפחה או הקבוצה הקרובה היא טובה ומומלצת כל עוד לא מייצרת אינטראקציה של קירבה לאנשים מחוץ למעגל הקבוע. 

אפשר לצאת עם המשפחה לטבע?

כל עוד התא המשפחתי מבודד זה מצוין אפילו, רק לשמור על מרחקים מאחרים ולמנוע התקהלויות כשיוצאים מחוץ לבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker