ההסתדרות הרפואית: "הרחבת סמכויות האחיות - מחטף באישון לילה"

בהסתדרות הרפואית טוענים כי החוזר להרחבת הסמכויות הופץ חד צדדית, לאחר חודשים של גישור עם הרופאים - ורגע לפני ההסכמות בנושא ■ משרד הבריאות: "לא היה מחטף, ניתן לעדכן את החוזר"

רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אחות במרפאה
אחות במרפאהצילום: דניאל בר און

ההסתדרות הרפואית (הר"י) מאיימת לפתוח בצעדים ארגוניים אם משרד הבריאות לא יחזור בו מהחוזר שמרחיב את סמכויות האחיות בקהילה - כך נודע ל-TheMarker. לטענת הר"י, החוזר הוא "מחטף" שהופץ חד צדדית, וברגע האחרון לפני הסיכומים הסופיים עם הרופאים, כשעדיין יש נושאים במחלוקת. במשרד הבריאות דוחים את הטענות, אך מבהירים כי ניתן יהיה לעדכן את החוזר בהמשך.

בשבוע שעבר הפיץ מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, חוזר מנכ"ל המפרט את מתווה המקצוע החדש: אחות מומחית בקהילה. על פי המתווה, אחות מומחית בקהילה שתעבוד לצד רופא משפחה תקבל סמכויות נרחבות, שכיום שייכות רק לרופאים - בהן בדיקה ואבחון של חולים, רישום תרופות ושינוי מינוני תרופות במגוון מצבים רפואיים, חידוש מרשמים לחולים כרוניים ומתן אישורי מחלה לילדים ולמבוגרים. זאת, כדי לפנות את זמנם של רופאי המשפחה לטיפול בחולים ובמצבים מורכבים, ולפתור אותם מעניינים פרוצדורליים ופשוטים. 

המתווה נכתב בתום הליך גישור בניהולו של פרופ' מרדכי שני, מראשי מערכת הבריאות, שכלל גם את ההסתדרות הרפואית. זאת, לאחר שהניסיון הקודם של משרד הבריאות לפני שנה לייסד את המקצוע נתקל במחאה קשה מצד הרופאים. אלו טענו כי מדובר ב"הנחתה" של המשרד הפורצת את גבולות המקצוע שלהם, ואף הכריזו על סכסוך עבודה בעניין.

"הכשלת המאמץ ביישורת האחרונה"

"נדהמנו לגלות כי למרות ההבנות וההבטחות בנושא פירסמתם כמחטף חוזר מנכ"ל בנוסח סופי, מתוך מטרה אחת בלבד - לקבוע באופן חד צדדי עובדות בשטח", כותב יו"ר ההסתדרות פרופ' ציון חגי לבר סימן טוב.

"זאת, על אף שהובטח לנו כי ההסכמות שהגענו אליהם בוועדה, בהובלתו של פרופ' שני ולאחר מאמצים קדחתניים ואינטנסיביים שארכו חודשים שבהם הצדדים השקיעו מאמצים מרובים, יבואו לידי ביטוי בחוזר. כל שנותר היה לדון ולסכם את נושא רשימת הסמכויות, ואף נקבעה לכך פגישה ייעודית בחודש הבא. לפיכך, לא ברור מדוע אצה למשרד הבריאות הדרך בפרסום החוזר באישון לילה, תוך הכשלת המאמץ דווקא בישורת האחרונה ופגיעה באמון הצדדים שרק החל להירקם מחדש".

חגי מבהיר כי הנוסח שפורסם אינו מקובל על ההסתדרות הרפואית, ומציין שני נושאים במחלוקת. הראשון הוא הרכב הוועדה המייעצת, שתקבע את ההכשרה ובחינת הסף לאחות מומחית. לפי החוזר, הוועדה תורכב מארבעה רופאים וארבע אחיות, אך לא מצוין שיוכם הארגוני או התמחותם. בהסתדרות הרפואית רוצים שהרכב הרופאים בוועדה יכלול שלושה נציגים של איגוד רופאי המשפחה, אחד מהם גם נציג המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית, ונציג של חטיבת הרפואה במשרד הבריאות.

הנושא השני במחלוקת הוא כפיפות האחות לרופא המטפל. על פי החוזר, האחות תהיה כפופה מקצועית למנהל המרפאה, ואילו בהסתדרות הרפואית דורשים כי היא תהיה כפופה לרופא המטפל בחולים שהאחות משויכת אליהם. יש לכך משמעות לגבי מיקומה של האחות בהיררכיה הארגונית, וכן למידת השליטה של הרופא בשטח במתרחש. "אנו דורשים כי משרד הבריאות יחזור בו לאלתר ויבטל את הצעדים החד צדדיים, ובכך ייתר נקיטת צעדים ארגוניים במסגרת סכסוך העבודה אשר עודנו תלוי ועומד", מסכם חגי.

ממשרד הבריאות נמסר כי "יישום והטמעת האחות המומחית בהקדם הוא קריטי להתמודדות מיטבית עם הזדקנות האוכלוסייה. בניגוד לאמור, לא בוצע שום מחטף. המלצות הוועדה הוגשו באופן סדור לכל הנוגעים בדבר. המלצות הוועדה הוגשו לפני פסח והחוזר תוכנן להתפרסם בסמוך לכך, אך הפרסום נדחה בשל אירועי החצבת והלחימה בדרום. הרכב הוועדה המייעצת ייקבע על ידי מנכ"ל המשרד. הכפיפות המקצועית לרופא המשפחה לא השתנתה ביחס להמלצות. ככל שיעלו בהמשך הערות מהותיות, הרי שניתן יהיה לעדכן את החוזר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker