חזרתם מתאילנד? תקוו שיש לכם מספיק ימי מחלה

משרד הבריאות עידכן היום את צו בריאות העם בשל החשש מהתפשטות וירוס הקורונה ■ מעתה גם החוזרים מיעדים נוספים במזרח יחוייבו בבידוד ■ התעשיינים פנו לממשלה כדי שתספק הנחיות ברורות בנוגע למימון עלויות הבידוד

סיון קלינגבייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתגוננת מפני הקורונה בבנקוק, תאילנד
מתגוננת מפני הקורונה בבנקוק, תאילנדצילום: AFP

משרד הבריאות הוציא היום (שלישי) עדכון לצו בריאות העם בנוגע לנגיף הקורונה. על פי העדכון לצו גם מי שהיה בתאילנד, הונג קונג, סינגפור או מקאו, במהלך ה-14 יום האחרונים, גם לשהות קצרה, מתבקש בדומה למי ששב מסין, לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד השהייה האחרונה במדינות אלו (תקופת הדגירה).

תוקף ההחלטה על בידוד בית לחוזרים מתאילנד, הונג קונג, סינגפור ומקאו הוא לנוחתים בישראל החל מיום ראשון השבוע (16.2) ואילך. הבידוד לא חל על מי שהיה במקומות אלה במסגרת טיסת המשך.

משרד הבריאות קורא לציבור לשקול את נחיצות הנסיעות ליעדים תאילנד, יפן, הונג קונג, סינגפור, מקאו, דרום קוריאה וטיוואן, זאת בנוסף לאזהרת המסע שניתנה לגבי סין. 

הצו, שהוציא משרד הבריאות היום, מרחיב את תעודת מחלה גורפת לעובד השוהה בבידוד גם ליעדים שנוספו. על פי ההנחיות העובדים נדרשים להגיש למעסיקים הוכחה ששהו בסין תאילנד, הונג קונג, סינגפור או מקאו, ולאחר מכן בבידוד. ימי הבידוד יהיו על חשבון חופשת המחלה של העובד.

בתגובה לצו של משרד הבריאות אמר נשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר: "הצו מעורפל ולא מובן. לא ייתכן שהמעסיקים יידרשו לפרש את הצווים באופן עצמאי בשעה שהממשלה מרחיבה את הנחיות הבידוד ולא מוציאה הנחיות בנוגע למימון עלויות הבידוד. אנחנו מבינים לחלוטין את הצורך לנקוט בצעדים כדי למנוע את התפשטות הנגיף, אבל מצפים ממשרדי הממשלה לדבר ביניהם ולעשות עבודת מטה מסודרת, תוך בחינת האפשרות לשימוש בקרנות ממשלתיות שהוקמו למטרות חירום מסוג זה״. במגזר העסקי מסבירים כי לא לכל העובדים יש מספיק ימי מחלה בכדי לכסות את כל ימי הבידוד - ובמצב כזה הבידוד יגרור פגיעה במשכורת.

בהתאחדות התעשיינים טוענים כי לא ניתן לדרוש מהמגזר הפרטי לשאת בעלויות ימי היעדרות מהעבודה וכי אין מקור חוקי לחיוב זה. במכתב ששלח ביום ראשון נשיא התאחדות התעשיינים לשר הרווחה והעבודה, אופיר אקוניס, ולסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הוא ביקש הנחיות לגבי חובות המעסיקים. בינתיים לא ניתנה תשובה למכתב - לא ממשרד העבודה והרווחה לא ממשרד הבריאות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker