שביתת האחיות מושהית עד אוגוסט - אך הן יוכלו להמשיך בעיצומים

בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הורה להקפיא את השביתה שבה פתחו האחיות אתמול עד תחילת אוגוסט, ובינתיים העיצומים יימשכו ■ סלע המחלוקת העיקרי - הדרישות לגבי מבדקי האיכות בבתי חולים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ויו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן, היום
מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, ויו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן, בסיום הדיון היוםצילום: אייל בסון

שביתת האחיות הסתיימה, לעת עתה: בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב החליט היום (ד') כי השביתה שבה פתחו אתמול (שלישי) תושהה עד לתחילת אוגוסט. בתקופה זו העיצומים יימשכו, ולמשרד הבריאות תישמר הזכות לקצץ את שכרן של האחיות שינקטו בעיצומים. במהלך התקופה הזו יתקיים מו"מ בחסות בית המשפט על העומסים, המטלות ודרישות האקרדיטציה (מבדקי האיכות שנערכים בבתי חולים ובמוסדות רפואיים).

להחלטה קדם ניסיון של בית הדין לגרום לצדדים להגיע להסכמות, שלא צלח. סלע המחלוקת העיקרי הוא סביב התנגדות משרד הבריאות לנהל משא ומתן עם האחיות על דרישות האקרדיטציה. בדיון אמר מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, כי כריבון הוא מבקש לשמור לעצמו את הזכות לקבוע מה יהיו הנהלים והבקרות במערכת הבריאות. מנגד טענה יו"ר הסתדרות האחיות, אילנה כהן, כי מכיוון שהמטלות שנוספו בשנים האחרונות כרוכות בהסטת תקנים מהסכם התקינה הרגיל לצורך קיום המבחנים - זו הפרה של הסכם התקינה ועילה לסכסוך עבודה.

בר סימן טוב אמר בדיון כי "אנחנו מוכנים לבחון את הדרך שבה אנחנו עושים בקרות", אך התעקש לא להגדיר את האקרדיטציה עצמה כנושא למשא ומתן. כהן אמרה: "אני לא נגד האקרדיטציה, אבל מבקשת פסק זמן ולבדוק מה מתאים לארץ".

הדיון כולו התנהל תוך עקיצות הדדיות בין השניים, שמכירים זה את זה כבר יותר מעשור, עוד מימיו של בר סימן טוב באגף התקציבים באוצר. בסיום הדיון הם הצטלמו מחובקים, ובר סימן טוב אמר כי "אני בטוח שהסוף של התהליך הזה יהיה הסכמה שבה שני הצדדים ירגישו שהם קידמו את מערכת הבריאות הציבורית בישראל. ניתן להיכנס לתהליך מהיר ויעיל של הידברות, שבו נראה כיצד מורידים את נטל העבודה מהאחיות מבלי לפגוע במטופלים". הוא הוסיף כי "היכולת שלנו לקדם עניינים בתקופת בחירות מוגבלת", אך הוא מאמין ואופטימי שלאחר הבחירות תהיה בשורה גדולה למערכת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker