נתניהו: עוברים לשגרת חיים חדשה, קניונים, מסעדות ואולמות - ייסגרו

נתניהו: "מי שלא חייב - שלא יגיע לעבודה. חייבים לשמור על מרחק של שני מטר אחד מהשני. נפעיל אמצעים שהופעלו כחלק מהמאבק בטרור" ■ הוראה חדשה: התקהלות של לא יותר מ-10 אנשים ■ מנכ"ל האוצר: מרכזי בילוי, בתי קפה, קניונים, מלונות, אולמות, כנסים, חדרי כושר - כל המקומות האלה ייסגרו"

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: אוהד צויגנברג

"כל מה שקשור לתרבות פנאי - יופסק. החל ממחר בבוקר. זה קשה - אני מבין לליבם של מסעדנים, בעלי בתי קפה. מה שקשור למסחר, לייצור - יימשך. מי שלא חייב לצאת לעבודה או לנסיעה - שלא ייצא" - כך אמר הערב ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת עיתונאים שכינס. 

מנכ"ל האוצר שי באב"ד אמר: יש מלאי ואל תסכנו את עצמכם בתורים בסופרמרקטים, חבל לעשות את זה - יש מלאים. גני הילדים, הפעוטונים ומעונות היום ייסגרו. כל תרבות הפנאי - מרכזי בילוי, בתי קפה, קניונים, מלונות, אולמות, כנסים, חדרי כושר - כל המקומות האלה ייסגרו".

נתניהו הוסיף: "אנחנו בעיצומו של משבר בינלאומי. זה קרב על החיים. באיטליה כבר יותר מ-1,200 מתים. הבורסות צונחות. מדינות מאמצות את המדיניות שלנו לגבי התקהלות. אבל זה דינאמי. אנחנו בין המדינות עם המצב הטוב בעולם. זה אירוע מתגלגל. אנחנו לומדים על הקורונה כל הזמן. חייבים להמשיך להתקדם. אנחנו יכולים לנצח את הנגיף - אבל זה מחייב לעבור לשגרת חיים חדשה למשך הזמן הדרוש - כדי להבטיח שמערכות הבריאות עומדות בנטל.

"אנחנו במלחמה עם אויב בלתי נראה. זה תלוי בצעדים שנעשה. חייבים לאתר את האויב. קיבלתי פנייה ממשרד הבריאות - להפעיל אמצעים דיגיטליים שהופעלו כחלק מהמאבק בטרור. ביקשתי הסכמה של משרד המשפטים - נבדוק עם מי אנשים באו במגע, מה קדם לזה, מה בא אחרי זה. זה נותן לנו כלי אפקטיבי לאיתור המחלה. נשתמש בזה. 

"הנושא השני הוא בידוד אפקטיבי. בידוד גם בתוך הבית, ומשאר בני הבית. הנושא השלישי הוא התנהגות מונעת של הציבור. זה יכול לקחת שבועות או חודשים. צריך לשמור על ההיגיינה - שטיפת ידיים בסבון. 

"הדבר השלישי והחשוב - הוא לשמור על מרחק. מרחק של שני מטר. זה נותן לנו את ההגנה. זה ישפיע גם על תפעול המשק. נמשיך להבטיח שירותים חיוניים בכל המשק - זה לא ייפגע בשום מורה שהיא. אין שום סיבה להסתער על הסופרמרקטים. המלאים מלאים. גם לפסח - יש מזון די והותר. אין סיבה להסתער. לא יהיה שום מחסור בתרופות. בנקים - שירותי הבנקאות ממשיכים לפעול כרגיל. תחנות דלק - כנ"ל".

לגבי מקומות העבודה - כל מנכ"ל יחליט את מי להביא לעבודה ואנחנו נדאג לזה. עוד נדבר על זה מחר ביתר שאת. אקיים מפגש מדעי, מפגש עם רבנים כי אני רוצה לשמוע אותם ומקווה שישמעו אותי.

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: יהיו עוד צעדים בהמשך. אנחנו לא יודעים להגיע להפסקת אש עם הנגיף. חייבים לפעול מהר ותוך כדי תנועה. מבטלים פעילות פנאי כי משמעותה התקהלות. אומרים למקומות העבודה: חייבים לעבוד בצורה שיישמר כלל 2 המטרים. להעביר אנשים לעבוד מהבית - ומהר. כי המציאות תשתנה כך שתהיו חייבים להדביק אותה. תעברו לעבודה שלדית. מה שהכרחי למשק חיוני משאירים".

מה השתנה מיום חמישי להיום? אנחנו צריכים כל הזמן להיות בתנועה. יש משהו שקשה לכולנו לתפוס וזה שנגיף מתפשט בטור הנדסי. ברגע שמאבדים שליטה על זה - אין דרך חזרה, ותראו מה קורה באיטליה ומדינות אחרות. אני רואה את תוואי ההתקדמות אבל עלינו מחולים בודדים ביום - לעשרה ביום ולעשרות ביום. יש גידול בקצב הגידול. זה אירוע שעלול לצאת משליטה ולכן חייבים לחזק עוד ברגים. תראו איך אירופה התלקחה באופן מלא בזמן כל כך קצר. תראו את ספרד, נורבגיה ודנמרק. מאבדות שליטה על התחלואה.

האם רצית לראות צעדים יותר חמורים? דעתי נשמעת וגם מתקבלת. אנחנו צריכים לראות איך פורטים את המשמעת של שני מטר גם למקומות עבודה מעבר לסקטור החיוני. אבל יהיו עוד צעדים שנבצע בימים הקרובים - הכל כדי לשמור על שליטה. זה נראה לכם שאנחנו עובדים מהר. אבל אנחנו נעשה הכל כדי שזה לא יברח.

פרופ' סיגל סדצקי, ראש שירותי בריאות הציבור: "זהו וירוס שעובר מאדם לאדם והאסטרטגיה הטובה ביותר שיש לנו להאטת ההתפרצות היא מניעת הדבקה נוספת. כשמסתכלים על מדינות אחרות רואים שכשהיו במצב שלנו - הדרכים מתפלגות. ישנן מדינות שעלו במהירות להרבה חולים וישנם שהלכו בכיוון יותר טוב ולשם אנחנו חותרים. אנחנו מקדימים את המדינות האחרות בכל ההנחיות.

"מהי האסטרטגיה? אנחנו פועלים בשתי דרכים: מצד אחד לאתר ולבודד את האנשים שכבר חולים, את המגעים שלהם, את האנשים שאנחנו חוששים שיפתחו את המחלה למשל כי היו באיטליה. כמו כן, אנשים עם מחלת חום - שיהיו בבידוד מוחלט. אסור להם לצאת למרחב הציבורי והם צריכים לשמור על הבידוד גם כלפי האנשים שחיים איתם בבית.

"אבל יש מסלול אחר: גם אם נבצע בדיקות נרחבות ביותר לא נצליח להאט כי אחת הבעיות היא העובדה שאנשים עלולים להדביק כשהם ללא תסמינים בכלל ולכן חייבים לצאת גם בהנחיות לציבור הרחב. אלה כללי התנהגות חדשים שילוו אותנו כל משך ההתפרצות. לכללים האלה קוראים ריחוק חברתי - כלל שני המטר - המרחק שמבטיח שלא נוכל להיות באזור הרסס של הוירוס.

"מעבר לכך - היגיינה אישית - רחיצת ידיים, התקהלויות לא אפשריות. לא רק מגבלה של 100 אנשים אלא לא יותר מ- 10 אנשים במרחב אחד ושגם הם ינסו לשמור על כלל שני המטר. הכללים החדשים תקפים גם לבית, למרחב הציבורי ולעבודה. בעבודה - צריך לסגל את הכללים והחוקים החדשים.

נתניהו התייחס גם למשבר הפוליטי: "נצטרך להשקיע כסף גדול והדבר הזה יחייב אותנו בתקציב מיוחד לקורונה. את הדברים האלה וגם צעדים אחרים ששוקלים קשה לקדם בממשלת מעבר. קראתי אתמול לממשלת חירום לאומית, ובלתי אפשרי ללכת לבחירות רביעיות. צריך לייצב את מדינת ישראל עם ממשלת חירום לאומית. פונה לעמיתיי לבוא ולהצטרף לדבר הזה - יכולים לסכם את הדברים בשיתוף וחלוקה של אחריות".

"אני פונה בפתיחות ובאחריות מלאה - זה לא שאלה של ספינים, אתם רואים מה קורה בעולם שלא היה כמותו מ- 918. ולכן אני מבקש את שיתוף הפעולה שלכם. יכולים כבר הערב לדבר ולעשות את זה. לגלות את האחריות שצריך לגלות בעת הזאת. ולהשיל את כל הציניות והספקנות וללכת יחד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker