משחררים את צוואר הבקבוק: שורת צעדים להגדלת מספר בדיקות הקורונה

בין הצעדים: שינוי הקריטריונים לאישור בדיקות, הרחבת סמכויות מד"א לאישור בדיקות, הגדלת מספר המעבדות שבודקות קורונה והכשרת צוותים יעודיים לנושא

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביצוע בדיקות קורונה במעבדה המרכזית של משרד הבריאות בבית החולים שיבא
ביצוע בדיקות קורונה במעבדה המרכזית של משרד הבריאות בבית החולים שיבאצילום: תומר אפלבאום

משחררים את צוואר הבקבוק: כבר כמה ימים שבמשרד הבריאות מתחייבים להגדיל משמעותית את מספר בדיקות המעבדה לקורונה, מה שנחשב לתנאי הכרחי למלחמה בהתפשטות הנגיף, ובימים האחרונים נעשו כמה צעדים משמעותיים בכיוון - כולל הסרת חסמים ובירוקרטיה. על פי התוכנית, החל מהשבוע הבא יבוצעו יותר מ-2,000 בדיקות קורונה ביום. 

ראשית, שינה משרד הבריאות את הגורם המאשר, כדי לקצר את זמן האישור: עד כה, הרוב המכריע של בדיקות הקורונה עברו דרך מוקד מד"א ובכפוף לאישור של רופא מחוזי של משרד הבריאות. החל מיום שישי בצהרים האישור ניתן מיידית על ידי הרופא הראשי של מד"א, ד"ר רפי סטרוגו. הרופאה המחוזית תידרש להחליט רק במקרים שאינם עונים לקריטריונים של משרד הבריאות או שיש לגביהם ספקות.

>> התחזית המדאיגה: בקרוב - מאות חולי קורונה מדי יום בישראל | האזינו

בנוסף, שונו הקריטריונים לאישור בדיקות: לפי התנאים החדשים, חולים מונשמים או שנזקקים לסיוע בהנשמה וסובלים גם מחום וכן חולים מאושפזים עם דלקת ריאות - יוכלו להיבדק לקורונה גם אם לא חזרו מחו"ל או היו במגע קרוב לחולה. כמו כן, יימשכו הבדיקות לאנשים עם סימפטומים שהיו בחו"ל בשבועיים לפני שחלו וגם כל אדם שהיה במגע הדוק עם חולה מאומת. בנוסף, יתקיימו בדיקות מדגמיות במספר מרפאות ניטור בקהילה - כדי להעריך טוב יותר את היקף התחלואה. 

לבסוף, בימים האחרונים נעשו צעדים להגדלת נפח הבדיקות: נרכשו מכונות חדשות והוכשרו צוותים וכן מוכשרות מעבדות נוספות בבתי החולים איכילוב, בילינסון והעמק ובקהילה. בסוף השבוע עבדה לראשונה המעבדה המרכזית של משרד הבריאות בשיבא גם בשבת, והחל מהשבוע הבא גם מעבדות נוספות יעבדו שתי משמרות ביום ולאורך השבת. על פי התוכנית, החל מיום ראשון צפוי לגדול קצב בדיקות הקורונה עד פי ארבע ויעמוד על 2,400 בדיקות ליום במקום כ-500 עד כה. 

בימים האחרונים נשמעה ביקורת גוברת על כך שאנשים עם סימפטומים של קורונה לא מקבלים אישור לבדיקות קורונה ועלולים לסכן את עצמם ואחרים. בדיקות מרובות נחשבות לאחד האמצעים הקריטיים למלחמה בקורונה.

טיפול בית - 5,916, טיפול במלון - 2,397, בביתם מחכים לשיבוץ -65

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker