"אנחנו קונים מסכות כמו משוגעים, ננהל תרחישי מלחמה, הקורונה מפתיע אותנו כל פעם מחדש"

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב: "סבירות גבוהה מאוד שהיתה הדבקה כתוצאה ממגע עם הקבוצה מקוריאה"■ "שוקלים להפסיק טיסות לאיטליה" ■ "מי שנמצא בבידוד יוכל להצביע" ■ "אם יהיה צורך נשתלט על אכסניות ומלוניות" ■ המדינה השקיעה 100 מיליון שקל בהתמודדות עם הווירוס

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה בר סימן-טוב
משה בר סימן טובצילום: תומר אפלבאום

"הנחת העבודה היא שיש סבירות גבוהה מאוד שהייתה הדבקה כתוצאה ממגע עם הקבוצה מקוריאה ואנחנו רוצים לנצל את חלון ההזדמנויות הצר שנוצר, ובמקביל לשפר את רמת המוגנות בלי לפגוע יותר מדי במרקם החיים וליצור פאניקה" - כך אומר היום (א') מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב בשיחה עם כתבים. לדבריו, "זו קבוצה שהייתה לכל אורכה ורוחבה של ישראל. בחלק מהכנסיות שהיו בהן, מבקרים אלפי אנשים". 

עוד אמר בר סימן טוב: "אנחנו שוקלים להפסיק טיסות לאיטליה - אבל זה יותר מורכב כי אין בעיה להיכנס לאיטליה ולצאת ממנה דרך היבשה". לדבריו, "ברור לנו שכמו המקרה שגילינו בשבת (הצליינים מקוריאה) יכולים להיות רבים אחרים - יש 2,500 איטלקים בארץ, 1,500 קוריאנים ועוד בני לאומים אחרים. הווירוס כל פעם מפתיע אותנו מחדש, מאיפה הוא מגיע ואיך מצא את דרכו ממקום למקום". במשרד הבריאות אומרים כי המדינה השקיעה עד כה 100 מיליון שקל בהתמודדות עם הווירוס.

התפתחות הנגיף

בר סימן טוב מעדכן כי התקבלה החלטה לאפשר לאנשים שנמצאים בבידוד אחרי שחזרו מיעדים מוכי קורונה להצביע בבחירות. לשם כך, יוצבו בין עשר ל-20 קלפיות יעודיות ויינתן למבודדים אישור לצאת להצביע בהן, אך לא בתחבורה ציבורית. "אנחנו עובדים עם ועדת הבחירות המרכזית כדי לאפשר להם לממש את זכות ההצבעה. נוציא לשם כך צו מתוקן שמאפשר להם לצאת מבידוד, זה איזון בין חשיבות ההצבעה לבין הצורך בבידוד".  

לדבריו, "ייתכן מאוד שחלון ההזדמנויות להתמודדות גלובלית עם המגיפה נסגר, למרות שעדיין יש סיכוי שלא. אני רואה את מידת המאמצים שאנחנו עושים כדי לבלום את הכנסת הנגיף לישראל ובכל זאת לא מצליחים למנוע, לעומת אפס המאמצים שנעשים במקומות אחרים בעולם - ומבין שאנחנו משחקים על זמן". 

בר סימן טוב הסביר כי אם וכאשר יתגלו חולים בישראל, כך ייראה הטיפול בהם: "בשלב הראשון נאשפז אנשים בחדרי בידוד עם תת לחץ (חדרי בידוד) - יש מעל 100 חדרים כאלה בבתי החולים בארץ, ואפשר לאשפז בהם יותר מאחד בחדר. אחרי שנמצה את החדרים הללו - נעבור למחלקה או שתיים בכל בית חולים שיפונו וייעודו לצורך טיפול בחולים. בשלב הבא נעבור למתקנים יעודיים כמו המרכז הרפואי בראשון לציון ("המלבן"), שמואל הרופא, ואולי מקומות נוספים. ואם יהיה צורך נבטל פעילות אלקטיבית, נשתלט על אכסניות, מלוניות ועוד". 

נוסעים בנתב"ג
נוסעים בנתב"גצילום: מגד גוזני

לדבריו, "זאת התוכנית אבל המציאות משתנה ברגע שנכנסים החולים הראשונים. אנחנו שואלים את עצמנו אם נכון לרכז או לפזר את החולים. הצוות לומד ומתלבט. מחר יש לנו 'משחק מלחמה' שמייצרים בו תרחישים ותגובות לראות איך נערכים. בשלב מסוים התחלואה תעבור לקהילה - וחולים קלים יקבלו הוראה להיות בבידוד בבית". 

בר סימן טוב סיפר כי יש מאבק עולמי על ציוד מיגון לצוותים: "אנחנו קונים כמו משוגעים במחירים מופקעים ולפעמים גם קורה שמבטלים לנו ברגע האחרון את העסקה. למשל קנינו ממפעל במקסיקו ציוד ומישהו בא ולקח לנו. בפעם האחרונה שלחתי אנשים שישבו במפעל בטורקיה ויוודאו שאנחנו מקבלים את הציוד". 

הנחת העבודה במשרד הבריאות, לדבריו, היא ש"יפן תיראה בעוד שבוע כמו דרום קוריאה (כלומר, עם קפיצה אדירה במספר החולים המאובחנים). אני גם חרד ממה שאני רואה באיראן, ברור שיש שם הדבקה נרחבת, בלפחות 6 מוקדים שונים, ואנחנו רואים רק את קצה הקרחון. האירוע הזה ישפיע עלינו, אולי דרך מדינות שלישיות". 


שיעור מקרי המוות

באשר לעובדה שנוסעת ישראלית מספינת הדיימונד פרינסס התגלתה כנשאית מיד אחרי הנחיתה, הסביר בר סימן טוב כי "יש שתי דרכים לבדוק את הנגיף - בגרון או באף. באף הנגיף יותר משגשג, אך היפנים בודקים בגרון. יכול להיות שהתוצאות השליליות שהתקבלו ביפן נבעו מכך". לדבריו, "הסיכוי שההדבקה של נוסעי הספינה תסתיים באותה נוסעת "לא גבוה, ואני שם את מבטחי בשיבא ובטיפול שיינתן שם". 

באשר לשאלה אם נשקלת אפשרות לבצע בדיקות קורונה לכל האנשים שנמצאים בבידוד, השיב בר סימן טוב בשלילה, והסביר כי "זה פוטנציאל אדיר לקבל תשובה שלילית לא נכונה (פולס נגטיב), כמו שביפן אנשים קיבלו תוצאה שלא נושאים את הנגיף אבל בדיעבד כן נשאו. במקרה כזה, עלול להיווצר מצב שאדם חולה יחשוב שהוא בריא ויפסיק את הבידוד, לכן אנחנו מעדיפים לבדוק רק את מי שמראה סימפטומים".  

אגף הבידוד בבית החולים שיבא תל השומר
אגף הבידוד בבית החולים שיבא תל השומרצילום: תומר אפלבאום

לדבריו, "אני לא חרד, אני מודאג. אנחנו דרוכים מאד, עירניים, ולצד זה גם בטוחים ביכולות של המערכת הישראלית שבאמת הסתערה על המשימה. נכון שבתי החולים מלאים ועמוסים אבל המערכת יודעת להסתער על משימות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker