משרד הבריאות ימנה ועדת בדיקה לבחינת הגירעון של קופת חולים מאוחדת

הקופה נקלעה לגירעון חריג של 300 מיליון שקל ■ מאוחדת תגיש עד סוף החודש תוכנית התייעלות שכוללת מכירת נכסים וימונה משקיף מטעם הממשלה בדירקטוריון שלה

רוני לינדר
סגן שר הבריאות יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, ב-2016
סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טובצילום: אמיל סלמן
רוני לינדר

משרד הבריאות ימנה בימים הקרובים ועדת בדיקה לבחינת הגירעון החריג שאליו נקלעה קופת חולים מאוחדת, הגבוה בכ-300 מיליון שקל מהסכום שעליו התחייבה במסגרת הסכם הייצוב שנחתם רק לפני חודשים ספורים. הוועדה תבחן את תפקוד הדירקטוריון וההנהלה ואת השאלה כיצד הצליחו לפספס גירעון גדול כל כך שהתפתח לכאורה תוך זמן קצר כל כך.

הבוקר (ד') התקיימה ישיבה בהשתתפות סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב וראש חטיבת הרגולציה במשרד, מוריס דורפמן, לבין ראשי מאוחדת, היו״ר אייל גבאי ומנכ"לית הקופה סיגל רגב רוזנברג. בתום הישיבה סוכם כי מאוחדת תציג עד לסוף חודש אפריל תוכנית התייעלות הכוללת מכירת נכסים של הקופה. לקופה נכסים כמו רשת הדיור המוגן "נווה עמית" ושני בתי מלון: מלון באלי טבריה ומלון ספא כנען בצפת.

משרד הבריאות הודיע בישיבה כי ימונה משקיף מטעם המשרד לדירקטוריון הקופה. זאת, כדי להדק את הפיקוח על התנהלות הדירקטוריון. ממשרד הבריאות נמסר כי "סוכם שהשירות למטופלים לא ייפגע במסגרת תוכנית ההתייעלות". עוד נמסר כי סגן השר ליצמן יפנה למנהלי הקופות האחרות שלא לנצל לרעה את המצב בו נמצאת הקופה לצורך העברת מבוטחים בתקופה זו. זאת בעקבות חשש גדול של הנהלת מאוחדת בימים אלה, כי הקופות האחרות "יתפסו טרמפ" על המשבר וינסו לגייס את מבוטחי מאוחדת לעבור אליהן.

קופת חולים מאוחדת הודיעה רשמית בתחילת השבוע למשרדי האוצר והבריאות כי צפי הגירעון שלה ל-2019-2018 גבוה בכ-300 מיליון שקל מהסכום שעליו התחייבה במסגרת הסכם הייצוב. במשרדי האוצר והבריאות נדהמו ללמוד בשבועות האחרונים על עומק הבור וחושדים כי היתה התרשלות גדולה מצד הקופה, ואולי אף חשד למעשים פליליים והטעיה. בנובמבר חתמה הקופה על הסכם ייצוב, שבמסגרתו הועברו לה 520 מילון שקל עבור 2017 עד 2019, ושבמסגרתו התחייבה הקופה לעמוד בתקציב. בפועל היא סיימה את 2018 בחריגה של 100 מיליון שקל, ועם צפי לחריגה של 200 מיליון שקל נוספים ב-2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום