"נשלם בחיי אדם": בכללית ובמכבי דורשים מהממשלה לדחות את סגירת שדה דב

חשש במערכת הבריאות: רופאים יסרבו להגיע לאילת והחולים הקשים יתקשו לצאת מהעיר לטיפולים במרכז ■ בכל חודש מגיעים כ-60 רופאים לאילת ויוצאים ממנה כ-100 חולים

רוני לינדר
בית החולים על שם יוספטל באילת
בית החולים על שם יוספטל באילתצילום: ג'קי פומס

סגירת שדה דב, המתוכננת בעוד שבועיים, תוביל לקריסת שירותי הבריאות באילת - זה המסר שמשמיעים היום (ב') בשירותי בריאות כללית, קופת החולים שמפעילה את בית החולים היחיד בעיר, יוספטל, ומבטחת 56% מתושביה. בכללית דורשים מהממשלה כינוס דיון חירום בנושא ודחיית סגירת שדה התעופה עד לקיומו.

במכתב ששיגר מנכ"ל שירותי בריאות כללית, פרופ' אהוד דודסון, לראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, ולסגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, הוא מתריע כי סגירת שדה דב והעברת הטיסות לנתב"ג תגרום למשבר קשה ביכולת של הקופה לספק שירותי בריאות לתושבי העיר, וביכולתם של החולים לצאת ממנה לצורך קבלת שירותים רפואיים במרכז הארץ.

גם מנכל מכבי שירותי בריאות רן סער פנה במכתב דומה לליצמן ונתניהו. לדבריו, "אם שדה דב ייסגר, ייפגעו החולים הקשים ביותר. חולים אלה יסבלו גם מפגיעה בשרות באילת עצמה מכיוון שרופאים רבים יימנעו מלטוס אליה.

ד"ר אהוד דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כללית
ד"ר אהוד דודסון, מנכ"ל שירותי בריאות כלליתצילום: אייל טואג

"נוכח הקשיים הרבים באספקת שירותי בריאות נאותים באילת, חשיבותו של שדה דב למערכת הבריאות היא אקוטית. כבר כיום קשה לכל הקופות ולבית החולים לספק שירות באילת. המצב רק יחריף במידה ושדה דב ייסגר. אנו מפצירים בכם לא לסגור את שדה דב ולהמשיך את פעילותו".

באילת מתגוררים כ-65 אלף תושבים. כללית מטיסה על חשבונה ממרכז הארץ ליוספטל ולמרפאות הקופה בעיר כ-60 רופאים מומחים מדי חודש, וכעת חוששים בקופה כי חלק גדול מהם יפסיקו להגיע אליה.

"מערכת הבריאות באילת נסמכת באופן כמעט מוחלט על טיסות בין אילת למרכז הארץ, כאשר עשרות רופאים במקצועות חיוניים כמו גינקולוגיה, נפרולוגיה, קרדיולוגיה, נוירולוגיה ילדים, ריאות ועמוד שדרה, מגיעים מדי שבוע לעיר על מנת לתת שירות רפואי רציף", כתב דודסון, "בתחילת יולי נאלץ לבטל את הפעילות הנרחבת של רופאים יועצים בכל המקצועות, בשל התארכות הנסיעה".

שדה דב
שדה דבצילום: טל כהן

בנוסף לתנועה של רופאים לאילת, כ-100 מטופלים יוצאים מהעיר מדי חודש לצורך קבלת טיפול במרכז, בעיקר בבתי החולים איכילוב, בילינסון ומאיר. לדברי דודסון, חולים רבים כבר הצהירו כי ייאלצו לוותר על טיפול רפואי בשל הנסיעה מנתב"ג, שכרוכה במאמץ ועייפות גדולים בעקבות מצבם הבריאותי. 

דודסון הוסיף כי עד לרגע זה, שבועיים לפני סגירת שדה דב, קופת חולים כללית לא קיבלה כל הודעה רשמית על שינוי הפעילות בשדה דב, ולא התקיים כל דיון על המשמעויות הכלכליות של המהלך והשלכותיו על מערכת הבריאות באילת.

ד"ר אלדר ברקוביץ'
ד"ר אלדר ברקוביץ, מנהל מרחב אילת של כללית וביה"ח יוספטל צילום: שלומי דעיי

"ניאלץ לסגור שירותים חיוניים ופשוט נתחיל לשלם מחיר בחיי אדם", מתריע ד"ר אלדר ברקוביץ', מנהל מרחב אילת בכללית ובית החולים יוספטל בעיר, בשיחה עם TheMarker. "אנחנו לא יודעים בפני מה אנחנו עומדים, לא קיבלנו עד עתה אף הודעה רשמית ואף הנחיה או עדכון הנוגעים למה שהולך לקרות אחרי הסגירה".

לדבריו, "עשרות רופאים שמגיעים לפה מדי שבוע על בסיס קבוע מתקשים להזמין טיסות מיולי והלאה. נכון להיום יש שלוש טיסות ביום מנתב"ג, לעומת 10-7 טיסות ביום משדה דב", הסביר ברקוביץ'. "מאחורי כל רופא שלא מגיע ליום עבודה בעיר נותרים עשרות מטופלים שמחכים לבדיקת רופא שלושה חודשים. אם הוא לא יגיע - הם פשוט לא ייבדקו".

ברקוביץ' מדגיש את הקושי הצפוי של חולי הסרטן בקבלת טיפול, לאחר סגירת השדה: "יש שירותים שלא ניתן לספק אותם באילת, כמו הקרנות לחולי סרטן", הסביר, "יתכן שבקרוב גם טיפולים כימותרפיים לא יהיו באילת, אם האונקולוגים יודיעו שלא יוכלו להגיע".

לדבריו, זמן ההגעה הכולל של רופא מנתב"ג לאילת כמעט מכפיל את עצמו, לעומת ההגעה משדה דב. "רופאים לא יהיו מסוגלים לעמוד בדרישה הזאת - להיות 8-7 שעות בדרכים, עבור 8-7 שעות עבודה".

המצב החדש כבר מתחיל להרתיע את הרופאים, שהחלו לבטל את הגעתם לעיר. "במכון להתפתחות הילד יש שבעה רופאים מקומיים ועוד 30 עובדים לא מקומיים", אמר ברקוביץ', "הם כבר הודיעו לי שזה הופך בלתי אפשרי מבחינה אישית ומשפחתית להגיע לפה. יש להם חלופות מאד מפתות באזור המרכז, אלה מקצועות המצויים במחסור בכל הארץ".

גורמים במשרד ראש הממשלה מסרו בתגובה כי "בימים אלה מתקיימים דיונים בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום