אורי יוגב לוטש עיניים לתפקיד יו"ר כללית - אחרי שנשכר לייעץ לקופה

אורי יוגב, לשעבר ראש אגף התקציבים במשרד האוצר ומנהל רשות החברות הממשלתיות, החל לייעץ בשנה אחרונה לשירותי בריאות כללית על נדל"ן שברשותה ■ במקביל, הוא הגיש את מועמדותו לתפקיד יו"ר הקופה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי יוגבצילום: אייל טואג

אורי יוגב, לשעבר ראש אגף התקציבים במשרד האוצר ומנהל רשות החברות הממשלתיות, החל לייעץ בשנה אחרונה לשירותי בריאות כללית על נדל"ן שברשותה, במסגרת חברת ייעוץ שבבעלותו. במקביל, הוא הגיש את מועמדותו לתפקיד יו"ר הקופה. מי שחיבר בין הצדדים הוא ראובן קוגן, המכיר אותו עוד מימיו באוצר.

התקשורת בין הקופה ליוגב נעשית באמצעות חברת פרופרו, שבה הוא מחזיק 50%. שותפו לחברה הוא שמואל רבינא, לשעבר דירקטור בווייטווטר שהיתה בבעלותו של יוגב, וכיום רשום כאחד הבעלים בפיוצ'ר מוביליטי — חברה שאותה הקים יוגב ובראשה הוא עומד. פיוצ'ר מוביליטי רשומה כחברה לתועלת הציבור — ובמקביל נתמכת על ידי חברות מסחריות בענף התחבורה ומציעה "פגישות אינטימיות" עם מקבלי החלטות בתחום התחבורה והמיסוי, תמורת תשלום.

פרופרו נבחרה לעבודת הייעוץ במארס 2019 ביחד עם חברת פז כלכלה והנדסה, במסגרת הליך תיחור (הליך שבו חברה פונה מיוזמתה לחברות ומבקשת הצעות מחיר). סמנכ"ל הכספים בקופת החולים בזמן ההליך היה קוגן, בעבר סגן ראש אגף התקציבים באוצר, ולאחר מכן סמנכ"ל פיתוח ברכבת ישראל — תפקידים שדרכם הכיר את יוגב. במסגרת הליך התיחור, קוגן, שהודיע באחרונה על פרישה מהקופה אחרי שנתיים בתפקיד, הפנה את אנשי הכללית גם לקבוצה של יוגב.

ראובן קוגןצילום: ניר קידר

זאת לא הפעם הראשונה שיוגב נשכר על ידי גוף ציבורי כיועץ. בינואר 2007 שכרה חברת החשמל, ללא מכרז, את יוגב למתן שירותי ייעוץ אסטרטגי בעלות כוללת של 900 אלף שקל.

בכללית סירבו למסור מהו היקף התשלום שיקבלו חברות פז ופרופרו בגין עבודת הייעוץ, אך ציינו כי מדובר בתשלום עבור פרויקט ספציפי. להערכת מקור הבקיא בפרטים, מדובר בפרויקט ייעוץ שהיקפו מאות אלפי שקלים.

קופת החולים הוותיקה בישראל מחזיקה בנכסי נדל"ן במקומות מבוקשים בלב הערים, שאותם רכשה עוד לפני קום המדינה. לפי מקור הקיא בפרטים, בספרי הכללית, נכון להיום, שווי הנדל"ן הוא כ–7 מיליארד שקל. ואולם, חלק מהנכסים לא משוערכים להווה, ולכן ניתן להעריך את שווי הנכסים ב–10–15 מיליארד שקל.

קופת חולים כלליתצילום: ניר קידר

מיוגב נמסר: "פרופרו וחברת פז כלכלה בראשות דניאלה פז, זכו כדין, ומתוקף מומחיותם וניסיונם הרב, בהליך מכרזי שקיימה שירותי בריאות כללית. קבוצת פרופרו־פז פעלה במשך מספר חודשים כדי למפות ולנתח את פעילות החברה בתחום תהליכי ניהול הנדל"ן הנהוגים בה והגישה דו"ח מקצועי ומקיף, הממליץ לשירותי בריאות כללית על דרכים לחיסכון של מאות מיליוני שקלים בשנה. מטרתה של פיוצ׳ר מוביליטי, כפי שמופיע במסמכיה וכפי שמתבטא בפעילותה, היא 'צמצום הגודש ועומסי התנועה, צמצום תאונות הדרכים ונזקיהן, הקטנת פליטת מזהמים בענף התחבורה וחיסכון בעלויות הסעת אנשים והעברת מוצרים'".

מכללית נמסר: "כללית ערכה פנייה תחרותית לכמה חברות למתן הצעות עבור שירותי ייעוץ בתחום שיפור ההליכים לייזום הליכי בינוי והקמת מרפאות. ההצעה המשותפת של פז כלכלה והנדסה ופרופרו נבחרה כהצעה הזוכה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker