בעקבות חשיפת TheMarker: קנס של רבע מיליון שקל לחברה ששיווקה תוסף תזונה כטיפול לסרטן

חברת נאוקן, המשווקת את התכשיר ואלור הומני, שהוצג על ידה כבעל יכולות לריפוי סוגים שונים של סרטן, תידרש לשלם קנס גדול ■ החקירה נפתחה גם בעקבות חוות דעת של משרד הבריאות ■ הרשות להגנת הצרכן: "ניצול חולשתם של חולים בשעתם הקשה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך אתר ואלור הומניצילום: צילום מסך מתוך אתר ואלור הומני

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן הודיעה היום (חמישי) על כוונתה להטיל קנס של 242 אלף שקל על חברת נאוקן, המשווקת את התכשיר ואלור הומני, שהוצג על ידה כבעל יכולות לריפוי סוגים שונים של סרטן - ללא תימוכין וביסוס מדעי ורפואי באשר לסגולותיו הרפואיות. החברה מואשמת בהפרה של שלושה סעיפים שונים של הטעיה לפי חוק הגנת הצרכן.

חקירת הרשות נפתחה בעקבות חשיפת TheMarker מאפריל 2018, שלפיה תוסף התזונה המורכב מכורכום וחבלבל השדה משווק כתרופת פלא נגד סרטן בלבלב, בשד, במעי הגס ובמוח - בעלות של 4,500 שקל. זאת, ללא תימוכין מדעיים מתאימים, ותוך יצירת מצג שווא, שלפיו החברה קשורה למוסדות האקדמיים הדסה ומכון ויצמן. במסגרת החקירה נאספו חומרים מהחברה, והמנכ"לית נחקרה במשרדי הרשות. במקור נקבע גובה הקנס על 303 אלף שקל, אך מכיוון שלחברה אין הפרות קודמות הוא הופחת ב-20% בהתאם לתקנות הגנת הצרכן.

מהרשות נמסר כי אמירות ומסרים שונים שבהם השתמשה החברה באתר האינטרנט שלה "הוצגו ללא תימוכין, ואין בהם כדי לבסס מדעית ורפואית פעילות רפואית כלשהי של תוסף התזונה - בפרט ביחס למחלות הסרטן". באתר החברה נכתב, בין השאר, כי "במחקרים נמצא באופן חד-משמעי כי ואלור הומני הורג את התאים הסרטניים, ומראה תוצאות טובות יותר מטיפולים כימותרפיים", וכן כי "מטופלים עם סרטן ערמונית, עצם, לימפומה, מילומה נפוצה, סרטן כבד, סרטן השד וכו' שקיבלו את התכשיר הראו הטבה משמעותית במדדים הסרטניים".

אניטה יצחק, ראש אגף החקירות ברשות להגנת הצרכן ולסחר ההוגןצילום: רמי שלוש

הרשות ביססה את קביעתה כי מדובר במסרים מטעים גם על חוות דעתו של יו"ר הוועדה לבדיקת הטעיית הציבור בפרסום במשרד הבריאות, ד"ר טל לביא, וחוות דעתו של יו"ר המועצה הלאומית למניעה ואבחון וטיפול במחלות ממאירות, פרופ' אליעזר רובינזון .

אניטה יצחק, סגנית הממונה על הרשות וראש אגף חקירות ומודיעין, אמרה כי "ייחוס סגולות רפואיות למוצרים הנחזים ל'תרופות פלא' הינו הטעיה חמורה שלעיתים עלולה אף לפגוע בבריאות הצרכן, וכן להחסיר ולמנוע ממנו טיפול רפואי מציל חיים. מדובר בניצול חולשתם של חולים בשעה הקשה להם מכל, כשהם משתכנעים לרכוש את התכשיר באלפי שקלים. הרשות לא תאפשר לבצע הפרות חמורות מסוג זה, ותפעל למיצוי הדין כנגד המפרים".

גילוי נאות: באחרונה הגישה חברת נאוקן תביעת לשון הרע נגד TheMarker בעקבות חשיפת מכירת תוסף התזונה ואופן שיווקו לחולי סרטן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker