ג'ול ישראל מפטרת עובדים, מצמצמת פעילות ותמשוך עתירתה לבג"ץ

ענקית הסיגריות האלקטרוניות תצמצם משמעותית את פעילותה ומפטרת את רוב עובדיה בישראל ■ המנכ"ל בארץ, איתי נחמיאס, יישאר בשלב זה בתפקידו ■ ל-TheMarker נודע, כי החברה תמשוך את עתירתה לבג"ץ נגד החוק למניעת פרסום ושיווק מוצרי עישון

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אשה מעשנת סיגריה אלקטרונית של "ג'ול"
התמכרות. עישון סיגריה אלקטרוניתצילום: Craig Mitchelldyer/אי־פי

ענקית הסיגריות האלקטרוניות ג'ול, תצמצם משמעותית את פעילותה ומפטרת את רוב עובדיה בישראל - המונים הכיום כ-50 במספר. בחברה לא מוכנים למסור מה מספר המפוטרים המדויק שצפוי. המנכ"ל בישראל, איתי נחמיאס, יישאר בשלב זה בתפקידו.

השינוי מגיע על רקע ארגון מחדש ופיטורים נרחבים בג'ול העולמית, וזאת על רקע מחלת המאדים, הזינוק במספר בני הנוער המכורים לג'ול בארצות הברית, ושורת תביעות נגדה.

ל-TheMarker נודע, כי החברה תמשוך את עתירתה לבג"ץ נגד החוק למניעת פרסום ושיווק מוצרי עישון, עתירה שבה השקיעה החברה מאמצים רבים והדיון בה אמור להתקיים ביום שני. 

המהלך מהווה המשך של ההכרזה של ג'ול העולמית על ארגון מחדש בחברה וצמצום משמעותי במצבת עובדיה ברחבי העולם. בהודעת החברה נמסר כי "החברה צמחה בקצב מהיר בשנים האחרונות, אך כדי להתאים את מבנה העלויות למצב החדש של השוק, יצטמצם כוח העבודה בכ-650 עובדים מתוך 4,051 עובדי ג'ול ברחבי העולם".

עוד נמסר מהחברה כי "הארגון מחדש בחברה יסייע לנו להתמקד בהפחתת ומניעת השימוש בקרב קטינים, קבלת אישור PMTA ממנהל התרופות והמזון האמריקאי תוך המשך השקעה במחקר מדעי ובייצור טכנולוגיות חדשות".

צרות בצרורות

למרות הודעתה של ג'ול כי היא מושכת את עתירתה נגד משרד הבריאות, עתירת הפורום של יצרני ויבואני מוצרי האיוד, שג'ול היא חלק ממנו נמשכת כרגיל. יצוין כי נכון להיום ג'ול היא חלק מהפורום, ורופאים שחברים ה"מועצה המדעית" שהקימה ג'ול מופיעים בחוות דעת של הפורום (פרופ' גיל סיגל)  ובראיונות בתקשורת (פרופ' יהודה אדלר) כנציגי הפורום. לפיכך, כל עוד ג'ול חברה בולטת בפורום - היא ממשיכה למעשה לנהל את העתירה - תחת כובע אחר. 

הצמצום הדרמטי במצבת העובדים בג'ול מגיע על רקע "צרות שמגיעות בצרורות" לחברה בחודשים האחרונים: מחד, מחלת המאיידים המסתורית שהתפרצה בארצות הברית וגרמה למותם של לפחות 40 אנשים ולמחלתם של יותר מ- 2,000.

המחלה גרמה לבהלה, ולקריאות להפסיק או לפחות להגביל את השימוש בסיגריות אלקטרוניות, ופגעה קשות בג'ול - ששולטת על כ-75% מהשוק האמריקאי. לאחרונה הכריז המרכז למניעת מחלות בארצות הברית (ה-CDC) כי סוג של ויטמין E שלא נמצא במוצרי ג'ול אלא במחסניות פירטיות של מריחואנה נמצא כ"גורם משמעותי" בגרימת המחלה, אך הנזק הגדול לקטגוריה כולה כבר נגרם, ועדיין לא נאמרה המילה האחרונה בנושא.  

החברה מואשמת בארצות הברית על ידי גורמים רבים, באחריות למגיפת ההתמכרות של הנוער לסיגריות אלקטרוניות. זאת, בין היתר, דרך טעמי הפירות שלה שנחשבים למושכים במיוחד, וגם דרך שיטות ואסטרטגיות השיווק שלה - לפחות בתחילת דרכה - שכוונו באופן מיוחד כלפי בני נוער וצעירים.

מצמצמת את פעילותה בישראל, ג'ולצילום: עופר וקנין

הנתונים מבהילים: לאחרונה פורסמו נתוני 2019 של סקר השימוש של בני נוער במוצרי עישון שעורכים ה-FDA וה-CDC, שחשף כי שיעור השימוש של תלמידי חטיבות ביניים ותיכונים בארצות הברית בסיגריות אלקטרוניות ממשיך להרקיע שחקים: יותר מחמישה מיליון בני נוער דיווחו על שימוש בסיגריות אלקטרוניות בחודש האחרון - זינוק עצום לעומת השנה הקודמת, אז המספר עמד על 3.6 מיליון. בין השנים 2017 ל- 2019 השימוש בסיגריות אלקטרוניות בקרב תלמידי תיכון יותר מהכפיל את עצמו - ל- 27.5% מהתלמידים בארצות הברית. 60 אחוז מהם דיווחו כי הם משתמשים בג'ול. 

הבעיות הללו הובילו את ענקית הסיגריות האלקטרוניות לשורה של צעדים רדיקליים מבחינתה, שמטרתם לעצור את הדימום: בספטמבר האחרון הודיעה ג'ול, כי המנכ"ל הקודם של החברה, קווין ברנס, יוחלף בקיי.סי. קרוסתווייט, לשעבר סמנכ"ל אסטרטגיה וצמיחה בענקית הטבק אלטריה, יצרנית מרלבורו. המהלך נעשה על רקע המשבר הגדול ובכך השלימה את המהלך של ההתמזגות אל תוך תעשיית הטבק שהחל בדצמבר 2018 כאשר אלטריה רכשה 35% ממניות ג'ול תמורת סכום אגדי של 12.8 מיליארד דולר.

 במקביל להחלפת המנכ"ל, הודיעה ג'ול כי היא עוצרת את כל הפרסום בשלטי חוצות, עיתונים ומדיה דיגיטלית בארה"ב. 

צעדים אחרים בהם נקטה, נועדו להקדים את הרגולטור, בעיקר זה האמריקאי: כך, באחרונה הודיעה ג'ול כי תפסיק את המכירות של סיגריות המנטה, טעם פופורי במיוחד בקרב צעירים. חודש לפני כן הודיעה החברה כי היא מפסיקה את שיווק הסיגריות האלקטרוניות בטעמי פירות בארה"ב. זאת, כדי לעצור את התמכרות הצעירים למוצריה.

בישראל, אגב, החברה ממשיכה למכור עד היום מחסניות בטעמי פירות. כאשר שאלנו מדוע הסניף הישראלי אינו "מיישר קו" עם ההחלטה האמריקאית, הוסבר לנו כי לחברה יש מדיניות שונה בכל מדינה בה היא פועלת: "חברת Juul מאמינה שאיוד נוזל בטעמים יכול לשחק תפקיד משמעותי בסיוע למעשנים בגירים להתרחק מסיגריות בוערות", נמסר מהחברה, "החברה מחוייבת לשיתוף פעולה עם הרגולטור בכל אחד מהשווקים שבהם היא פועלת מתוך כוונה להוביל את תעשיית הסיגריות האלקטרוניות באופן אחראי ולסייע למעשנים בגירים למצוא חלופה לסיגריות בוערות, תוך יישום אקטיבי של תכנית מניעת  שימוש של קטינים במוצר". 

נכון לעכשיו, העתיד של ג'ול לוט בערפל: מלבד צמצום הטעמים שנחשבים לגורם משיכה מרכזי למוצרי החברה, ג'ול נתונה גם תחת כמה חקירות של מדינות, כולל חקירות של  מינהל המזון והתרופות האמריקאי נציבות הסחר הפדרלית בשל ההשפעות המזיקות של עישון סיגריות אלקטרוניות. לאחרונה התראיין בכיר לשעבר בחברה לסוכנות הידיעות רויטרס וסיפר כי החברה הייתה מודעת כבר בשלב מוקדם מאד של שיווק המוצרים שלה כי בני נוער מתמכרים למוצר - אך לא עצרה זאת. בתחילת החודש הגישה מדינת קליפורניה תביעה נגד ג'ול בגין שיווק מכוון ומכירה של מוצרי ניקוטין בטעמים לבני נוער. "ג'ול העתיקה את התרגילים מספר המהלכים של חברות הטבק הגדולות, והתוצאות היו צפויות – מיליוני קטינים וצעירים אמריקאים משתמשים כיום במוצריה", אמר התובע הכללי של קליפורניה.

"במדינה הזאת לא ניתן לילדים להתפתות באמצעות התנהלות כוזבת". קליפורניה הייתה בכך למדינה השנייה שתובעת את החברה, אחרי שצפון קרוליינה תבעה אותה במאי. במקביל, אילינוי, מסצ'וסטס ומדינות נוספות חוקרות אף הן את התנהלות החברה. דובר של ג'ול מסר כי הלקוחות המיועדים של החברה הם מעשנים מבוגרים. "איננו מתכוונים למשוך משתמשים קטינים", אמר הדובר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker