"לא נהפוך לעיר הקורונה של ישראל": תמונות ראשונות מהמרכז לחולים שמוקם בראשל"צ

העירייה עתרה נגד ההחלטה להסב את המרכז הגריאטרי בעיר למרכז לבידוד של חולי קורונה, כשאלה יתגלו בישראל, וכינתה את המהלך "מחטף מסוכן" ■ משרד הבריאות: "מכינים את כל האתרים האפשריים לקליטת מטופלים" ■ ברקע: הליך גישור ביחס לשימוש במבנה בית החולים

רוני לינדר
המרכז הרפואי הגריאטרי מלבן הכנות וירוס קורונה
עבודות ההסבה בבית החולים "מלבן"צילום: משרד הבריאות

עיריית ראשון לציון עתרה היום (שלישי) לבית משפט השלום בעיר, נגד החלטת משרד הבריאות להסב את המרכז הרפואי הגריאטרי ("המלבן") למרכז בידוד לחולים בקורונה. לפני כמה ימים, הודיע המשרד שהמוסד הגריאטרי הממשלתי ישמש מרכז בידוד לחולים בקורונה, כשאלה יתגלו בישראל. בידוד החולים דרוש כדי למנוע הפצה והדבקה בנגיף.

בעירייה טוענים כי פנו לבית המשפט כדי להגן על הקשישים השוהים במוסד, אך אף כדי לצמצם את הסכנה האפשרית לתושבי העיר אם המוסד אכן ישמש מרכז בידוד. מהעירייה נמסר כי הסבת המוסד תסכן את תושבי העיר בפרט ואת תושבי גוש דן בכלל, שכן המוסד נמצא "בלב שכונת מגורים בעיר הרביעית בגודלה בישראל". בהודעה לעיתונות שמסרה, כינתה העירייה את המהלך "מחטף ציני ומסוכן" והדגישה "לא נהפוך לעיר הקורונה של ישראל".

משרד הבריאות דחה את טענת העירייה לגבי פגיעה אפשרית בקשישים. גורמים במשרד הבהירו כי החולים לא ישוכנו במבנה שבו שוכנים הקשישים שנותרו במוסד (המוסד נמצא בתהליכי פינוי; ר"ל)". בכיר במשרד אף תהה אם "באמת נדמה למישהו שמשרד הבריאות יסכן קשישים ויאשפז לצדם חולי קורונה?"

המרכז הרפואי בראשון לציון שיוסב לטיפול בחולי קורונה
המרכז הרפואי בראשון לציון שיוסב לטיפול בחולי קורונהצילום: משרד הבריאות

מנגד ראש עיריית ראשון לציון, רז קינסטליך, אמר כי "מדובר במרכז רפואי קטן, כך שאין כל היגיון כלכלי בהשקעה האדירה הנחוצה כדי להסב אותו לשמש בית חולים לקורונה. בסין נבנו שני בתי חולים חדשים רבי קומות, מבודדים ומתקדמים ביותר, בתוך שבועיים – ובישראל, משרד הבריאות מבקש להציג מראית עין, כסת"ח. זאת במקום ליצור פתרון ראוי של מרכז רפואי גדול, מבודד ומרוחק מאוכלוסייה".

קינסטליך הוסיף כי העירייה ומשרד הבריאות נמצאים בהליך גישור ביחס לשימוש במרכז הרפואי. "נציגי המשרד תועדו בימים האחרונים כשהם קובעים עובדות בשטח, במטרה להפוך את המקום לאכסניית חולי קורונה", אמר. זאת, אף שהמרכז נמצא "בבעלות העירייה ובשטחה".

ממשרד הבריאות נמסר כי "עד כה נגיף הקורונה לא הגיע לישראל. הנחת העבודה של מערכת הבריאות היא לעבוד כאילו הוא כן. אנו נערכים לתרחישים הדבקות בנגיף בשטח ישראל ומכינים את כל האתרים האפשריים של משרד הבריאות לקליטת מטופלים מסוגים שונים. חולים בקורנה ככלל יטופלו בבתי חולים כלליים. עם זאת, אנו נערכים לכמה תרחישים שבהם יהיה צריך לתת מענים מורכבים יותר, ולפיכך מכינים את התשתיות העומדות לרשותנו לטיפול באזרחי מדינת ישראל - לא רק בראשון לציון".

רז קינסטליך
רז קינסטליך, ראש עיריית ראשון לציוןצילום: אייל טואג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker