משבר הקורונה: הבידוד הורחב גם לחוזרים מגרמניה, צרפת, ספרד, שווייץ ואוסטריה

החלטה נוספת: "לא יתאפשרו אירועים המוניים של יותר מ-5,000 איש". משרד הבריאות: מספר חולי הקורונה בגרמניה, צרפת, ספרד, שווייץ ואוסטריה עלה. כל מי שחזר מאחת המדינות האלה - צריך להיכנס לבידוד

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיירים בפריז, שלשום
תיירים בפריז, שלשוםצילום: בלומברג

הבידוד לחוזרים מאירופה יורחב לעוד חמש מדינות: גרמניה, צרפת, ספרד, שווייץ ואוסטריה. גם אזרחי המדינות הללו לא יורשן להכנס לישראל - כך הודיע אחר הצהריים משרד הבריאות. דרישת הבידוד היא רטרואקטיבית: כל מי שחזר ממדינות אלה ב-14 הימים האחרונים נדרש להיכנס לבידוד ביתי לתקופה של 14 יום מאז מועד שובו ממדינת היעד.

בגרמניה יש 244 חולים (41 חדשים היום), צרפת 212 חולים (טרם עודכן היום מספר החולים), ספרד 193 חולים (28 חדשים), שווייץ 93 חולים (זינק היום ב-35). באוסטריה, שגובלת באיטליה, יש 27 חולים, מהם 3 חדשים.

החלטה דרמטית נוספת היא לא לאפשר "כינוסים ואירועים המוניים" של יותר מ-5,000 איש. במסיבת עיתונאים שנערכת כעת אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "יש להימנע מלחיצת ידיים. אתם יכולים לאמץ את השיטה ההודית ולהגיד נמסטה אבל תמצאו כל דרך להימנע מלחיצות יד". נתניהו הוסיף: "אנחנו בעיצומה של מגיפה עולמית. יתכן שהיא מהמסוכנות ביותר מהמגיפות שהיו במאה השנים האחרונות. ישראל במצב הטוב ביותר ממדינות אחרות כי הוריתי על היערכות יתר וצעדים נוקשים".

במקביל, מנהל משרד הבריאות חקירה אפידמיולוגית מאומצת ומורכבת בנוגע לחולי הקורונה החדשים שהתגלו אתמול בלילה. חלקם שהו במקומות הומי אדם לפני שנכנסו לבידוד, ובמספר רב יחסית של מוקדים. 

בתוך כך, משרד הבריאות פירסם כי חולה מספר 13 הוא נער מהיישוב אירוס, הלומד בבית ספר אזורי ברנר שעבד בחנות הפיראט האדום באור יהודה. החולה נמצא בבידוד ביתי החל משבת, 29 בפברואר. הוא נכח בחנות הפיראט האדום בי-26-23 בפברואר, בשעות 21:00-16:30, בבית הספר האזורי ברנר ב-26-24 בפברואר, ואצטדיון בלומפילד, שער 8, ב-24 בפברואר 22:00-20:00.

אוהדת במשחק כדורגל של ליגת האלופות במדריד, בשבוע שבעברצילום: AFP

לפי הוראות המשרד, כל תלמידי בית הספר האזורי ברנר, כולל מורים, אנשי צוות וצוות ההסעות שהיו במגע עם הילד, מתבקשים להיכנס לבידוד ביתי ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני. בנוסף, כל מי שהיה באצטדיון בלומפילד במשחק הכדורגל וישב בשער 8 מתבקש להיכנס לבידוד - ולדווח על כך באתר משרד הבריאות.

ממכבי ת"א, שאירחה את הדרבי, נמסר כי "לאחר שמשרד הבריאות פירסם את ההודעה בנוגע לחולה שנכח בדרבי ב-24.2, החל המועדון בבירור הנושא והשלכותיו אל מול משרד הבריאות, מנהלת הליגות וחברת היכלי הספורט. ברגע שהתמונה תתבהר ויהיה ברשותינו מידע נוסף - נעדכן".

בתוקף כך, פירסם משרד הבריאות כי החולה ה-15 יצא מישראל בתאריך 22 בפברואר בטיסת איזיג'ט מספר EJ2564 לאיטליה בשעה 13:00, ונחתה בוונציה ב-16:20. הנוסע שב מוונציה לישראל ב-29 בפברואר בטיסה מספר EJU3342, שיצאה ב-12:20 ונחתה בישראל בשעה 16:30. נוסעי הטיסה מתבקשים להיכנס לבידוד ביתי לפי הוראות משרד הבריאות, ולדווח על כך באתר משרד הבריאות או במוקד הטלפוני. החולה נמצא בבידוד בביתו מאז שובו לישראל, ומלבד מימוש זכות ההצבעה בקלפי הייעודית למבודדי בית ברחוב קלאוזנר 14 ברמת אביב, הוא לא יצא מביתו. מקרה הידבקות נוסף הוא של סגנית מנהל מבית הספר ורשה בקרית אונו, שהיתה לקוחה בחנות הפיראט האדום שבו עבד חולה קורונה בשבוע שעבר. 

"השלב הבא יהיה מורכב מ-2 חלקים", כתב המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בעמוד הפייסבוק שלו. "הראשון, נקיטת צעדים למניעת התפשטות ברמת המדינה וברמת הפרט: המטרה כאן תהיה לצמצם ככל הניתן את ההדבקה באמצעות הקפדה על הגיינה אישית (מניעה ברמת הפרט) ועל ידי צעדים שיצמצמו את הסיכון להדבקה כגון מניעת התקהלויות, צמצום תחבורה ציבורית, ובשלבים מתקדמים וככל שיהיה בכך צורך אף ביטול אירועים גדולים וסגירת מוסדות חינוך (כפי שנעשה כעת ביפן).

"השלב השני יהיה ההתמודדות של מערכת האשפוז ומערך הטיפול בקהילה: בשלב שבו תהיה התפשטות נרחבת, מרבית המטופלים יקבלו טיפול בקהילה, או שלא יזדקקו לטיפול כלל ויתבקשו להישאר בביתם עד לחלוף המחלה. עם זאת, יהיו מקרים שידרשו אשפוז, ולעתים אף טיפול נמרץ. מערכת הבריאות ערוכה להתמודד עם התרחיש באמצעים של הרחבת יכולות האשפוז והטיפול הנמרץ".

לדבריו, "אנו מעריכים כי התפשטות נרחבת בישראל היא בלתי נמנעת, וכי הפעולות שאנו נוקטים כעת יוכלו לעכב את ההתפשטות ולהקטין את עוצמתה. בשלב זה, כאשר תהיה הדבקה מקומית, צפויים מספר שלבים כאשר בשלב האחרון צפויה התפרצות גדולה שעוצמתה עדיין לא ברורה. נראה שמדובר במהלך ארוך של מספר חודשים ולכן עלינו לשמור על קור רוח ואורך נשימה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker