ליצמן דורש מנתניהו מסוק זמין 24/7 לפינוי תושבי אילת במקרי חירום רפואיים

עלות הצבת המסוק - 8 מיליון שקל בשנה ■ כיום משרת את העיר מסוק יחיד שמוצב במנחת ליד באר שבע ונוחת ביטבתה, אך לא באילת ■ ב-2019 צפויים התושבים והתיירים בעיר להזדקק ליותר מ-100 פינויים מוסקים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מסוק חילוץ
מסוק חילוץצילום: אליהו הרשקוביץ

סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מבקש מראש הממשלה בנימין נתניהו להקצות תקציב מיוחד עבור הצבת מסוק קבוע באילת, שישמש כונן פינוי מוסק במשך כל שעות היממה והשבוע. התקציב המבוקש הוא כ-5 מיליון שקל בסכום חד-פעמי לטובת הקמת מנחת אזרחי, ותקציב שוטף של 8 מיליון שקל בשנה להבטחת הזמינות המלאה.

מסוק דרוש במצבים מסכני חיים כמו צנתורי לב דחופים, צנתורי מוח ולידה מוקדמת של פג, שלא יכולים לקבל מענה בבית החולים יוספטל באילת. "חובתנו להבטיח מענה ראוי לכל אזרח ואזרח במדינת ישראל, גם אם בחר לחיות בעיר המרוחקת 240 ק"מ ממרכז רפואי משמעותי", כותב ליצמן.

הצורך במסוק אינו קשור לפינוי שדה דב, אך ליצמן מבקש מראש הממשלה לנצל את הדיון שהתפתח לגבי מצב שירותי הבריאות בעיר, בעקבות פינוי השדה, כדי לתת מענה לנושא הפינוי הדחוף מהעיר.

העיר אילת. נתניהו הודיע כי יעביר לה סכום של 400 מיליון שקל
העיר אילת. נתניהו הודיע כי יעביר לה סכום של 400 מיליון שקלצילום: משה מילנר / לע"מ

המרחק בין אילת למרכז הרפואי הקרוב ביותר, סורוקה, הוא 240 קילומטר. העיר מסתמכת על שירותי מד"א באמצעות מסוק שמגיע ממנחת שדה תימן שליד באר שבע, בהנחה שאינו תפוס או עסוק במשימה אחרת. גם אם המסוק פנוי - הוא בדרך כלל נוחת ביטבתה, לשם מגיע החולה באמבולנס. התהליך כולו כרוך בטרטור הפצוע או החולה, והפסד זמן יקר של חצי שעה לפחות עד לפינויו למרכז רפואי גדול, כתב ליצמן.

באילת כ-60 אלף תושבים ועוד עשרות אלפי תיירים בכל רגע נתון, ובסך הכל מוערך מספר האנשים שנמצאים בה בכ-200 אלף איש. ליצמן הוסיף כי הצורך בפינוי מוסק הולך וגובר בכל שנה: ב-2016 בוצעו 14 פינויים מוסקים, ב-2018 עלה המספר ליותר מ-60, וב-2019 הצפי הוא כי יבוצעו יותר מ-100 פינויים מוסקים.

"כדי להבטיח שבעת צורך רפואי דחוף תעמוד לתושבי אילת והתיירים שמבקרים בה האפשרות לקבל טיפול רפואי מיטבי ומציל חיים, מוכרחים להציב באילת מסוק ייעודי לטובת פינוי רפואי", כתב ליצמן לנתניהו. "עלינו להבטיח שתושבי אילת ידעו שבעת צורך רפואי דחוף יהיה מי שיוכל לתת להם מענה ובזמן סביר. על כן אבקשך לפעול בכל הכלים שעומדים לרשותך על מנת לקבל את התקציב לטובת תושבי אילת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker