נתניהו הצהיר: "אנחנו פותחים בית חולים חדש בבאר שבע"; מה קורה בפועל?

אתמול נשאל ראש הממשלה בראיון לחדשות 13 האם "אתה לא מרגיש אחראי למצב הקשה בבתי החולים?". התשובה שלו ("אנחנו פותחים בית חולים בבאר שבע") הצליחה להקפיץ לא מעט אנשים במערכת הבריאות

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש הממשלה, בנימין נתניהו
ראש הממשלה, בנימין נתניהוצילום: RONEN ZVULUN / REUTERS

לא ברבים מהראיונות שקיים בימים האחרונים נשאל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על מצב מערכת הבריאות, נושא שהבליח לכמה שבועות בזמן מערכת הבחירות הקודמת, אך די נבלע בנוכחית. בראיון שהתקיים אתמול (ראשון) עם אודי סגל בערוץ 13 הנושא בכל זאת עלה. "אתה לא מרגיש אחראי למצב הקשה בבתי החולים?" שאל סגל. נתניהו ענה, בין השאר כי "אנחנו פותחים בית חולים חדש בבאר שבע".

התשובה הזאת הצליחה להקפיץ לא מעט אנשים במערכת הבריאות. לבית החולים החדש שעתיד לקום בבאר שבע כבר יש שם - הוא ייקרא על שמו של ראש הממשלה ונשיא המדינה לשעבר שמעון פרס - אך עדיין לא פורסם מכרז להקמתו. בית החולים הוא יוזמה שיושבת על המדף כבר הרבה יותר מדי שנים, מאז 2014, ומקודמת בחוסר חשק ובלית ברירה רק בעקבות מחאות אזרחיות ופנייה לערכאות משפטיות.

לפי החלטת הממשלה המקורית, המכרז להקמת בית החולים היה אמור להתפרסם עד ספטמבר 2016. בינואר 2017 הכריז סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, כי בתוך שלושה חודשים תונח אבן הפינה לבית החולים, אך רק בתחילת 2019 פירסמה הממשלה קול קורא - ולא מכרז - להיוועצות בדבר מודל ההקמה הראוי לבית החולים.

ההחלטה על הקמת בית החולים התקבלה בעקבות המלצה של ועדה ציבורית, שדנה בשיפור שירותי הבריאות בנגב, בראשות מנכ"ל משרד הבריאות דאז, פרופ' ארנון אפק, שכללה נציגים של כל משרדי הממשלה הרלוונטיים, והיא נתמכה בחום גם על ידי מנכ"ל משרד ראש הממשלה דאז, הראל לוקר.

אוכלוסיית נפת באר שבע גדלה במהירות: מ-602 אלף תושבים בסוף 2008 ל-731 אלף תושבים בסוף 2017 - גידול של 21.4%. אוכלוסייה זו נשענת באופן כמעט בלעדי על מרכז רפואי אחד - סורוקה בבאר שבע, שהוא המרכז הרפואי הגדול במדינה, עם כ-1,100 מיטות ומתקרב לקצה גבול היתרון לגודל.

בית החולים סורוקה בבאר שבע
בית החולים סורוקה, באר שבע. כבר לא מספיק לאוכלוסייה המתרחבת בעירצילום: אילן אסייג

ועדת אפק קבעה כי ב-2025 יידרשו בנפת באר שבע כ-1,900 מיטות, שחלקן יתווספו לסורוקה. לצד זאת, קבעה הוועדה כי יש להקים לצד סורוקה, עד 2025, מרכז רפואי ציבורי משולב הכולל 400-300 מיטות אשפוז, מרכז גריאטרי ובית חולים פסיכיאטרי - בין היתר כדי ליצור "תחרות באזור היחיד בארץ שאין בו תחרות", וכן בכדי ליצור מקומות לימוד נוספים, שיאפשרו את הגדלת מספר הסטודנטים לרפואה ולסיעוד שיהוו תוספת לכוח האדם בדרום.

אבל זרעי הדחיינות שניכרים כיום נזרעו כבר באותה ועדה, כשדעת המיעוט שנכתבה על ידי נציג האוצר קבעה כי מדובר ב"הרפתקה", וכי "הקמת בית חולים נוסף, מעבר לעלותו האדירה, תגרום לאינפלציית שכר ותטיל על המדינה לממן סבסוד קבוע לבית חולים פריפריאלי, בלי להעלות את רמת שירותי הבריאות בדרום ביחס לאלטרנטיבות".

יעקב ליצמן
יעקב ליצמן, סגן שר הבריאותצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות הדחיות החוזרות ונשנות ופרסום הקול הקורא, שנתפש כתרגיל מריחה נוסף לעיכוב הקמת בית החולים, הוגשה באפריל השנה עתירה של ראשי רשויות וארגוני הבריאות בנגב בדרישה לפרסם מכרז להקמת בית החולים. העתירה ממתינה לדיון הראשון שנקבע רק ליוני 2020, כלומר - כמעט ארבע שנים אחרי המועד המקורי שבו היה אמור להתפרסם המכרז.

בנייה של בית חולים חדש אורכת כעשור, והיא מלאה באתגרים קטנים, גדולים וענקיים כמו אתגרי תקציב, כוח אדם, ותפעול. המכרז, אם וכאשר יפורסם, יידרש להמתין לממשלה הבאה שעומדת בפני שוקת תקציבית שבורה. האם לאור כל זאת נתניהו יכול להגיד ש"אנחנו בונים בית חולים חדש?", זאת ישפוט הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker