"אם כל אחד יעשה כל מה שבראש שלו - תהיה פה אנרכיה וניראה כמו איטליה עם 1,000 חולים חדשים ביום"

מנכ"ל שירותי בריאות כללית, פרופ' אהוד דודסון: "כרגע אנחנו יודעים לזהות את מקור ההדבקה של כל חולה, ומרגע שלא נדע - זה יהיה הסימן שהכל נפרץ"

רוני לינדר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ונציה, בשבוע שעבר
ונציה, בשבוע שעברצילום: Francisco Seco/אי־פי

"כולנו חוששים מפריצה של מגיפה ברמה של איטליה שיש בה 1,000 חולים חדשים ביום. אנחנו כרגע כמעט המדינה היחידה שמצליחה לעצור את ההתפשטות. כרגע אנחנו יודעים לזהות את מקור ההדבקה של כל חולה, ומרגע שלא נדע, זה יהיה הסימן שהכל נפרץ" - כך אומר מנכ"ל שירותי בריאות כללית, פרופ' אהוד דודסון, בראיון ל-TheMarker.

לדברי דודסון, בימים אלה הוא מקדיש כ-50% מזמנו להיערכות לקורונה, כשעל הפרק המשימה כבדת המשקל של הכנת הקופה שמבטחת מחצית מאזרחי ישראל ומנהלת 8 בתי חולים כלליים ועוד 6 אחרים (פסיכיאטרים, גריאטרים וילדים) להתפרצות.

גם מבחינה כספית, מדובר באתגר משמעותי:  לדברי דודסון, עד כה הוציאה הקופה 100 מיליון שקל על ההיערכות בציוד וכוח אדם, וזוהי רק ההתחלה. אחת המשימות המרכזיות היא הצטיידות בהיקפי ענק: בהוראת משרד הבריאות הקופות אמורות להכפיל את כל המלאי שלהן - מציוד ועד תרופות. "יש לנו רמות מלאי של חודשיים וצריך לעלות לארבעה חודשים. המלאי הרגיל הוא בשווי של חצי מיליארד שקל בחודש, כך שהגדלה בחודשיים זה הקדמת תשלומים של מיליארד שקל. בנוסף, הגדלה כזאת של המלאי דורשת מאיתנו אחסון בהיקף עצום ואנחנו שוכרים שטחי אחסון". 

ביום שישי הגיע לשירותי בריאות כללית משלוח של מאות אלפי מסכות תקניות למיגון מקורונה, שאנשי הרכש של הקופה מצאו בדרום אפריקה. מסכות הן ככל הנראה המוצר החם והמבוקש ביותר מסביב לעולם בימים אלה - שילוב בין עלייה של מיליוני אחוזים בדרישה להן לבין העובדה שעד כה היצרנית מספר 1 בעולם של מסיכות הייתה סין.

הדרום אפריקאים הפקיעו מחיר בגלל הביקוש המשוגע?

"כן, כשכל העולם רץ אחרי אותם ספקים - זה קורה. אבל לנו יש יתרון כי אנחנו אחד הקניינים הגדולים בעולם של ציוד רפואי ואנחנו קשורים עם המון מדינות, והם מבינים ש'לכל שבת יש מוצאי שבת'. 

ד"ר אהוד דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית
ד"ר אהוד דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כלליתצילום: אייל טואג

ההנחיה של משרד הבריאות להגדיל את המלאי פי שניים מקובלת עליך? 

"ודאי שאני מקבל את ההנחיה. מה שיציל את מדינת ישראל זה הנחיות ברורות וציות. אם כל אחד יעשה כל מה שבראש שלו - תהיה פה אנרכיה וניראה כמו איטליה. כולם, מהאזרח בביתו ועד ארגון הבריאות הכי גדול חייבים למלא את ההנחיות ונכון לעכשיו הבריאות קודמת לכסף - וזה ברור לגמרי. כי בסוף אם לא נקפיד על כללי זהירות נוקשים לא תהיה בריאות ולא כלכלה". 

איזה ציון אתה נותן להנהלות של משרד הבריאות עד כה? 

"ציון מאד גבוה. אנחנו גם שותפים להערכות מצב ולדיונים. אני מאוד מאמין במה שהמשרד עושה ואנחנו חייבים לתת גיבוי ולייצר אמון אצל התושבים, שלא יזלזלו בבידוד.

יש טענות שהצעדים של הבידוד מוגזמים וסתם מייצרים היסטריה. מה דעתך?

"ממש לא. יש גם דעות הפוכות - שהיה צריך להגדיל את הבידוד וההפרדה החברתית על ידי ביטול אירועים וסגירת בתי ספר. אבל זו כבר תהיה מהפכה לא נורמלית ופגיעה משמעותית במירקם החיים. 

אתה המון שנים במערכת, ניהלת את סורוקה, גם בזמנים של מלחמה. זה מזכיר מלחמות?

"ההתארגנות אכן מזכירה מצבים של מלחמה. אנחנו פותחים פה היום חמ"ל שצופה את פני הבאות, כי כל המומחים מעריכים שהרע מכל עוד לפנינו ושהמגיפה מתקרבת לכאן ואנחנו רק בתחילת הדרך. אנחנו לא יודעים מה יש לנו 'בצנרת' וכמה ממבודדי הבית יהיו נשאים וחולים ולכן חוששים ממגיפה וצריכים להיות מוכנים עם תמונת מצב בקהילה, בתי חולים, מבודדי בית, ציוד. יש לנו גם 200 עובדים בבידוד. אנחנו בודקים אם ביניהם יש מרדימים ואחיות טיפול נמרץ - מקצועות של הצלת חיים".  

אנחנו רואים מה קרה באיטליה למערכת הבריאות המצוינת. בישראל אין רזרבות בכלל. איך נערכים להנשים ולטפל בהרבה חולי קורונה כשכבר היום יש מחסור במיטות טיפול נמרץ?

"אנחנו בונים כמה עמדות טיפול נמרץ ונטפל בחולים מחוץ לטיפול נמרץ. כרגע אנחנו עוסקים בהכשרה של כוח אדם, רופאים ואחיות. זה מורכב מאוד: לא רק לעבוד במוד של הצלת חיים אלא עוד כשאתה ממוגן,  אז הדרך זה לתרגל ולהכשיר צוותים". 

אתם מנצלים היטב את הזמן שהרווחנו מכך שהקורונה מגיעה אלינו שבועות אחרי אירופה?

"לגמרי. יש לנו גם מערכת של סימולציה, כולל ניידת שעוברת דרך בתי החולים ובקהילה ומכשירים מרפאות בקהילה".

עד כמה אתה מודאג מהמצב?

"יותר נכון לקרוא לזה עירני ודרוך. אני חושב שההחלטות שמתקבלות ברמה הלאומית נכונות, ואנחנו עם יד על הדופק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker