10,000 ישראלים שחזרו מאיטליה היו אמורים להירשם לבידוד בית - כמה עשו זאת בפועל?

הוראת הבידוד הרטרואקטיבית של משרד הבריאות, שלפיה החוזרים מאיטליה מחוייבים בבידוד של שבועיים, היתה אמורה להכניס אלפים לבידוד - אך רק מעטים נרשמו ■ החולים ששבו מאיטליה היו על שלוש טיסות שונות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ונציה, היום
ונציהצילום: AFP

חשש כי ישראלים רבים שחייבים בבידוד לפי הוראות משרד הבריאות לא ממלאים אחר ההוראות: נכון להיום (שבת), נרשמו רשמית 4,582 מבודדים ישראלים, מהם פחות מ-1,400 מקרב החוזרים מאיטליה. המספר הזה מטריד מאוד את משרד הבריאות - לאור הוראת הבידוד הרטרואקטיבית מיום חמישי האחרון, שלפיה כל השבים מאיטליה בשבועיים האחרונים מחוייבים בבידוד - המספר היה אמור להיות 10,000 מבודדים לפחות.

ייתכן שרבים נכנסו לבידוד ביתי בלי להירשם באופן רשמי עם מילוי הטופס באתר משרד הבריאות. אולם לא ידוע מספרם של אלה שאינם ממלאים כלל את ההוראות ולא נמצאים בבידוד. העובדה שלפיה מקור ההדבקה של כל מי שנמצא חולה בסוף השבוע הוא איטליה - רק מגבירה את החשש הזה.  

>> האם הקורונה יפגע בבחירות בישראל? האזינו לפודקאסט 

האם הבחירות ייפגעו מקורונה - ומה יודע יאיר נתניהו על סיפור הריגול המדהים

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

במשרד הבריאות גילו כי קשה מאוד לאתר אל השבים מאיטליה, מכיוון שלא קיים רישום מסודר של החוזרים מחו"ל לפי הארצות שמהן הגיעו. במשרד מנסים להשיג את המידע דרך חברות הסלולר וחברות התעופה, אך מדובר במשימה מסובכת שעשויה לקחת זמן. מכאן, יש חשיבות להיענות של החוזרים להוראת הבידוד, וכן לתיעוד שלהם באתר משרד הבריאות. בשורה התחתונה, וכפי שכתב גם ארגון הבריאות העולמי לעולם כולו, בלי אחריות אישית מצד הציבור - יהיה קשה בהרבה לבלום את המגפה.

נוסעים עם מסיכות בשדה התעופה באיטליה, השבוע. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: אוהד צויגנברג

שלושת החולים שזוהו בימים חמישי ושישי הגיעו לישראל מאיטליה בשלוש טיסות שונות, וכל נוסעי הטיסות הללו היו חייבים בבידוד. מלבד איטליה, הבידוד חל על החוזרים מסין, תאילנד, סינגפור, הונג קונג, מקאו, דרום קוריאה ויפן. בנוסף, כל מי שהיה במגע קרוב (פחות מ-2 מטרים למשך 15 דקות או יותר) מאדם שזוהה כחולה קורונה מחוייב בבידוד. משרד הבריאות מפרסם את המקומות שבהם שהו החולים.  

אלפי ישראלים בבידוד

אדם שנמצא בבידוד בית ומתחיל לחוש בתסמינים שאופייניים לקורונה, כמו חום, שיעול או קשיי נשימה, נדרש ליצור קשר עם המוקד הטלפוני של מד"א (101). לאחר תשאול, מגיע לביתו פרמדיק לבדיקת קורונה, כדי להרחיק חולי קורונה פוטנציאליים ממרפאות ובתי חולים ולמנוע סכנת הדבקה מיותרת. מי שנבדק ונמצא חיובי לקורונה - עובר לאשפוז בבידוד. כרגע, האשפוז של שבעת החולים הראשונים בישראל נעשה במתקן הבידוד בבית החולים שיבא בתל השומר. 

להיקף החולים שנמצאים בבידוד יש השלכות גם מבחינת הבחירות שיתקיימו ביום שני, מכיוון שהוחלט כי תינתן להם אפשרות להצביע בקלפיות ייעודיות - ולשוב לבידוד. כשהתקבלה ההחלטה, היו מאות של מבודדים בישראל, וכעת מדובר באלפים רבים שמחוייבים בבידוד. עולה השאלה מה יעשו אותם אנשים שאמורים להיות בבידוד אך לא מקיימים את ההנחיות - והאם יישארו בביתם במועד הבחירות, או יילכו להצביע בקלפיות הרגילות.  

החולים שאובחנו בקורונה בישראל

חולה שהגיע מהספינה דיימונד פרינסס ביפן - החלים ושוחרר.

חולה שהגיע מהספינה דיימונד פרינסס ביפן.

חולה ששב מאיטליה ב-23.2.

אשתו של החולה ששב מאיטליה ב-23.2.

חולה מהספינה דיימונד פרינסס, שחזר מיפן לאחר שהוכרז שהבריא. בדיקת קורונה שבוצעה בישראל לאחר שובו נמצאה חיובית.

חולה ששב מאיטליה ב-22.2.

חולה ששב מאיטליה ב-24.2.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker