היצרנית של מרלבורו רוצה לתרום לקהילה - בזמן שהיא ממשיכה לגרום למוות

משרד הפנים הסיר מאתר המכרזים הממשלתי הצעת תמיכה של פיליפ מוריס בארגונים חברתיים ■ משרד הבריאות: הפרסום מנוגד למדיניות הממשלה. נפעל מול משרד הפנים להבהרת העניין ■ פיליפ מוריס: נמשיך לתרום לקהילה

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעשנים סיגריה
מעשנים סיגריהצילום: בלומברג

מי שביקר בשבוע האחרון במאגר הקולות הקוראים הממשלתי של משרד הפנים היה יכול למצוא בו קול קורא חריג למדי של לא אחרת מאשר ענקית הטבק פיליפ מוריס, יצרנית מרלבורו וחברת הטבק הגדולה בישראל. החברה תעניק תמיכה כספית לארגונים חברתיים וסביבתיים המקדמים יעדי פיתוח ברי קיימא של האו"ם (SDG).

החברה מציעה לארגונים להגיש לה בקשות לתמיכות ולמימון פעילות, בדגש על יעדי החברה: "צמצום פערים חברתיים וגיאוגרפיים, העצמה נשית, קידום החינוך למבוגרים, שוויון הזדמנויות לאנשים עם מוגבלויות, תמיכה באוכלוסיות מוחלשות, פרויקטים לקידום שימוש יעיל במשאבים, מיחזור חומרים, פתרונות לניהול פסולת, קידום אורח חיים הרמוני עם הטבע ועוד". 

צריך לשפשף את העיניים כדי להאמין: פיליפ מוריס היא חברת הטבק הגדולה בישראל עם נתח של כמעט 60% מהשוק. כלומר, בחישוב פשוט, המוצר שהיא מוכרת אחראי למותם של יותר מ-4,000 מבין ה-8,000 אנשים שמתים בשנה בישראל, עשרות אלפים במרוצת השנים, ועוד מספר עצום של חולים בשלל המחלות הנגרמות מעישון.

סיגריות. פיליפ מוריס אחראית ליותר ממחצית מ-11 מיליון בדלי הסיגריות המושלכים מדי יום בישראלצילום: Michaela Rehle/רויטרס

בנוסף, היא אחראית ליותר ממחצית מ-11 מיליון בדלי הסיגריות המושלכים מדי יום בישראל לרחוב המזהמים את הסביבה באופן חמור ביותר. העישון גם נחשב למחולל אי-שוויון גדול ביותר, המגדיל פערים בין עניים לעשירים, ופוגע באוכלוסיות חלשות. 

"האחריות התאגידית של תעשיית הטבק היא סתירה פנימית"

קשה לחשוב על "גרין ווש" (ניסיון לשוות דימוי ירוק לחברה מזהמת) ציני יותר מההצעה של פיליפ מוריס לעמותות - אם החברה באמת רוצה לתרום ל"צמצום פערים", "תמיכה באוכלוסיות מוחלשות" ו"קידום אורח חיים הרמוני עם הטבע" - היא צריכה פשוט להפסיק למכור את המוצר ההרסני והממית שלה. 

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמתצילום: דינה קליינמן

ולא מדובר רק בגרין ווש - פרסום הקול הקורא של פיליפ מוריס באתר המכרזים הממשלתי הוא גם הפרה של האמנה לפיקוח על הטבק, שעליה חתומה ישראל כבר שנים רבות. לפי הקווים המנחים של האמנה, "תעשיית הטבק מבצעת פעילויות המתוארות כאחריות חברתית כדי להרחיק את עצמה מהתדמית הקטלנית של המוצרים שהיא מייצרת ומוכרת או כדי להתערב בקביעת מדיניות של בריאות הציבור".

עוד קובעת האמנה כי פעילויות כאלה הן סוג של שיווק ופרסום, וכי "האחריות התאגידית של תעשיית הטבק היא סתירה פנימית לפי ארגון הבריאות העולמי, מכיוון שהמטרות של התעשייה הזאת מנוגדות למטרות של מדיניות הבריאות". לפיכך, האמנה אוסרת על המדינות החתומות עליה לשתף פעולה עם פעילויות כאלה.

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, פנה למשרד הבריאות בדרישה כי יפעל להסרת הקול קורא מאתר משרד הפנים וביקש "לוודא כי זו הפעם האחרונה בהיסטוריה בה משרדי ממשלה משתפים פעולה עם חברות טבק, בכל תחום". בנוסף, הוא דורש מהמשרד "לקבל החלטה כי כל גוף המגייס כספים מפיליפ מוריס באמצעות הקול הקורא האמור, יוחרם באופן גורף על ידי משרדי ממשלה, רשויות מקומיות ורשויות ציבוריות הכפופות להם, ולא ייתמך על ידם בשום דרך".

גם אנחנו פנינו למשרדי הפנים והבריאות, שמיהרו להתנער מהיוזמה. במשרד הפנים אמרו כי "מיד עם היוודע הדבר בעקבות פניית TheMarker, ובשל העובדה שמדובר ביצרנית סיגריות, הוחלט להסיר את הקול הקורא לאלתר מעמוד האינטרנט של משרד הפנים ולנקוט בפעולות הנדרשות על מנת שמקרים מסוג זה לא יישנו". במשרד הסבירו כי "מאגר הקולות הקוראים מוגש על ידי משרד הפנים כשירות לרשויות המקומיות. המערכת אוטומטית ומלקטת את כלל הקולות הקוראים מאתרי האינטרנט של משרדי הממשלה ושל גופים נוספים. במקרה הזה לוקט הקול הקורא של חברת פיליפ מוריס מאתר אינטרנט העוסק בסביבה וקיימות". 

סיגריות מרלבורוצילום: אי־פי

ממשרד הבריאות נמסר כי "כחלק מהמאבק בעישון, מדינת ישראל מחויבת ליישום אמנת המסגרת לפיקוח על הטבק (FCTC), וכחלק ממחויבות זו, על משרדי הממשלה והרשויות לצמצם ככל הניתן כל קשר ושותפות עם תעשיית הטבק. הפרסום וההנגשה שניתנה ליוזמת פיליפ מוריס באתר הממשלתי עומדים לכאורה בניגוד למדיניות הממשלה לצמצום העישון ונזקיו. אנו נפעל מול משרד הפנים להבהרת העניין".

מחברת הטבק פיליפ מוריס נמסר בתגובה: "פיליפ מוריס, בדומה לכל חברה עסקית, תורמת לקהילה. אחריות חברתית היא חלק מהפעילות העסקית שלנו ואנו פועלים לקדמה תחת עמידה בכל התנאים ובהתאם לחוק, עם כללים פנימיים מחמירים, שקיפות מלאה ועמידה בדרגות מוסר גבוהות. לאורך השנים קיבלנו הערכה רבה על תרומתנו לעמותות בנושאים שונים ביניהן עמותות לקידום והעצמה נשית, נפגעי תקיפה מינית, בעלי צרכים מיוחדים, אוכלוסיות מוחלשות ועוד. כחלק ממימוש חזונה של החברה לעתיד ללא עשן, ומעבר לאלטרנטיבות פחות מזיקות, נמשיך לתרום ולפעול למען הקהילה".

גטניו העיר בתגובה כי "מי שממית אלפי נשים בשנה, מי שגורם למוגבלות פיזית, אין להתיר לו לנסות למרק מצפונו ביוזמות חברתיות. האחריות החברתית היחידה שביכולתן של חברות טבק לגלות היא פשוט לחדול מלהתקיים, ובכך לחסוך חיים של אלפי ישראלים וישראליות בשנה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker