בעקבות מחלת הריאות הקטלנית - משרד הבריאות מזהיר מפני אידוי שמני קנאביס

הקריאה - עקב מחלת הריאות הקשה בארה"ב - שגרמה לחמישה מקרי מוות ול-450 חולים ■ ברוב המקרים נמצא שימוש בשמן קנאביס באידוי ■ בישראל יותר מ-18 אלף בעלי רישיון לשימוש בשמן קנאביס לצרכים רפואיים

רוני לינדר
מכשירי אידוי שהוחרמו בבית ספר במסצ'וסטס, ב-2018
מכשירי אידוי צילום: Steven Senne/אי־פי

משרד הבריאות מזהיר את הציבור משימוש במכשירי "ופורייזר" (מכשיר אידוי אלקטרוני) לצורך אידוי של שמני קנאביס, מחשש למחלת הריאות המסתורית - שלפי הדיווחים בארה"ב גרמה למותם של חמישה בני אדם ול-450 חולים ברחבי המדינה. הסימפטומים של המחלה החדשה ומסכנת החיים הם חום, שיעול, קוצר נשימה, כאבים בחזה, בחילה והקאות, ובחלק מהמקרים גם תופעות נוירולוגיות. עד היום לא התגלו מקרים של המחלה בישראל או מחוץ לארה"ב.

עד כה, המרכז האמריקאי לבקרת מחלות (ה-CDC) לא הצליח לאתר חומר אחד משותף לכל המקרים שנבדקים, ודובריו אומרים כי פיצוח התעלומה יארך זמן. עם זאת, לפי הודעת המרכז, ברוב המקרים היה מעורב שמן קנאביס באידוי. "בעוד שרבים מהחולים דיווחו על שימוש במוצרים המכילים THC (החומר הממסטל בקנאביס - ר.ל), באחרונה חלקם דיווחו על שימוש גם בניקוטין וגם ב-THC, וקבוצה קטנה יותר דיווחה על שימוש בניקוטין בלבד", נמסר מהמרכז. במשרד הבריאות הדגישו כי "שמן קנאביס מיועד לצריכה רק באמצעות טפטוף מתחת ללשון ואסור להשתמש בו במכשירי אידוי (ופורייזר)".

בישראל יש כ-18.5 אלף בעלי רישיון לשימוש בשמן קנאביס לצרכים רפואיים. האיגוד הישראלי לרפואת ילדים הלך אתמול (ראשון) רחוק יותר ממשרד הבריאות וקרא להפסקה מיידית של שיווק סיגריות אלקטרוניות בישראל. גם ה-CDC פירסם המלצה לאמריקאים לשקול את הפסקת השימוש בסיגריות אלקטרוניות עד לגמר החקירה. לעמת זאת, ה-FDA הסתפק בהמלצה מתונה יותר וביקש מהציבור האמריקאי שלא לעשות שימוש בשמני קנאביס במכשירי האידוי. במשרד הבריאות מדגישים כי "עמדת המשרד קובעת: השימוש בסיגריה אלקטרונית מזיק לבריאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker