ד"ר ריי ביטון, שנהפכה לרופאה נגד כל הסיכויים - נבחרה ליו"ר ארגון המתמחים

ביטון, כיום מתמחה באסותא אשדוד, מסמנת את היעדים להסכם הרופאים הקרוב: הקפדה על שינה, הסעות וקיצור תורנויות למתמחים ■ בדרך יהיה על הארגון לשכנע את בית הדין לעבודה להכיר בו כארגון יציג

רוני לינדר
דוקטור ריי ביטון
ד"ר ריי ביטוןצילום: דפנה לוצקי
רוני לינדר

ד"ר ריי ביטון, מתמחה ברפואה פנימית מבית החולים אסותא אשדוד, מונתה לתפקיד יו"ר ארגון המתמחים מרשם.

ביטון, 36, התפרסמה בעקבות מאבק אישי שניהלה כדי להפוך לרופאה, שתועד ב- TheMarker. דרכה למקצוע כללה "מסלול מכשולים", שהחל בבית ספר התיכון שבו אפילו לא היתה לה אפשרות לגשת לחמש יחידות במתמטיקה, לאחר מכן פנתה למסלול של שיפור ושידרוג הבגרויות שלה, חזרה חמש פעמים על הבחינה הפסיכומטרית, השלימה תואר ראשון ברפואת חירום, עברה ללמוד רפואה בהונגריה וחזרה ללימודי רפואה במסלול התלת-שנתי לרפואה בצפת.

בשלוש השנים האחרונות היא מתמחה ברפואה פנימית בבית החולים אסותא אשדוד, שם היא מובילה את התארגנות המתמחים במסגרת ארגון מרשם. ביטון היתה מועמדת יחידה לתפקיד, לאחר שהוכרז על בחירות פתוחות, והיא מחליפה את היו"ר הקודם וממייסדי הארגון, ד"ר אראל בוצ'ינסקי, שפרש אחרי ארבע שנים בתפקיד. 

ארגון מרשם הוקם -2015 כארגון אופוזיציוני להסתדרות הרפואית, אך הזרעים להקמתו נזרעו בזמן מאבק הרופאים הגדול של 2011, שבו מחו המתמחים על מה שהגדירו חוסר ייצוג הולם לצרכיהם הייחודיים על ידי ההסתדרות הרפואית, שניהלה את המאבק. בשיאו של ה"מרד" אף הגישו 1,000 מהם מכתבי התפטרות. באופן תקדימי, לאחר הסכם הרופאים הגדול, השיגו המתמחים הישגים נוספים במשא ומתן מול המדינה, שכללו יום מנוחה נוסף אחרי תורנות סוף שבוע ומענקים שונים.

כיום מונה מרשם כ-1,000 רופאים מתמחים, מתוך כ-7,000 מתמחים שפועלים בישראל, שהם יותר מרבע מכלל הרופאים הפעילים בישראל. לאחר הקמתו של מרשם הוקם גם בהסתדרות הרפואית פורום המתמחים ברפואה, שמטרתו לטפל בבעיות היחודיות למתמחים. עם זאת, נכון להיום רק מתמחה אחד חבר במזכירות ההסתדרות הרפואית, המונה 32 חברים.  

ביטון הובילה את מאבק המתמחים בבית החולים אסותא אשדוד, שבו רוב המתמחים שייכים למרשם ולא להסתדרות הרפואית. עם זאת, באחרונה ספג הארגון מכה במאבק הדגל שלו באסותא אשדוד, כשבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע דחה את בקשתו להכיר במתמחים בבית החולים כיחידת מיקוח נפרדת מהרופאים המומחים. הארגון הגיש ערעור לבית הדין הארצי לעבודה. 

ביטון מתמנית ליו"ר הארגון בתקופה מכריעה מבחינת יחסי העבודה של הרופאים - הסכם הרופאים של 2011 מסתיים בסוף השנה, והמשא ומתן על ההסכם הבא אמור להתחיל בקרוב.

ביטון כבר מסמנת את היעדים שלה להסכם של 2020: "נפעל בכל האמצעים כדי להבטיח תנאי העסקה הולמים למתמחים - החל בארוחות תורן, חדרי מנוחה ראויים, הקפדה על שינה יזומה, אי-חריגה משעות תורנות, הסעות, ובתקווה גם קיצור תורנויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker