בכירי מאוחדת ישלמו את המחיר: קיצוץ של 5% בשכר המנהלים בגלל הגירעון החריג

באחרונה התברר כי קופת החולים צברה גירעון הגבוה בכ-300 מיליון שקל מהיעד שאליו התחייבה ■ כעת מתברר כי בהסכם הייצוב הופיע לראשונה סעיף של קנסות במקרה של חריגה מיעדי הגירעון ■ חלק מהמנהלים הנקנסים לא היו בעמדות הנהלה בעת התרחבות הגירעון

רוני לינדר
סניף של קופת חולים מאוחדת בירושלים
סניף של קופת חולים מאוחדת בירושליםצילום: תמר מצפי
רוני לינדר

בכירי קופת חולים מאוחדת ישלמו מחיר אישי על הגירעון החריג של הקופה: ל-TheMarker נודע כי אגף החשב הכללי באוצר הורה היום (שני) למנכ"לית הקופה, סיגל רגב רוזנברג, ליישם באופן מיידי את הסעיפים בהסכם הייצוב הקובעים כי במקרה של חריגה מיעד הגירעון המוסכם, יוטלו קנסות אישיים על ההנהלה הבכירה של הקופה: מנכ"ל, סמנכ"לים ומנהלי מחוזות. הקנסות הם בגובה של כ-5% מהשכר השנתי של המנהלים - שחלקם כלל לא היו בעמדות הנהלה בעת התרחבות הגירעון.

במכתב ששיגרה מרב קדם, סגנית החשב הכללי, למנכ"לית מאוחדת, סיגל רגב רוזנברג, היא מזכירה כי הקופה חרגה מיעדי הגירעון שעליהם התחייבה בהסכם הייצוב ל-2018 ו-2019 - חודשים ספורים בלבד אחרי שנחתם ההסכם. לפיכך, מודיעה קדם כי יופעלו סעיפי הקנסות האישיים שנכללו לראשונה בהסכם הייצוב האחרון. בנוסף, יקוצץ תקציב השיווק של הקופה, גם זאת בהתאם להסכם.

אייל גבאי
אייל גבאי, יו"ר מאוחדתצילום: אייל טואג

בשבועות האחרונים התברר כי מאוחדת, שבשנים האחרונות היה לה דווקא רקורד של עמידה עקבית בהסכמי הייצוב ואיזון תקציבי, צברה גירעון הגבוה בכ-300 מיליון שקל מהסכום שעליו התחייבה במסגרת ההסכם ל-2019-2017, שנחתם רק לפני חודשים ספורים. בקופה מייחסים את הגירעון החריג לנסיבות יוצאות דופן, כמו הוצאות עודפות על אשפוז, תרופות, קיצור תורים ותחלופה של כל שדרת הניהול בקופה בזמן קצר. ואולם בממשלה לא מקבלים את ההסבר.

לפני החג הפנו משרדי הבריאות והאוצר מכתב ליו"ר מאוחדת, אייל גבאי, ובו קבעו כי "הגירעון גדול בהרבה מזה שהצהירה עליו הקופה", וכי עליה למנות ועדת בדיקה חיצונית שתבדוק "מתי ניתן היה לדעת על הגירעון הצפוי, מי ידע עליו, על סמך מה הוצגו לדירקטוריון ולמשרדי הבריאות והאוצר המצגים שהוצגו בעניינו, ומה היתה מידת הנכונות שלהם במועד הצגתם".

לפי הדרישה, הרכב הוועדה יאושר מראש על ידי משרדי הבריאות והאוצר, והיא תגיש את מסקנותיה בתוך חודשיים. בנוסף ימונה משקיף מטעם משרד הבריאות לדירקטוריון הקופה עד תום תקופת הסכם הייצוב (סוף 2019), ולא תאושר שום הוצאה שדורשת אישור הדירקטוריון כמו העלאות שכר, פיצויים מוגדלים, מענקים ועוד. מאוחדת מצדה התחייבה להגיש עד סוף החודש תוכנית התייעלות, הכוללת מכירת נכסים של הקופה, כמו רשת הדיור המוגן "נווה עמית" ושני בתי מלון: באלי טבריה וספא כנען בצפת.

גירעון של קופ"ח מאוחדת
צילום:

ממשרד האוצר נמסר כי "במסגרת הסכם הייצוב עליו חתומה מאוחדת, הקופה התחייבה לקצץ בשכר הנהלה בכירה ולהפחית את תקציב השיווק העצמי, ככל שאינה עומדת ביעדי ההסכם. לא מדובר ביישום של סנקציה על ידי האוצר, מאוחדת עצמה צריכה לפעול בהתאם להתחייבותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker