בג"ץ יכריע - האם העיתונים יוכלו להמשיך לפרסם סיגריות ומוצרי עישון?

בעתירה של המיזם למיגור העישון נטען כי סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן - שנמצא בניגוד עניינים בשל זיקתו לעיתון "המודיע" - יזם את הפטור שמזיק לבריאות הציבור ■ המדינה: הליך החקיקה היה תקין ומעמיק

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סיגריות
סיגריות לפני השינוי בחוקצילום: אורן זיו

"הצעת החוק לא תחול על העיתונות הכתובה" - השורה הקצרה והקריטית הזאת בהחלטת ועדת השרים לענייני חקיקה מדצמבר 2017 עומדת במרכז עתירה של המיזם למיגור העישון נגד הכנסת, הממשלה, משרד הבריאות והעיתונים "ידיעות אחרונות" ו"הארץ". העתירה תידון מחר (ב') בבג"ץ, על ידי הרכב השופטים דוד מינץ, מני מזוז ויצחק עמית. המיזם דורש לבטל את הסעיפים המחריגים את העיתונות המודפסת מהאיסור הגורף שהוטל על פרסום מוצרי עישון בחוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק, שנכנס לתוקף בחודש מארס האחרון. 

במרכז העתירה: החלטתה של ועדת שרים לחקיקה לפיה הממשלה תסכים לתמוך בהצעת החוק שאוסרת כל סוג של פרסום מוצרי עישון - בתנאי שלא יחול על העיתונות הכתובה. לטענת המיזם, ההחלטה נובעת מדרישה מפורשת של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, דרך עוזרו מוטי בבצ'ק, שנכח בוועדה (ליצמן היה אז בתקופה שבין התפטרותו מהממשלה לחזרתו לתפקיד).

במיזם נטען כי ליצמן היה מצוי באותה עת ובעת שהצעת החוק נידונה בכנסת "בניגוד עניינים מהותי", הנובע מזיקתו לעיתון "המודיע" שהיה עלול להינזק מאיסור פרסום מוצרי העישון. העותרים הסתמכו בכך על הסדר ניגוד העניינים שנערך לליצמן במארס השנה, לפיו קשריו עם עיתון המודיע מונעים ממנו לנקוט בפעולות שונות הנוגעות לעיתון בעתיד. עוד נטען כי ההחרגה פוגעת בזכות לבריאות בכל פעם שהיא משאירה פתח לפרסום המוצרים המזיקים, וכן פוגעת בחופש העיסוק בכך שמאפשרת לעיתונות המודפסת הטבה משמעותית בהשוואה לגופי תקשורת אחרים. את המיזם מייצג עו"ד אפי מיכאלי.

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמןצילום: אורן בן חקון

בתגובתה דוחה המדינה את הטענות, וחוזרת על הנימוקים שנשמעו בוועדת הכלכלה להצדקת החרגת העיתונות המודפסת: ראשית, החשש מפגיעה כלכלית בעיתונות המודפסת שסובלת מירידה חדה בפרסום באופן שעלול לאיים על עצם קיומה; שנית, הטענה שצעירים שבהם מתמקדת החקיקה כמעט ולא נחשפים לעיתונות מודפסת, והעובדה שהחוק כולל חובת פרסום "מודעות נגד" שמעודדות הפסקת עישון. הם מזכירים כי בדיוני ועדת הכלכלה נימקה לא אחרת מאשר נציגת משרד הבריאות את ההחרגה בצורך לאזן בין הגבלת פרסום מוצרי עישון לבין הגנה על העיתונת המודפסת ודאגה ל"עיתונות חופשית ועצמאית". עוד כותבת המדינה בתשובתה כי בוועדת הכלכלה התקיים דיון מעמיק בכל סעיפי הצעת החוק, כולל בהחרגת העיתונות המודפסת, ולכן אי אפשר לצפות מבית המשפט לשנות את החלטתה של הכנסת. 

המדינה מזכירה, באמצעות הפרקליטים עמרי אפשטיין ולירון הופפלד ממחלקת הבג"צים, כי ליצמן לא היה שר בזמן התכנסות ועדת השרים, אך לא מכחישה כי הדרישה הגיעה מכיוון לשכתו (בבצ'ק). בתגובה גם מצוין מספר פעמים כי יש לצרף את ליצמן עצמו כמשיב בעתירה. בנוסף, אין כל התייחסות של המדינה לטענה המרכזית של המיזם לפיה ליצמן נמצא בניגוד עניינים מהותי בשל הזיקה שלו לעיתון "המודיע", כפי שקבע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט. יצוין כי במקור הוגשה העתירה נגד המדינה בלבד, אך ביולי ביקשו להצטרף אליה כמשיבים גם העיתונים "הארץ" ו"ידיעות אחרונות", בטענה שלתוצאות העתירה השלכות כלכליות משמעותיות עבורן. צירופן אושר.

עיתון "המודיע"צילום: אייל טואג

בג"ץ צפוי לדון מחר גם בעתירת פורום יבואני ויצרני מוצרי האיוד בלשכת המסחר, שעתר אף הוא נגד משרד הבריאות ונגד הכנסת בדרישה שלא להחיל את החוק על מוצרי איוד ללא טבק (סיגריות אלקטרוניות). זאת בטענה כי מדובר בחקיקה חריגה ביחס לעולם, כי נפלו פגמים בהליך החקיקה, וכי החלת האיסורים השונים על סיגריות אלקטרוניות תגרום לפגיעה בבריאות הציבור. בעקבות העתירה, ביקשה ההסתדרות הרפואית להצטרף כידידת בית המשפט להליך, באמצעות הקליניקה לקידום הזכות לבריאות במרכז הבינתחומי בהרצליה. לבקשה צורפה חוות דעת מפורטת שמסבירה מדוע חשוב להטיל את כל המגבלות החלות על סיגריות בוערות גם על סיגריות אלקטרוניות.

בשבוע שעבר הגישה המדינה גם את תשובתה לעתירה זאת, בה דחתה מכל וכל את הטענות ופירטה את הסכנות לבריאות הציבור הגלומות בשימוש בסיגריות אלקטרוניות. בשבוע שעבר הודיעה ענקית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול כי היא מוחקת את העתירה שהגישה באופן עצמאי כנגד החקיקה. עם זאת, ג'ול ממשיכה להיות חברה בפורום.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker