הקופות מוזילות את הביטוחים המשלמים - עד עשרות שקלים בשנה למבוטח

ההפחתה - השנייה בתוך שנה - תצא בעקבות רפורמות לצמצום ההוצאה הפרטית לבריאות ■ אחת מהן כוללת הקצאה של כמיליארד שקל לקופות החולים עבור קיצור תורים לניתוחים

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קופת חולים כללית
קופת חולים כלליתצילום: אריאל שליט

קופות החולים מפחיתות את הפרמיות החודשיות של הביטוחים המשלימים שלהן בכ-250 מיליון שקל. הפחתה זו מתווספת להפחתה של 341 מיליון שקל בפרמיות שבוצעה ביולי שעבר, כך שבסך הכל חסכו מבוטחי הביטוחים המשלימים כ-600 מיליון שקל בתוך שנה. מדובר בעשרות עד מאות שקלים בשנה לכל מבוטח.  

הפחתת הפרמיות מגיעה בעקבות שתי רפורמות בתחום הבריאות שהנהיגה הממשלה בשנתיים האחרונות: הראשונה היא "חוק הצינון" שבמסגרתו נאסר על רופאים לנתח באופן פרטי מטופלים, שטופלו על ידם במערכת הציבורית למשך חצי שנה. השנייה היא הקצאה של כמיליארד שקל לקופות החולים עבור קיצור תורים לניתוחים, מתוכם 800 מיליון שקל תמורת העברת ניתוחים שבוצעו בעבר במימון פרטי של הביטוח המשלים  - למימון ציבורי של הקופה.

צעדים אלה, שנועדו לריסון ההוצאה הפרטית לבריאות, נושאים פרי: ההפחתה הנוכחית היא של שקלים בודדים לחודש עבור מבוטחים משלל קבוצות הגיל, אך במצטבר היא מגיעה לעד עשרות שקלים בשנה, בנוסף לעשרות שקלים שכבר נחסכו. בחישוב משפחתי, הסכומים יכולים להגיע להפחתה של עד מאות שקלים בשנה.

כך, למשל, מבוטחים בני 40 עד 49 בכללית מושלם ישלמו עתה 52 שקל לחודש לעומת 55 שקלים עד היום; מבוטחים בני 65 עד 69 בכללית פלטינום ישלמו 73 שקל לעומת 83 שקל עד היום; מבוטחים בני 30 עד 45 במכבי זהב ישלמו 62 שקל בחודש לעומת 67 עד היום; מבוטחים בני 70 עד 80 במאוחדת שיא ישלמו 114 במקום 123 שקל; ומבוטחים בני 54 עד 59 בלאומית זהב ישלמו 109 שקל במקום 116.  

לצד ההפחתה בפרמיות החודשיות, ניתוחים שמבוצעים במערכת הציבורית נעשים בחינם וללא כל השתתפות עצמית, לעומת השתתפויות עצמיות של מאות עד אלפי שקלים בניתוחים שבוצעו דרך הביטוח המשלים.  

הרפורמה לוותה בביקורת, בעיקר מצד בתי החולים הציבוריים, על כך שהממשלה מאפשרת לקופות החולים להפנות מטופלים לניתוחים במימון ציבורי גם במוסדות פרטיים - כמו אסותא והרצליה מדיקל סנטר. קופות החולים טענו כי הסכומים לא יספיקו כדי לקצר את התורים לניתוחים - אלא רק להעבירם ממימון פרטי לציבורי. משרד הבריאות טרם פירסם באיזה היקף גדל מספר הניתוחים האלקטיביים (ניתוחים קבועים מראש), אבל במשרד אומרים כי היקף הניתוחים גדל משמעותית מאז הרפורמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker