מבנים לחולים ומסכות במיליוני שקלים: כך נערך משרד הבריאות לקראת קורונה

במסגרת ההיערכות לפריצת מגפת הקורונה בישראל, החשב הכללי במשרד האוצר אישר הוצאות בסך 50 מיליון שקל ■ במשרד הבריאות מבהירים כי זו רק ההתחלה, וכי יידרשו הוצאות גדולות נוספות בהתאם להתפתחויות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, השבוע
נתב"ג, השבועצילום: עופר וקנין

מסכות רגילות ב-9.3 מיליון שקל, מסכות ייעודיות לצוותים רפואיים ב-9.5 מיליון, 6 מיליון שקל לקמפיין הסברה, 14 מיליון שקל לשיפוץ, בינוי והכנת המרכז הגריאטרי בראשון לציון והמרכז הגריאטרי שמואל הרופא בבאר יעקב לקליטת חולי קורונה - אלה רק חלק קטן מההוצאות המיוחדות של משרד הבריאות במסגרת ההיערכות לפריצת מגפת הקורונה בישראל.

ההוצאות, בסך 50 מיליון שקל, אושרו השבוע על ידי החשב הכללי באוצר, אך במשרד הבריאות מבהירים כי זו רק ההתחלה, וכי יידרשו הוצאות גדולות נוספות בהתאם להתפתחויות.

ההשקעה בציוד מיגון לצוותים הרפואיים חשובה במיוחד: בלא מעט מדינות נדבקו אנשי צוות רפואי מחולי קורונה, ולמעשה נוטרלו מעבודה. עד כה אישר החשב הכללי רכש של ציוד מיגון בסך של 25 מיליון שקל. עוד בין הוצאות משרד הבריאות: רכישת מיטות לבידוד חולים, תקציב נוסף למגן דוד אדום עבור משימות שונות, ובראשן ביצוע בדיקות קורונה בבית, תגבור מוקד קול הבריאות ועוד.

בשיחה עם כתבים בתחילת השבוע סיפר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי יש מאבק בין מדינות על רכש של ציוד מיגון: "אנחנו קונים כמו משוגעים במחירים מופקעים ולפעמים גם קורה שמבטלים לנו ברגע האחרון את העסקה", הוא אמר. "למשל, קנינו ממפעל במקסיקו ציוד ומישהו בא ולקח לנו. בפעם האחרונה שלחתי אנשים שישבו במפעל בטורקיה ויוודאו שאנחנו מקבלים את הציוד".

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, השבועצילום: עופר וקנין

נושא נוסף שמטריד את משרד הבריאות הוא הפגיעה בשרשרת הייצור של חומרי גלם לתעשיות שונות שקשורות בבריאות, כולל תעשיית התרופות והמיגון, בעקבות עצירת העבודה בסין. במשרד מוטרדים מתסריטים של מחסור בתרופות מצילות חיים או ציוד חיוני, בעקבות עצירת הייצור והיצוא שלהם מסין למפעלים ברחבי העולם. במקרים כאלה עשויה להיווצר גם תחרות בין מדינות על חומרי גלם ועליית מחירים בהתאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker