"אין אפשרות לאכוף את החוק": התשובה המפתיעה שקיבל אזרח ממשרד הבריאות

חוק העישון החדש נכנס לתוקף בלי מנגנון אכיפה, בלי פקחים ובלי מענה לציבור ■ המשרד קרא לציבור לשלוח תלונות על הפרת החוק, אך אזרח שהגיש תלונה קיבל תשובה כי "אין בחוק סעיף המאפשר אכיפה כלל"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות
סיגריות לפני השינוי בחוקצילום: אורן זיו

"לצערי, אין בחוק סעיף המאפשר אכיפה כלל, לכן אין אפשרות לאכוף את החוק" - זו התשובה שקיבל ד"ר מארק לוריא, פעיל נגד עישון שפנה למייל שפירסם משרד הבריאות לציבור לצורך דיווח על הפרות של החוק החדש להגבלת שיווק ופרסום מוצרי עישון. במשפט ברור וקצר, הסביר עובד אגף האכיפה והפיקוח של משרד הבריאות את האמת הערומה: נכון להיום, אין למשרד כל יכולת לאכוף את החוק. 

לוריא, יו"ר הוועדה להגבלת העישון, ערך בשבוע שעבר סיור קצר בעיר מגוריו ירושלים, כדי לבדוק אם החלק השלישי והאחרון של החוק החדש אכן נאכף. מיום רביעי שעבר נאסר על חנויות להציג סיגריות לראווה, ועליהן להסתיר את החפיסות. בנוסף, כל חפיסות הסיגריות שנמכרות צריכות להיות אחידות - בצבע חאקי כהה, וללא כל סימן מסחרי.

לוריא גילה בסיור הקצר שערך הפרות רבות של החוק. מבין שש פיצוציות ומינימרקטים שבדק, בארבעה מצא הפרות: סיגריות באריזות הישנות שעדיין נמכרות או חפיסות שעדיין מוצגות על מדפי הסיגריות. הוא שלח את ממצאיו למייל שסיפק משרד הבריאות רק כמה ימים קודם לכן ככתובת לפניות הציבור על הפרות החוק.

"משרד הבריאות קורא לציבור הרחב לדווח על הפרות של החוק ולהעביר תיאור של ההפרה, מקום העבירה ותיעוד מצולם שלה לאגף האכיפה והפיקוח של המשרד במייל prevent@moh.gov.il", כתב שר הבריאות, יעקב ליצמן, במענה למכתב שקיבל בנושא, וכן בתגובות לתקשורת. לוריא צילם, תיעד, ערך רשימה מדויקת של הכתובות ושיגר למייל. התשובה שקיבל, שלפיה אין למשרד כל יכולת לאכוף את החוק, היא רגע נדיר של כנות. 

יעקב ליצמן. אחראי על אכיפת החוקצילום: אמיל סלמן

"החוק שעבר בכנסת קובע כי שר הבריאות הוא האחראי על אכיפתו של החוק. לכן, האחריות על יישומו של החוק והטמעת האיסורים הכלולים בו מונחת על כתפיו", מסבירה שירה כסלו, מנכ"לית המיזם למיגור העישון שפנתה לליצמן בנושא. 

לדבריה, החוק כולל שורה של איסורים והוראות בדבר הסנקציות בגין הפרתו. "אמנם החוק אינו כולל הוראות מפורטות בתחום האכיפה, אך הדבר אינו גורע מאחריותו של שר הבריאות בעניין. בשנה שחלפה מאז שאושר החוק בכנסת, יכול היה שר הבריאות לקדם את נושא האכיפה, לבקש תקני פקחים ולקיים דיונים בנושא עם משרדי הממשלה השונים. למרבה הצער עניין זה לא קודם, וכעת ייתכן שהדבר יפגע ביישום החוק", אמרה כסלו.

"חוק ללא שיניים צפוי להיכשל"

על פי הסעיפים שנקבעו בחוק, גובה הקנס על העבירות הללו - אי הסתרת הסיגריות ומכירת סיגריות בחפיסה לא אחידה - עלול להגיע ל-226 אלף שקל לכל עבירה, על פי פרשנות מחמירה של החוק. זהו סכום משמעותי עבור בעלי פיצוציה קטנה, ובדרך כלל ייקבע מדרג ענישה שעשוי לכלול מכתבי התרעה ואזהרות לפני הטלת מלוא הקנס.

כמו כן, כניסת חוק חדש כזה לתוקף אמורה להיות מלווה בקמפיין של הסברה לציבור ולבעלי העסקים הקטנים - המסביר את דרישות החוק, האפשרויות להתלונן על הפרתו וכמובן - ההיגיון שעומד מאחוריו. כל זאת לא נעשה.

פנינו למשרד הבריאות עם התגובה שקיבל לוריא, וביקשנו להבין מדוע המשרד מפנה מתלוננים למייל, אם אין לו כל דרך להתמודד עם הפניות ולאכוף את החוק. שאלנו גם מה הטעם בחקיקת חוק שאין דרך לאכוף אותו.

"החוק קובע הוראות ואיסורים בנוגע לפרסום ושיווק של מוצרי עישון. כפי שפורסם, ניתן לפנות למשרד הבריאות ולדווח על הפרות של החוק", נמסר מהמשרד. כלומר, המשרד שוב מפנה את הציבור לפנות לאותה כתובת מייל, שממנה יצאה תשובה שאין למשרד דרך לאכוף את החוק. עוד נמסר כי "המשרד ימשיך לפעול בהתאם לסמכויותיו לפי חוק. לאחר כינון הכנסת, המשרד יפעל להרחבת סמכויותיו". מה יש למשרד להגיד על מי שנתן את התשובה הכנה והאמיתית ללוריא? "זו תשובה שלא היתה צריכה להינתן". 

לאור התשובות שקיבל ממשרד הבריאות, פנה לוריא למשטרת ישראל. הוא הגיש השבוע תלונה מתועדת נגד העסקים שמפרים את החוק, אף שהוא מודע היטב כי טיפול משטרתי בעבירות שאמורות להיאכף על ידי רשויות מקומיות ופקחי משרד הבריאות - הוא לא אידיאלי. 

שירה כסלוצילום: אייל טואג

הנזק באי-אכיפת החוק ברור. "כל יום שעובר בלי שמשרד הבריאות דואג למלא את החלל בתחומי הפיקוח, האכיפה וההסברה מוביל להמשך הפקרתו של הציבור – ובמיוחד של הצעירים ושל בני הנוער – לחסדיהן של חברות העישון ושל שיטות השיווק המתוחכמות שלהן", אומרת כסלו.

לדבריה, "חוק ללא שיניים צפוי להיכשל. אם משרד הבריאות לא יירתם בהקדם לפתרון הבעיה, המאמצים הרבים שהושקעו בגיבוש החוק ובחקיקתו עלולים לרדת לטמיון. היקפי העישון בקרב הדור הבא של הישראלים עלולות להישאר כפי שהם, ואולי אף יוסיפו לעלות תוך סיכון בריאותם וחייהם של מאות אלפים".

פרופ' חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור של ההסתדרות הרפואית, מוסיף כי "אסור לנו לאפשר עבריינות שתגרום להתמכרותו של דור חדש למוצרים שגורמים למותם של 8,000 ישראלים בשנה. לשר הבריאות ליצמן ולרשויות המקומיות יש אחריות לוודא את אכיפת החוקים בנוגע לעישון, החיוניים לשמירה על בריאות הציבור". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker