מנכ"ל משרד הבריאות: "השיח על קריסת המערכת מיצה את עצמו"

משה בר סימן-טוב קרא לגיבוש תוכנית ארוכת טווח להתמודדות עם הזדקנות האוכלוסייה, להעלאת מס הבריאות וביטול הסכמי הייצוב עם הקופות: "אין עוד מדינה שבה דמי ביטוח הבריאות נמוכים כל כך"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב
מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טובצילום: רמי שלוש

"אסור לנו ליצור שיח של קריסה ואי-ספיקה - הוא מיצה את עצמו". כך אמר הבוקר (רביעי) מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן-טוב, בפתיחת כנס ים המלח של המכון הלאומי לחקר מדיניות הבריאות.

לדברי בר סימן-טוב, "הדרך הנכונה לקבל משאבים הוא לא להדגיש מסכנות ומצוקות, אלא את המצוינות. הציבור די עייף מכל הגעוואלד הזה. בהפוך על הפוך אנחנו שוחקים את הקשב של הציבור לנושא מרוב הדיבורים על קריסה". 

לדבריו, "אנחנו צריכים להציע לציבור משהו אחר – מערכת ציבורית ישראלית, שלהבדיל ממערכות אחרות - עובדת ומתפקדת מצוין. יש לה קשיים, אבל גם יכולות - ולכן כדאי להשקיע דווקא בה ולשפר אותה. כמו שצה"ל לא מפסיד במלחמות כדי לקבל תקציב, כך גם אנחנו ננצח את החורף והעומסים ונקבל עוד משאבים כדי להמשיך להשתפר ולעשות יותר טוב".

עם זאת, בר סימן-טוב הזכיר את מצוקות המערכת והדגיש כי "2020 גורלית למערכת הבריאות. לאחר שנים שהגידול נטו בבני ה-75 ומעלה הסתכם באלפים בודדים, ב-2020 הוא יהיה 16 אלף, וב-2021, שגם היא תגיע, ליותר מ-26 אלף, ואחר כך ליותר מ-30 אלף". לדבריו, "מדינה שתכפיל את מספר הקשישים שלה בתוך עשר שנים -  לא תוכל לעשות זאת בלי תוכנית ארוכת טווח".  

בר סימן-טוב הציג את הדרישות האולטימטיביות של המשרד מהממשלה הבאה - העלאת מס הבריאות, ביטול הסכמי הייצוב עם קופות החולים ודרישה לעדכון תקציבי קופות החולים לפי הגידול הדמוגרפי באוכלוסייה והזדקנותה. הסכמי הייצוב הם הדרך של המדינה להזרים כסף לקופות החולים - שנמצאות בגירעון כמעט קבוע. במסגרת ההסכמים התלת־שנתיים, כל קופה מתחייבת לעמוד ביעדים כלכליים ואיכותיים, ובתמורה מעבירה לה המדינה את הסכומים הגדולים שדרושים ליציבותה.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ושר האוצר, משה כחלון
סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, ושר האוצר, משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

"הכלי של הסכמי הייצוב מיצה את עצמו. מקומו של הכסף שנמצא בהסכמי הייצוב הוא בסל, ולא נחתום יותר על הסכמים כאלה", הודיע בר סימן-טוב. לדבריו, במציאות של הסכמי ייצוב, "אין מערכת כללים ברורה, אין מערכת הבטחת קיום הסכמים ברורה, ואין מסגרת תקציבית ידועה ומובטחת שמאפשרת תכנון רב-שנתי". 

לגבי המס, אמר בר סימן-טוב כי כל תוכנית עתידית, "חייבת לכלול העלאה של דמי ביטוח בריאות, אחרת כל תוספת שתינתן – תישחק על ציר הזמן ונשוב להיות במצב שבו קונייקטורה פוליטית מכריעה את גורל המערכת".

לדבריו, "דמי ביטוח בריאות יצטרכו לעלות לשיעורים דומים כמו בכל מדינה אחרת. אין עוד מדינה - אולי חוץ ממקסיקו, שבה דמי ביטוח בריאות נמוכים כל כך, וגם אחרי ההעלאה - נישאר הנמוכים בעולם". בר סימן-טוב מתכוון להעלאה של 0.5%-1% במס הבריאות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker